Pielęgnacja skóry z AZS

Babka świetnie rozwiązuje również problem zmęczonych oczu
Skóra osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS) jest bardzo wymagająca. Suchość, różnego rodzaju zmiany, takie jak zarumienienia, grudki, pęcherzyki, dokuczliwy świąd i nawracające infekcje. Jak pielęgnować cerę z atopowym zapaleniem skóry?
/ 08.09.2010 10:36
Babka świetnie rozwiązuje również problem zmęczonych oczu

Z tymi wszystkimi problemami borykają się osoby z AZS. Jak pielęgnować taką skórę aby zminimalizować objawy i polepszyć jej wygląd.

Oto kilka zasad o których warto pamiętać:

  • Należy unikać kontaktu z czynnikami drażniącymi i nasilającymi zmiany. Do czynności które wymagają kontaktu z czynnikami alergizującymi stosujmy rękawice ochronne.
  • Do mycia warto stosować preparaty emolientowe o kwaśnym pH.
  • Kąpiele nie powinny być zbyt długie oraz w zbyt wysokiej temperaturze. Takie działanie sprzyja niszczeniu naskórka, który i tak z racji choroby nie pełni swoich funkcji prawidłowo.
  • Skórę po kąpieli nie wycieramy tylko delikatnie osuszamy, a po 3-5 minutach nakładamy na nią emolienty. Są to różne gotowe preparaty lub maści dostępne na rynku wykonywane na zlecenie lekarza (maść cholesterolowa), których zadaniem jest natłuszczenie i ochrona skory.
  • Skóra powinna być natłuszczana co 2-4 godzin. Czas działania emolientów u osób z AZS na ogól nie przekracza 1 godziny.
  • Nadmierna ekspozycja na słońce może pogarszać stan skory.
  • Nie należy używać preparatów w formie oliwki oraz mydeł glicerynowych, ponieważ mogą wysuszać skórę.
  • Czasem zalecane są ciepłe kąpiele nawilżające. Stosuje się w nich środki zmiękczające skórę, które zatrzymują wilgoć. Kąpiele takie powinny trwać około 20-30 minut.
  • Jeśli świąd skóry jest bardzo dokuczliwy do kąpieli można dodać sodę lub płatki owsiane. Substancje te działają przeciwświądowo, natomiast nie zwiększają wchłaniania wody przez skórę.

Warto przeczytać: Dlaczego chorujemy na atopowe zapalenie skory?

Czy pielęgnacja wystarczy?

Prawidłowa pielęgnacja to w wielu przypadkach podstawa leczenia atopowego zapalenia skóry. Jednak jeśli zmiany się nasilają i utrudniają codzienne funkcjonowanie należy koniecznie zgłosić się do lekarza. On po ocenie zmian może zdecydować o wdrożeniu leków zmniejszających nasilenie zmian (np. sterydów) lub podejmie leczenie nadkażeń bakteryjnych zmienionej atopowo skóry przy pomocy antybiotykoterapii.

Wiele osób z AZS zauważa nasilenie zmian po stresie, czy silnych stanach emocjonalnych. Stres jest naturalnym elementem życia każdego człowieka. Jednak w miarę możliwości należy je organizować tak aby unikać sytuacji stresorodnych. Spokój, równowaga wewnętrzna i pamięć o odpoczynku często przynoszą bardzo dobre rezultaty w leczeniu atopowego zapalenia skóry.

Zobacz też: Codzienne życie z atopowym zapaleniem skóry

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA