krwawienie po stosunku fot. Adobe Stock

Krwawienie po stosunku - 7 możliwych przyczyn

Krwawienie po stosunku może wynikać z suchości pochwy albo zbyt ostrego seksu. Potrafi też być objawem choroby. Nie wpadaj jednak w panikę, czasami wystarczy zmiana nawyków lub krótkotrwałe leczenie, żeby pozbyć się plamienia.
Anna Grzelczak / 23.01.2020 09:34
krwawienie po stosunku fot. Adobe Stock

Krwawienie po stosunku, zarówno obfite, jak i nieznaczne plamienie, nie należy do częstych przypadłości. Jednak nie można go bagatelizować, ponieważ świadczy o problemach zdrowotnych albo kłopotach ze współżyciem.

Zobacz 7 możliwych przyczyn krwawienia po stosunku:

  1. Suchość pochwy
  2. Zbyt ostry seks
  3. Infekcja intymna
  4. Endometrioza
  5. Polipy
  6. Nadżerka
  7. Rak szyjki macicy

Suchość pochwy

Problem pojawia się, jeśli partner zbyt mało czasu poświęca na grę wstępną lub kobieta jest zestresowana zbliżeniem. U niektórych pań wynika on ogólnie ze zbyt niskiego poziomu estrogenu albo chwilowych wahań w czasie cyklu, dlatego suchość pochwy zdarza się często w czasie ciąży, menopauzy, po porodzie lub wynika z przyjmowania leków hormonalnych.

Niedostatecznie nawilżona pochwa ulega w czasie współżycia niewielkim urazom, co objawia się właśnie plamieniem albo brunatnym zabarwieniem śluzu.
Łatwo temu zaradzić, poświęcając więcej czasu na grę wstępną, erotyczne zabawy albo nawilżenie pochwy za pomocą odpowiednio dobranego lubrykantu.

Zbyt ostry seks

Chodzi o stosunek doświadczany z partnerem, jak i nieodpowiednio dobranym wibratorem (mało elastycznym lub wykonanym ze zbyt twardego materiału). W tym przypadku krwawieniu po stosunku może także towarzyszyć ból podbrzusza.

Jedynym sposobem jest zaprzestanie współżycia i odczekanie kilku dni aż rany wygoją się w sposób naturalny. Jeśli jednak krwawienie pojawia się po każdym stosunku, najlepiej udać się do lekarza ginekologa.

Infekcja intymna

Krwawienie jest częstym objawem grzybicy miejsc intymnych. Niektórym z zakażeń bakteryjnych towarzyszą też białe upławy, pieczenie warg sromowych i charakterystyczny zapach. Inne długo nie dają konkretnych objawów oprócz plamienia.

W każdym z tych przypadków lepiej nie leczyć się samemu, tylko od razu udać się do ginekologa, który po pobraniu wymazu z pochwy oceni rodzaj infekcji i dobierze odpowiednie lekarstwa.

Endometrioza

Endometrium to nic innego, jak błona śluzowa macicy, która u zdrowych kobiet złuszcza się po owulacji i wydostaje na zewnątrz. Jednak u chorych, których jest aż 15%, endometrium pozostaje w jamie macicy, a nawet przedostaje się poza nią.

Sygnałem ostrzegawczym oprócz nieregularnego plamienia czy plamienia po stosunku jest także ból przy próbie współżycia. Leczenie endometriozy jest długie i żmudne, wymaga badań USG i histopatologii.

Polipy

Kolejną przyczyną krwawienia po stosunku mogą być polipy. Jeśli rosną w kanale szyjki macicy lub jamie macicy, ulegają uszkodzeniu podczas stosunku.
Choć tego typu zmiany należą do łagodnych i same w sobie nie grożą poważniejszymi konsekwencjami, lepiej sprawdzić je u specjalisty i usunąć, ponieważ mogą zawierać komórki nowotworowe.

Nadżerka

Cierpi na nią co czwarta kobieta. Nadżera to mała ranka powstała w śluzówce szyjki macicy, sama w sobie nie jest groźna, ale nieleczona może przerodzić się w zmianę nowotworową.

Trudno ją wykryć, bo nie daje żadnych objawów oprócz plamień m.in. po stosunku. Niektóre nadżerki - np. u młodych kobiet - znikają samoistnie, ale lepiej skonsultować leczenie ze specjalistą. Zwykle nadżerki usuwa się za pomocą elektrokoagulacji, czyli poprzez wypalanie iskrą elektryczną zmienionych komórek.  

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych typów nowotworów u młodych kobiet, chociaż zdarza się także u starszych. Aż 11% cierpiących na niego kobiet doświadczało krwawienia po stosunku, dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesna wykrywalność.
Im szybciej zgłosimy się do specjalisty, tym większa szansa na pokonanie nowotworu, który w fazie przedinwazyjnej jest uleczalny niemal w 100%.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 22.06.2018.

Więcej o zdrowiu intymnym kobiety:Plamienie przed okresem - czy jest się czym martwić?Zespół policystycznych jajników - co warto wiedzieć o tej chorobie?Torbiel na jajniku - objawy, które powinny cię zaniepokoićObjawy i leczenie stanu zapalnego przydatków

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!