plamienie zamiast okresu fot. Adobe Stock

Plamienie zamiast okresu - przyczyny, co oznacza, kiedy do lekarza

Plamienie zamiast okresu zwykle wywołane jest zaburzeniami hormonalnymi. Może też oznaczać ciążę, dlatego w takiej sytuacji warto zrobić test ciążowy.
Małgorzata Germak / 22.01.2020 12:49
plamienie zamiast okresu fot. Adobe Stock

Plamienie, które pojawia się zamiast okresu, zwykle ma formę wydzieliny zabarwionej krwią - może mieć kolor od różowego, poprzez jasnoczerwony i czerwony, aż po brązowy. Plamienie takie, choć nie musi oznaczać żadnej poważnej choroby, zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem ginekologiem.

Co oznacza plamienie zamiast okresu?

Najczęściej plamienie zamiast okresu oznacza ciążę. Takie niewielkie krwawienie w dniach, gdy normalnie powinna pojawić się miesiączka, występuje u większości kobiet w ciąży, to też jeden z objawów ciąży.

Najlepiej wykonać test ciążowy dostępny w aptece, bo rzeczywiście brak miesiączki może oznaczać ciążę. A plamienie zamiast okresu? U niektórych pacjentek, pomimo prawidłowo rozwijającej się wczesnej ciąży, występują krwawienia z dróg rodnych w terminie miesiączki. Zdarza się tak tylko na początku ciąży i zazwyczaj krwawienia te są bardziej skąpe niż typowa miesiączka.
– mówi ginekolog położnik, dr n. med. Renata Jaczyńska.

Plamienie zamiast okresu może też oznaczać samoistne poronienie - to jedno z częstszych powikłań ciąży (ok. 15% ciąż kończy się samoistnym poronieniem). Dochodzi do niego naturalnie.

Plamienie zamiast okresu może być też związane z:

Plamienie zamiast okresu - kiedy do lekarza?

„Jeśli test ciążowy wykonany po wystąpieniu plamienia będzie pozytywny, konieczna jest wizyta u ginekologa i wykonanie badania USG, ponieważ każde krwawienie w ciąży jest objawem niepokojącym”mówi dr n. med. Renata Jaczyńska.

Jeśli test będzie negatywny, zapewne jest to międzymiesiączkowe plamienie, które czasem zdarza się nawet u zdrowych kobiet. Jednak nawet wtedy warto skonsultować się z lekarzem
– dodaje nasz ekspert.

Lekarz poza wykonaniem USG zapewne zleci zrobienie badań hormonalnych, gdyż plamienie może być spowodowane niewłaściwym poziomem progesteronu.

Więcej o chorobach kobiecych:Zespół policystycznych jajników - przyczyny, objawy i leczenieJak wykryć endometriozę?Torbiel na jajniku - czy jest groźna, dlaczego powstaje, leczenieHPV a rak szyjki macicy - jak zapobiec chorobie? (opinia lekarza)Jak odróżnić upławy od prawidłowej wydzieliny z pochwy?


Artykuł powstał na podstawie tekstu Agaty Bernaciak. Pierwotnie został opublikowany 05.06.2018.

dr n. med.
Renata Jaczyńska
ginekolog położnik

Specjalista z zakresu położnictwa i ginekologii. W 2007 roku uzyskała specjalizację z zakresu ginekologii i położnictwa. W 2008 uzyskała tytuł Doktora Nauk Medycznych. Uczestniczka wielu szkoleń, kursów i kongresów na temat diagnostyki prenatalnej, ultrasonografii i medycyny płodu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!