krwawienie podczas stosunku fot. Adobe Stock

Co oznacza krwawienie podczas stosunku? Możliwe przyczyny plamienia

Krwawienie podczas stosunku może być sygnałem wielu zaburzeń - suchości pochwy, infekcji intymnej, endometriozy. Plamienie podczas lub po stosunku - jeśli występuje regularnie albo nasila się - trzeba skonsultować z ginekologiem.
Anna Grzelczak / 17.02.2020 12:04
krwawienie podczas stosunku fot. Adobe Stock

Plamienie podczas lub po stosunku jest stresującym przeżyciem. Coś, co podczas pierwszego zbliżenia i przerwania błony dziewiczej wydaje się naturalną reakcją kobiecego ciała, w trakcie dalszego współżycia może budzić niepokój. Przyczyn może być wiele.

Spis treści:

  1. Jak wygląda krwawienie podczas stosunku?
  2. Krwawienie podczas stosunku a seks
  3. Krwawienie podczas stosunku a choroby
  4. Krwawienie podczas stosunku - diagnoza i leczenie

Jak wygląda krwawienie podczas stosunku?

Zwykle jest to delikatne plamienie podczas lub po zbliżeniu seksualnym. Możesz zauważyć ślady krwi na pościeli, bieliźnie albo papierze toaletowym. Krwawieniu może towarzyszyć ból, ale nie musi.

Zanim pójdziesz się do ginekologa warto się obserwować i odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania, bo specjalista z pewnością będzie chciał się dowiedzieć:

  • w jakich sytuacjach pojawia się krwawienie,
  • jak często pojawia się krew,
  • czy plamienie zdarza się po stosunku czy w trakcie zbliżenia,
  • czy plamieniu towarzyszy ból podczas stosunku,
  • jaką konsystencję i barwę przybiera krwawienie.

Krwawienie podczas stosunku a seks

Najczęstszą i najbardziej prozaiczną przyczyną plamienia po stosunku jest brak doświadczenia partnerów. To sprawia, że u niedostatecznie pobudzonej kobiety pochwa jest sucha i podatna na otarcia.

Suchość pochwy łatwo wyczuć i można jej zaradzić. Wystarczy, aby partner postarał się wydłużyć grę wstępną i sprawił najpierw rozkosz kobiecie, choćby doprowadzając ją do orgazmu łechtaczkowego czy orgazmu sutkowego, po którym na pewno pochwa partnerki zostanie odpowiednio nawilżona.

Krwawienie podczas stosunku może pojawić się również przy niektórych pozycjach seksualnych ze zbyt silną penetracją pochwy. W trakcie niekomfortowego zbliżenia nietrudno o suchość czy ból, a tym bardziej plamienie. Czasami wystarczy drobna zmiana pozycji, inny kąt ułożenia pochwy czy penisa, aby powstrzymać plamienie i ból. Czasem para musi zrobić sobie dzień lub kilka dni urlopu od seksu i poprzestać np. na pettingu, aby pochwa mogła się zregenerować.

Ważne, aby bez względu na sytuację, kobieta, odczuwająca dyskomfort potrafiła przerwać zbliżenie, choćby po to, by sprawdzić co jest przyczyną bólu i czy towarzyszy mu krwawienie.

Krwawienie podczas stosunku a choroby

Plamienie podczas lub po stosunku może być efektem ubocznym antykoncepcji hormonalnej, ale też może być wywołane przez różne choroby, takie jak:

Krwawienie podczas stosunku - diagnoza i leczenie

Jeśli plamienia podczas stosunku powtarzają się, nasilają albo poza krwawieniem zauważasz inne objawy, jak ból, pieczenie, swędzenie, upławy - zgłoś się do lekarza ginekologa. Ten przeprowadzi wywiad lekarski, badanie ginekologiczne, zrobi USG i cytologię. Na tej podstawie będzie w stanie dojść do przyczyny krwawienia i zaplanować leczenie.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 29.10.2018.

Więcej o chorobach intymnych:5 skutecznych sposobów na bolesną miesiączkęTorbiel na jajniku - czy jest groźna, dlaczego powstaje?Zespół policystycznych jajników - co warto o nim wiedzieć?HPV a rak szyjki macicy - jak zapobiec chorobie? (opinia lekarza)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!