Spis treści:
- Przewianie głowy - przyczyny i objawy
- Domowe sposoby na przewianie głowy
- Ból głowy wywołany zimnem
- Jak zapobiegać przewianiu głowy?
Przewianie głowy - przyczyny i objawy
Przewianie głowy to potoczne określenie dolegliwości, głównie bólu głowy, które pojawiają się pod wpływem działania chłodnego powietrza.
Objawy jakie wywołuje przewianie głowy to:
- ból głowy - jest zwykle obustronny, promieniuje od skroni do potylicy, zaczyna się krótko po oddziaływaniu zimnego powietrza i zazwyczaj ustępuje szybko od ustania kontaktu z niską temperaturą, ale może przeciągnąć się do kilku godzin lub dłużej,
- bólu uszu, karku lub szyi,
- złe samopoczucie,
- dreszcze,
- trudności z koncentracją.
Nasilenie bólu po przewianiu zależy od tego, jak intensywne było działanie zimna oraz jak długo trwało. Problem może pojawić nie tylko od działania wiatru czy mroźnego powietrza, ale też od klimatyzacji, nawiewu, siedzenia w przeciągu. Ekspozycja na chłód powoduje podrażnienie nerwów, skurcz mięśni oraz prowadzi do obniżenia miejscowej odporności, dlatego może powodować rozwój infekcji.
Ostry ból głowy po przewianiu często jest związany ze stanem zapalnym ucha, do którego doszło wskutek działania chłodnego powietrza na delikatne struktury w uchu. Przy przewianiu ucha mogą występować też bóle szyi, karku, złe samopoczucie i oczywiście ból ucha. U małych dzieci zaniepokoić powinny objawy takie jak rozdrażnienie, płaczliwość, brak apetytu. Jeśli obserwujesz podobne symptomy, udajcie się do lekarza.
Domowe sposoby na przewianie głowy
Skoro przewianie głowy powoduje, że organizm staje się łatwiejszym celem dla wirusów i bakterii, najlepiej od razu temu przeciwdziałać. Aby złagodzić dolegliwości, zastosuj te domowe sposoby:
- Ogrzej głowę – załóż czapkę, połóż na głowę ciepłe okłady albo weź ciepłą kąpiel, dzięki której rozgrzejesz ciało. Możesz dodać do wanny kilka kropli olejku z mięty pieprzowej. Naukowcy dowiedli, że łagodzi bóle głowy.
- Napij się gorącej herbaty z cytryną i miodem – możesz też dodać soku malinowego. Ciepły napój poprawi ukrwienie i zapobiegnie nadmiernemu wychłodzeniu.
- Wykonaj delikatny masaż skroni, aby rozluźnić mięśnie i poprawić krążenie. Wcierając niewielką ilość olejku lawendowego w skórę skuteczniej złagodzisz ból głowy.
- Weź tabletkę przeciwbólową (np. paracetamol, ibuprofen), jeżeli ból głowy pomimo ogrzewania ciała nie ustępuje.
- Odpocznij w spokojnym i ciepłym miejscu. A przede wszystkim unikaj dalszego wychładzania ciała, bo może to tylko pogorszyć sytuację.
- Wypróbuj inhalacji parowej. Ciepła para rozgrzeje zatoki i drogi oddechowe od środka, poprawi ukrwienie, a więc również miejscową zdolność do walki z drobnoustrojami.
Zastosowanie tych metod powinno przynieść poprawę maksymalnie w ciągu kilku godzin. Jeżeli ból głowy nie ustąpi do 2 dni, należy zgłosić się do lekarza.
Ból głowy wywołany zimnem
Warto wspomnieć, że istnieje specyficzny ból głowy związany z zimnem, a dokładniej ból głowy wywołany jedzeniem lodów lub piciem zimnego napoju. Bywa mylony z migreną, lecz jest znacznie krótszy - trwa do 5 minut. Rozwija się w okolicy czoła w trakcie jedzenia zimnych pokarmów, zwłaszcza gdy są szybko spożywane. Dolegliwość jest wynikiem działania chłodnej substancji na podniebienie, co powoduje szybki skurcz naczyń krwionośnych i w rezultacie ból głowy. Taki rodzaj bólu może też wystąpić podczas nurkowania w zimnej wodzie.
Jak zapobiegać przewianiu głowy?
W zapobieganiu przewijaniu głowy nie ma żadnej filozofii, profilaktyka jest bardzo prosta: należy chronić głowę przed działaniem zimnego powietrza i wiatru, nosząc czapkę lub opaskę oraz szalik. Szalik jest bardzo ważny, ponieważ szyja i dolna część głowy to obszary szczególnie narażone na zimno i wiatr. Blisko pod skórą przebiegają tu ważne naczynia krwionośne, nerwy i mięśnie. Podczas biegania na świeżym powietrzu, zakładaj chustę do biegania, która chroni dodatkowo zatoki przed wychłodzeniem.
Czytaj także:
Kłujący sekundowy ból głowy - co oznacza i kiedy trzeba go leczyć?
Domowe sposoby i leki na ból głowy w skroniach. Kiedy trzeba udać się do lekarza?
Domowe sposoby na ból głowy. Pozbądź się dolegliwości naturalnymi sposobami
„Budzikowy” ból głowy - czy jest groźny i kiedy występuje?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!