złamany palec fot. Adobe Stock

Złamany palec – rozpoznanie i sposoby leczenia

Złamany palec jest skutkiem przerwania ciągłości jednej z kości, z których zbudowany jest palec, czyli tzw. paliczka. Diagnozę stawia się w oparciu o badanie oraz RTG i w zależności od wyników, stosuje się leczenie operacyjne lub zachowawcze.
Ewa Cwil / 06.10.2020 07:25
złamany palec fot. Adobe Stock

Złamany palec u stopy lub ręki to przerwanie ciągłości kości jednego lub większej liczby paliczków (czyli kości palców), do którego dochodzi w wyniku zadziałania dużej siły na kość lub kości. Do takiego zdarzenia może dojść podczas przytrzaśnięcia palca drzwiami, uderzenia ręką lub stopą w twardy przedmiot, uderzenia twardym przedmiotem w palce, a także podczas upadku.

Złamany palec to częsta przypadłość sportowców, zdarza się też w wyniku bójek oraz w zawodach narażonych na uszkodzenia dłoni. Palce rąk i stóp zbudowane są trzech kości zwanych paliczkami. Wyjątkami są kciuk i paluch, które zbudowane są z dwóch paliczków. 

Spis treści:

 1. Złamany palec – jak rozpoznać?
 2. Złamany palec – metody leczenia
 3. Rehabilitacja złamanego palca

Złamany palec – jak rozpoznać?

Złamany palec u stopy lub ręki rozpoznaje się na podstawie objawów i zdjęcia RTG ręki. Gdy palec jest złamany, pojawiają się charakterystyczne symptomy:

 • ból palca,
 • tkliwość podczas dotyku,
 • obrzęk palca (obrzęk palca i ból nie muszą świadczyć o złamaniu, są też objawami stłuczenia),
 • niemożność wykonania ruchu palcem, złamany palec jest sztywny,
 • może pojawić się krwiak,
 • czasami zmienione jest położenie palca.

W przypadku zauważenia objawów złamania palca, najlepiej udać się do szpitala. Na podstawie badania RTG lekarz jest w stanie stwierdzić, czy doszło do wybicia, stłuczenia czy złamania i jakiego rodzaju jest to złamanie – proste czy z przemieszczeniem, złamanie zamknięte czy otwarte.

Złamany palec – metody leczenia

Sposób postępowania w przypadku złamanego palca u stopy lub ręki zależy od rodzaju oraz miejsca złamania. Leczenie powinno być rozpoczęte jak najszybciej, a niepodjęcie odpowiednich działań może prowadzić do powikłań i trwałego uszkodzenia palca (niemożliwe będzie np. poruszanie nim).

Złamania bez przemieszczenia, stabilne leczy się często zachowawczo, czyli poprzez unieruchomienie palca lub palców w pozycji neutralnej. Wykorzystuje się w tym specjalną szynę, bandaż lub opatrunek, które zakłada się na ok. 3 tygodnie. Bardziej skomplikowane przypadki złamanego palca, w których doszło np. do złamania wieloodłamowego albo otwartego, leczy się operacyjnie. W leczeniu złamanego palca ważne jest, aby unieruchomienie trwało możliwie krótko.

Bardzo często operacja jest konieczna także wtedy, kiedy doszło do złamania śródstawowego oraz wtedy, gdy znacznemu uszkodzeniu uległy tkanki miękkie okalające stawy międzypaliczkowe. Jedną z metod operacyjnych jest zastosowanie drutów Kirschnera, które wprowadza się przez skórę do paliczków wtedy, gdy doszło do złamania z przemieszczeniem. 

Złamania z przemieszczeniem, których nie da się ustabilizować drutami, wymagają większego cięcia i założenia tytanowej płytki, która stabilizuje części kości. Po zabiegach operacyjnych zakłada się szynę gipsową, która zapobiega ruchom palców i odciąża je, zmniejszając dolegliwości bólowe.

Rehabilitacja złamanego palca

Rehabilitacja złamanego palca rozpoczyna się w pierwszych tygodniach po wypadku. Zaczyna się ją od przywrócenia ruchomości w zdrowych palcach i stawie nadgarstkowym, które unieruchamia się w gipsie razem ze złamanym placem.

Następnie rozpoczyna się przywracanie sprawności w palcu, który uległ złamaniu. Najpierw wykonuje się ćwiczenia bierne (rehabilitant porusza palcem pacjenta), później czynne (pacjent sam porusza palcem). W końcowym etapie wzmacnia się mięśnie, które uległy osłabieniu w wyniku urazu i unieruchomienia oraz przywraca się pełną sprawność całej ręce.

W ramach fizykoterapii w celu usprawnienia regeneracji uszkodzonych tkanek i przywrócenia sprawności ręki stosuje się:

 • laseroterapię,
 • pole magnetyczne,
 • ultradźwięki,
 • krioterapię,
 • kąpiele wirowe,
 • naświetlania lampą bioptron,
 • masaże.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 30.05.2018.

Polecamy:
Drętwienie dłoni powikłaniem po złamaniu?
Dieta przyspieszająca gojenie się złamań
Złamanie zamknięte – pierwsza pomoc

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!