Potówki na nogach – jak wyglądają i jak się ich pozbyć?

potówki na nogach fot. Adobe Stock, Tik.tak
Potówki mogą pokryć różne części ciała. Na nogach lokalizują się na udach lub łydkach. Potówki pojawiają się szczególnie w miejscach, które najbardziej się pocą. Wysypka powinna zniknąć samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli tak się nie dzieje, najlepiej udać się do dermatologa.
/ 10.06.2021 16:16
potówki na nogach fot. Adobe Stock, Tik.tak

Spis treści:

  1. Czym są potówki i jak wyglądają?
  2. Potówki na nogach - przyczyny
  3. Jak pozbyć się potówek na nogach?
  4. Zapobieganie potówkom na nogach

Czym są potówki i jak wyglądają?

Potówki (łac. miliaria) to rodzaj wysypki w postaci przezroczystych lub czerwonych grudek, powstającej pod wpływem ciepła i dużej wilgotności. Często pojawiają się u noworodków. Wysyp potówek może pojawić się też u dorosłych.

Potówki mogą mieć różne postacie:

  • Potówki zwykłe – najłagodniejsza forma wysypki, cechuje się występowaniem przezroczystych, wypełnionych płynem pęcherzyków i grudek, które mogą pękać. Zmiany nie swędzą i nie powodują innych objawów.
  • Potówki czerwone – to wysypka w kolorze czerwonym, co świadczy o towarzyszącym stanie zapalnym. Przy tej wysypce odczuwane jest pieczenie lub swędzenie skóry. Z czasem ten rodzaj potówek może zmienić się w potówki głębokie.
  • Potówki głębokie – występują rzadziej niż wymienione wyżej, przypominają swoim wyglądem gęsią skórkę. Ten rodzaj potówek rozwija się w skórze właściwej (głębszej warstwie skóry).

potówki jak wyglądają
fot. Potówki na nogach/Adobe Stock, Amphawan

Potówki na nogach – przyczyny

Potówki na nogach powstają w wyniku zablokowania kanałów potowych, co sprawia, że pot nie może wydostać się na powierzchnię skóry i odparować, tylko jest zablokowany pod skórą. W rezultacie tworzą się małe krostki, przypominające kaszkę. Potówki na nogach mogą pojawić się pod wpływem:

  • niedojrzałości przewodów potowych (u noworodków),
  • upałów,
  • przegrzania,
  • noszenia zbyt ciasnej lub ciepłej odzieży,
  • używania kosmetyków blokujących pory,
  • gorączki i dłuższego przebywania w łóżku,
  • zaburzeń hormonalnych (np. nadczynności tarczycy, cukrzycy),
  • otyłości lub nadwagi,
  • chorób nowotworowych.

Potówki mogą pojawić się u każdego, jednak szczególnie narażone są noworodki, osoby uprawiające sporty (kiedy intensywnie się pocą), a także mieszkańcy klimatu tropikalnego.

Jak pozbyć się potówek na nogach?

W celu usunięcia potówek na nogach, przede wszystkim powinniśmy zapobiegać przegrzaniu ciała i nadmiernemu poceniu się. Warto przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych, nosić przewiewną odzież i zadbać o prawidłową masę ciała, ponieważ nadwaga sprzyja powstawaniu potówek.

W leczeniu potówek na nogach można zastosować zasypki zawierające od 5 do 10% kwasu borowego oraz papki z mentolem. Można też użyć maści na potówki z kwasem borowym lub mentolem. Pomocne jest miejscowe przecieranie wysypki naparem z rumianku lub nagietka, które mają właściwości przeciwzapalne. Polecany jest także krochmal przeznaczony do kąpieli, który można kupić w aptece.

Na ogół potówki znikają w ciągu kilku dni. Mogą jednak dokuczać nam dłużej a czasami dochodzi do ich nadkażenia bakteriami, które powinien obejrzeć lekarz. W takich przypadkach konieczne jest leczenie antybiotykiem stosowanym miejscowo.

Jak zapobiegać potówkom na nogach?

Potówkom w dużej mierze da się zapobiec. Profilaktyka koncentruje się na unikaniu przegrzewania oraz blokowania przewodów potowych. Dlatego:

  • Nie zakładaj zbyt ciepłych ubrań (np. grubych, długich spodni, gdy wystarczą krótkie).
  • Noś miękką, bawełnianą odzież zamiast ubrań ze sztucznych, „nieoddychających” tkanin.
  • Unikaj ciasnych ubrań.
  • Śpij w chłodnym pomieszczeniu lub zmień pościel na letnią, jeśli w nocy jest gorąco.
  • Nie używaj tłustych i gęstych kremów lub balsamów do nóg, ponieważ mogą zatykać pory.
  • Używaj kosmetyków lekkich, nawilżających bez dodatku perfum i barwników. Mydło, którego używasz, nie powinno wysuszać skóry.

Jeśli skóra z potówkami boli, jest silnie zaczerwieniona i cieplejsza, zmiany wypełnione są ropą lub gdy występują objawy ogólne, takie jak gorączka, trzeba zgłosić się do lekarza. Takie symptomy świadczą bowiem o powikłaniach potówek.

Źródła:
R. Nowicki (red.), S. Majewski (red.), Dermatologia i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019,
Heat rash, Mayo Clinic.

Czytaj także:
Wysypka jak kaszka – skąd się bierze?
Domowe sposoby na wysypkę. Jak leczyć uczulenie skórne i inne zmiany?
Brązowe plamki na nogach. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Białe plamki po opalaniu – co je powoduje i jak je usunąć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA