Plamienie w środku cyklu fot. Fotolia

Plamienie w środku cyklu - o czym świadczy krwawienie w środku cyklu

Zdarza ci się plamienie w środku cyklu lub ból brzucha? Często bolą cię piersi przed okresem? Sprawdź, o czym świadczą te sygnały!
Marta Wilczkowska / 07.03.2014 06:59
Plamienie w środku cyklu fot. Fotolia
Natura wyposażyła kobietę w skomplikowany układ hormonalny. To dlatego w ciągu miesiąca obserwujemy tak wiele zmian w naszym organizmie. Zwykle dobrze je rozumiemy, niekiedy jednak budzą nasz prawdziwy niepokój. Zobacz, o czym świadczą te sygnały:

Lekkie krwawienie i plamienie w środku cyklu


Mała ilość krwi może się pojawić w połowie cyklu miesiączkowego, tuż przed jajeczkowaniem. Zdarza się również, że niewielkie krwawienie albo plamienie zauważamy po miesiączce. Bywa, że plamienie towarzyszy owulacji (wtedy występuje w połowie cyklu) albo część wydzieliny z macicy zatrzymuje się w pochwie i wydostaje z niej 2–3 dni po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Czasem plamienie powoduje wkładka domaciczna. Niespodziewane większe krwawienia między miesiączkami zawsze wymagają ustalenia ich przyczyny przez ginekologa. Mogą być bowiem sygnałem różnych chorób narządów płciowych (nadżerki, mięśniaki macicy, polipy).

Ból w dole brzucha w połowie cyklu


Choć u większości kobiet owulacja, czyli wydostawanie się jajeczka z jajnika, przebiega bez żadnych odczuwalnych objawów, bywa, że towarzyszy temu charakterystyczny ból w dole brzucha, zwykle promieniujący od prawego lub lewego jajnika. Jeśli ból brzucha pojawia się nagle i niespodziewanie, wymaga wyjaśnienia. Jest bowiem wiele poważnych dolegliwości, które tak właśnie mogą się objawiać, np. zapalenie jajników albo zapalenie wyrostka, pęknięcie torbieli, ciąża pozamaciczna. Jeśli ból powtarza się co miesiąc, jest bardzo silny, a kobieta po konsultacji z lekarzem ma pewność, że jest związany z owulacją, może zdecydować się na stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, które hamują jajeczkowanie.

Ból piersi przed miesiączką


Niemal każda kobieta zauważa napięcie, tkliwość, bolesność czy obrzmienie piersi przed miesiączką. Najczęściej tłumaczymy to sobie zmianami zachodzącymi w organizmie przed zbliżającą się miesiączkę. Wiemy, że objawy ustąpią, gdy pojawi się krwawienie, i spokojnie czekamy na ten moment. Jednak dla niektórych jest to bardzo przykre uczucie i ból trudny do wytrzymania. Zdarza się również, że bóle piersi występują w pierwszej połowie cyklu i nie są powiązane z napięciem przedmiesiączkowym. Powinnaś udać się do lekarza, jeśli piersi są często napięte, twarde, guzkowate lub ból pojawia się nagle. Lekarz może zalecić wykonanie badania USG albo mammografię, które pozwolą wykryć przyczynę dolegliwości.

Przeczytaj więcej o kobiecych dolegliwościach:

Artykuł napisany na zlecenie Edipresse Polska S.A. Konsultacja: dr n. med. Lech Medard, ginekolog z Centrum Medycznego enel-med w Warszawie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (21)
/11.12.2018 15:05
Mam tak prawie co miesiąc.Już myślałam że mam coś nie tak 😓 umówiłam się do mojego dżina i wszystko wyjaśniłam że krwawię w połowie miesiąca od 2 lat 😓 po badaniu okazało się że taka moja natura, ale zawsze mnie to niepokoi od 3 lat badam się co roku u ginekologa choć mam 36 lat. Tak dla spokoju ducha.
/15.06.2016 12:36
I co byłaś w ciąży Anet?
/29.08.2012 19:06
widze że nikt tu nie dostał odpowiedzi, idzcie kobiety do ginekologa a nie zadajecie pytania na portalach, przecież nikt nie napisze tak zró to i to przez internet, litosci!!!
POKAŻ KOMENTARZE (18)