Plamienie a owulacja – o czym świadczy krwawienie w środku cyklu

plamienie owulacja fot. Adobe Stock, Wayhome Studio
Plamienie owulacyjne to niewielkie krwawienie z pochwy występujące w czasie trwania owulacji (mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego). Może też pojawić się krótko przed jajeczkowaniem lub po nim. Sprawdź, co oznacza i kiedy jest powodem do niepokoju.
Marta Wilczkowska / 01.06.2021 06:59
plamienie owulacja fot. Adobe Stock, Wayhome Studio

Spis treści:

  1. Przyczyny plamienia w czasie owulacji
  2. Plamienie owulacyjne - jak wygląda?
  3. Plamienie w czasie owulacji a ciąża
  4. Plamienie podczas owulacji - kiedy jest objawem choroby?
  5. Inne rodzaje plamień
  6. Ból w dole brzucha w połowie cyklu
  7. Ból piersi przed okresem

Przyczyny plamienia w czasie owulacji

Plamienie podczas owulacji przeważnie jest normalnym zjawiskiem, które wynika ze zmiany stężenia estrogenów. Doświadcza go ok. 4-5% miesiączkujących kobiet.

Powodem plamienia w czasie owulacji są zmiany hormonalne. Przed uwolnieniem komórki jajowej przez jajnik stale rośnie poziom estrogenów, po czym zaczyna spadać, a wzrasta stężenie progesteronu. Zmiany hormonalne oddziałują intensywnie na błonę śluzową macicy (endometrium), która pod ich wpływem odbudowuje się, pogrubia, staje się bardziej ukrwiona, dzięki czemu może się w niej zagnieździć zapłodniona komórka jajowa. W rezultacie u niektórych kobiet dochodzi do krwawienia. 

Plamienie w czasie owulacji na ogół nie powinno niepokoić. Czasami jednak krwawienia w połowie cyklu oznaczają zaburzenia endokrynologiczne i mogą wiązać się z trudnościami w zajściu w ciążę.  

Plamienie owulacyjne - jak wygląda?

W połowie cyklu miesiączkowego, czyli ok. 14 dni od pierwszego dnia miesiączki niektóre kobiety obserwują u siebie niewielkie plamienie związane z owulacją. Jest ono inne niż miesiączka. Przede wszystkim jest skąpe i nie jest bolesne

Brązowe plamienia w czasie owulacji również są fizjologiczne. Kolor plamienia może być różny w zależności od prędkości przepływu krwi (im dłużej, tym krew bardziej się utlenia i staje się ciemniejsza), a także od zawartości śluzu szyjkowego (plamienie może być bardziej różowe, gdy wydzieliny śluzowej jest więcej).

Plamienie w czasie owulacji a ciąża

Plamienie w czasie owulacji należy odróżnić od plamienia implantacyjnego, które jest wczesnym objawem ciąży i występuje u ok. 30% kobiet ciężarnych. Jest to niewielkie krwawienie przed spodziewaną miesiączką albo zamiast miesiączki, które jest skutkiem zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy. Plamienie świadczące o ciąży zazwyczaj pojawia się od 6 do 12 dni po zapłodnieniu.

Przeczytaj też: Co oznacza krwawienie podczas stosunku?

Plamienie podczas owulacji - kiedy jest objawem choroby?

Jeśli plamieniu w trakcie owulacji towarzyszą inne objawy, np. bóle brzucha, nudności, obfite miesiączki, gorączka lub krwawienie trwa kilka dni albo się nasila, należy udać się do ginekologa. Przyczynami krwawień międzymiesiączkowych mogą być np. endometrioza, zapalenie przydatków, polipy, torbiele, mięśniaki czy nowotwory. Powtarzające się plamienia lub nagłe pojawienie się niespodziewanych krwawień zawsze warto skonsultować z lekarzem. 

Inne rodzaje plamień

Plamienia u kobiety mogą pojawiać się w różnych momentach cyklu miesiączkowego. Zdarza się, że niewielkie krwawienie zauważamy kilka dni po miesiączce. Bywa, że część wydzieliny z macicy zatrzymuje się w pochwie i wydostaje z niej 2-3 dni po okresie. Czasem plamienie powoduje wkładka domacicznaNiespodziewane większe krwawienia między miesiączkami zawsze wymagają ustalenia ich przyczyny przez ginekologa. Mogą być bowiem sygnałem różnych chorób narządów płciowych (jak nadżerki, mięśniaki macicy, polipy).

Przeczytaj więcej: Plamienia przed okresem i po okresie - co oznaczają, jakie badania wykonać?

Ból w dole brzucha w połowie cyklu

Choć u większości kobiet owulacja przebiega bez żadnych odczuwalnych objawów, zdarza się, że towarzyszy temu charakterystyczny ból w dole brzucha, zwykle promieniujący od prawego lub lewego jajnika.

Jeśli ból brzucha pojawia się nagle i niespodziewanie, wymaga wyjaśnienia. Jest bowiem wiele poważnych dolegliwości, które tak właśnie mogą się objawiać, np. zapalenie jajników albo zapalenie wyrostka, pęknięcie torbieli, ciąża pozamaciczna.

Jeśli ból powtarza się co miesiąc, jest bardzo silny, a kobieta po konsultacji z lekarzem ma pewność, że jest związany z owulacją, może zdecydować się na stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, które hamują jajeczkowanie.

Ból piersi przed okresem

Niemal każda kobieta zauważa napięcie, tkliwość, bolesność czy obrzmienie piersi przed miesiączką. Najczęściej tłumaczymy to sobie zmianami zachodzącymi w organizmie przed zbliżającym się okresem. Wiemy, że objawy ustąpią, gdy pojawi się krwawienie, i spokojnie czekamy na ten moment.

Jednak dla niektórych jest to bardzo przykre uczucie i ból trudny do wytrzymania. Zdarza się również, że bóle piersi występują w pierwszej połowie cyklu i nie są powiązane z napięciem przedmiesiączkowym.

Powinnaś udać się do lekarza, jeśli piersi są często napięte, twarde, guzkowate lub ból pojawia się nagle. Lekarz może zalecić wykonanie badania USG albo mammografię, które pozwolą wykryć przyczynę dolegliwości.

Konsultacja: dr n. med. Lech Medard, lekarz ginekolog.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.04.2005.

Czytaj także:
Rzeżączka - objawy zakażenia u kobiet i mężczyzn, metody leczenia
Chlamydia: objawy i leczenie chlamydiozy
Nadżerka - objawy, z którymi lepiej iść do lekarza

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA