Krwawienie po stosunku, zarówno obfite, jak i nieznaczne plamienie, nie należy do częstych przypadłości. Jednak nie można go bagatelizować, ponieważ najczęściej świadczy o problemach zdrowotnych albo kłopotach ze współżyciem.
Spis treści:
Przyczyny plamienia po stosunku
Jeśli plamienie po stosunku pojawia się w połowie cyklu miesiączkowego, może świadczyć o owulacji (jest to plamienie owulacyjne). Doświadczają go niektóre kobiety i w większości przypadków jest związany z naturalnymi zmianami hormonalnymi. Niewielkie krwawienie związane z owulacją może pojawiać się również, gdy nie doszło do współżycia. W innych przypadkach (kiedy krwawienie nie pojawia się w połowie cyklu) plamienie po stosunku jest objawem patologii i wymaga odpowiedniego postępowania.
Przeczytaj też: Krwawienie podczas stosunku
Oto 7 możliwych przyczyn krwawienia po współżyciu.
Suchość pochwy
Problem pojawia się, jeśli partner zbyt mało czasu poświęca na grę wstępną lub kobieta jest zestresowana zbliżeniem. U niektórych pań wynika on ze zbyt niskiego poziomu estrogenu albo chwilowych wahań w czasie cyklu, dlatego suchość pochwy zdarza się często w czasie ciąży, menopauzy, po porodzie lub wynika z przyjmowania leków hormonalnych.
Niedostatecznie nawilżona pochwa ulega w czasie współżycia niewielkim urazom, co objawia się plamieniem albo brunatnym zabarwieniem śluzu. Łatwo temu zaradzić, poświęcając więcej czasu na grę wstępną, erotyczne zabawy albo nawilżenie pochwy za pomocą odpowiednio dobranego lubrykantu.
Uraz przy stosunku
Podczas zbyt intensywnego seksu może dochodzić do urazów powodujących plamienie po stosunku. Chodzi zarówno o zbliżenie z partnerem, jak i nieodpowiednio dobrany wibrator (mało elastyczny lub wykonany ze zbyt twardego materiału). W tym przypadku plamieniu po stosunku może także towarzyszyć ból podbrzusza.
Jedynym sposobem jest zaprzestanie współżycia i odczekanie kilku dni aż rany wygoją się w sposób naturalny. Jeśli jednak krwawienie pojawia się po każdym stosunku, najlepiej udać się do lekarza ginekologa.
Infekcja intymna
Plamienie po stosunku jest też objawem grzybicy miejsc intymnych. Niektórym z zakażeń bakteryjnych towarzyszą białe upławy, pieczenie warg sromowych i charakterystyczny zapach. Inne długo nie dają konkretnych objawów oprócz plamienia.
W każdym z tych przypadków lepiej nie leczyć się samemu, tylko od razu udać się do ginekologa, który po pobraniu wymazu z pochwy oceni rodzaj infekcji i dobierze odpowiednie lekarstwa.
Endometrioza
Endometrium to nic innego, jak błona śluzowa macicy, która u zdrowych kobiet złuszcza się po owulacji i wydostaje na zewnątrz. Jednak u chorych na endometriozę błona śluzowa nieprawidłowo występuje poza jamą macicy. Sygnałem ostrzegawczym oprócz plamienia po stosunku czy nieregularnego plamienia jest także ból przy próbie współżycia. Leczenie endometriozy jest długie i żmudne, wymaga badań USG i histopatologii.
Polipy
Kolejną przyczyną plamienia po stosunku mogą być polipy. Jeśli rosną w kanale szyjki macicy mogą ulegać uszkodzeniu podczas stosunku. Choć tego typu zmiany należą do łagodnych i same w sobie nie grożą poważniejszymi konsekwencjami, lepiej sprawdzić je u specjalisty i usunąć, ponieważ mogą zawierać komórki nowotworowe.
Nadżerka szyjki macicy
Nadżera to mała ranka powstała w śluzówce szyjki macicy, na ogół nie jest groźna, ale czasami wymaga specjalistycznego leczenia. Może powodować plamienie po współżyciu. Niektóre nadżerki znikają samoistnie, ale lepiej skonsultować leczenie ze specjalistą. Nadżerki usuwa się za pomocą elektrokoagulacji, czyli poprzez wypalanie iskrą elektryczną zmienionych komórek, koagulacji chemicznej lub zamrażania.
Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych typów nowotworów u młodych kobiet, chociaż zdarza się także u starszych. Szacuje się, że w przypadku raka szyjki macicy 11% chorych kobiet doświadcza plamienia po stosunku. Bardzo ważna jest profilaktyka i wczesna wykrywalność. Im szybciej zgłosimy się do specjalisty, tym większa szansa na pokonanie nowotworu, który w fazie przedinwazyjnej jest uleczalny niemal w 100%.
Plamienie po stosunku - co zrobić?
Pojawiające się plamienia po stosunku zawsze należy skonsultować z lekarzem. Aby ustalić przyczynę, udaj się do ginekologa. Podczas wizyty powinno być przeprowadzone:
- badanie fizykalne z wykorzystaniem wziernika ginekologicznego,
- wymaz z szyjki macicy (cytologia),
- badanie obrazowe (USG dopochwowe).
Na podstawie wyników specjalista będzie mógł określić przyczynę krwawienia oraz zleci kolejne badania lub zaproponuje leczenie.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 22.06.2018.
Czytaj także:Rzeżączka - objawy zakażenia u kobiet i mężczyzn, metody leczeniaChlamydia: objawy i leczenie chlamydiozyNadżerka - objawy, z którymi lepiej iść do lekarza
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!