brązowe plamienie zamiast okresu fot. Adobe Stock, deagreez

Brązowe plamienie zamiast okresu - przyczyny, co oznacza, kiedy do lekarza

Brązowe plamienie zamiast okresu najczęściej świadczy o ciąży. Może też pojawiać przed menopauzą. Zazwyczaj plamienie w czasie spodziewanej miesiączki jest niegroźne, jednak może być też objawem choroby. Dlatego zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem ginekologiem.
Małgorzata Germak / 22.06.2021 12:49
brązowe plamienie zamiast okresu fot. Adobe Stock, deagreez

Plamienie, które pojawia się zamiast okresu, zwykle ma formę wydzieliny zabarwionej krwią - może mieć kolor od różowego, poprzez jasnoczerwony i czerwony, aż po brązowy. Barwa wydzieliny zależy w dużej mierze od tego, jak świeża jest to krew. Im starsza, tym plamienie będzie bardziej brązowe.

Spis treści:

  1. Brązowe plamienie zamiast okresu - przyczyny
  2. Plamienie zamiast okresu - kiedy do lekarza?

Brązowe plamienie zamiast okresu - przyczyny

Najczęściej brązowe plamienie zamiast okresu oznacza ciążę. Niewielkie krwawienie w dniach, gdy normalnie powinna pojawić się miesiączka, występuje u większości kobiet w ciąży.

Brązowe plamienie w terminie przewidywanej miesiączki to może być tzw. plamienie implantacyjne, wywołane zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy. 

W przypadku wystąpienia plamienia zamiast okresu najlepiej wykonać test ciążowy dostępny w aptece, bo brak miesiączki może oznaczać ciążę. U niektórych pacjentek, pomimo prawidłowo rozwijającej się wczesnej ciąży, występują krwawienia z dróg rodnych w terminie miesiączki. Zdarza się tak tylko na początku ciąży i zazwyczaj krwawienia te są bardziej skąpe niż typowa miesiączka.
– mówi dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik.

Plamienie zamiast okresu może też oznaczać samoistne poronienie - to jedno z częstszych powikłań ciąży (ok. 15% ciąż kończy się samoistnym poronieniem). Dochodzi do niego naturalnie.

Inne możliwe przyczyny brązowego plamienia zamiast okresu to również: 

  • początek miesiączki (czasami okres zaczyna się niewielkim, brązowym plamieniem),
  • zaburzenia hormonalne (w tym zbliżająca się menopauza, zespół policystycznych jajników),
  • infekcja dróg rodnych,
  • stan zapalny przydatków (zwłaszcza, gdy plamieniu towarzyszy ból podbrzusza, ból podczas seksu czy nieprzyjemny zapach wydzieliny),
  • reakcja po stosunku płciowym, podczas którego mogło dojść do niewielkiego urazu,
  • reakcja na badanie ginekologiczne lub cytologię,
  • ciało obce w drogach rodnych (jeśli doszło do pozostawienia przedmiotu w pochwie, np. tamponu, pierścienia antykoncepcyjnego czy prezerwatywy, może pojawić się brązowe plamienie o nieprzyjemnym zapachu).

Plamienie zamiast okresu - kiedy do lekarza?

Gdy zamiast okresu pojawiło się brązowe plamienie, a w ciągu kolejnych dni nie występuje właściwa miesiączka, należy udać się do ginekologa.

Jeśli po wystąpieniu brązowego, czy każdego innego plamienia zamiast okresu, wynik testu ciążowego będzie pozytywny, konieczna jest wizyta u ginekologa i wykonanie badania USG. Nawet jeśli krwawienie w ciąży nie świadczy o poważnym problemie, należy je skonsultować ze specjalistą.

Przy braku ciąży szczególnie do wizyty u lekarza powinny skłonić objawy niepokojące takie jak: ból, gorączka, nieprzyjemny zapach wydzieliny, brak miesiączki lub nieregularne miesiączki, trudności z zajściem w ciążę, ból i krwawienie podczas stosunku.

Lekarz poza wykonaniem USG, może zlecić zrobienie badań hormonalnych, gdyż plamienie może być spowodowane niewłaściwym poziomem progesteronu lub innych hormonów.

Artykuł powstał na podstawie tekstu Agaty Bernaciak. Pierwotnie został opublikowany 05.06.2018.

Czytaj także:
Plamienie a owulacja – o czym świadczy krwawienie w środku cyklu
Plamienie po stosunku - 7 możliwych przyczyn
Plamienie przed okresem - czy jest się czym martwić? (przyczyny)
Co oznacza krwawienie podczas stosunku? Możliwe przyczyny plamienia po seksie

dr n. med.
Renata Jaczyńska
ginekolog położnik

Specjalista z zakresu położnictwa i ginekologii. W 2007 roku uzyskała specjalizację z zakresu ginekologii i położnictwa. W 2008 uzyskała tytuł Doktora Nauk Medycznych. Uczestniczka wielu szkoleń, kursów i kongresów na temat diagnostyki prenatalnej, ultrasonografii i medycyny płodu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!