Skąd biorą się stany zapalne stawów?

Poznaj objawy i przyczyny rozwoju stanów zapalnych stawów
/ 09.06.2016 08:56

Stan zapalny stawów jest jednym z głównych objawów przewlekłych chorób reumatycznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) oraz choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS). Jakie są przyczyny tej dolegliwości i jak rozpoznać jej objawy?

Skąd biorą się stany zapalne stawów?

fot. Fotolia

Jakie są objawy stanów zapalnych stawów?

Objawów stanu zapalnego stawu należą:

  • ból,
  • zaczerwienienie,
  • obrzęk,
  • ocieplenie i utrata funkcji stawu (problemy z poruszaniem).

To główne objawy, które lekarze nazywają „objawami kardynalnymi”. U chorego może wystąpić również gorączka, pogorszenie apetytu i ogólnego samopoczucia.

Jakie są najczęstsze przyczyny stanów zapalnych stawów?

Do rozwoju stanu zapalnego w stawie może dojść, gdy organizm rozpoznaje własne tkanki jako obce i zaczyna z nimi walczyć. Przyczyna tego do dziś nie jest znana, ale przyjmuje się, że źródłem może być czynnik zewnętrzny – najczęściej zakażenie lub uraz mechaniczny.

Urazy są jedną z przyczyn powstania stanu zapalnego stawu. Po np. złamaniu, skręceniu czy zwichnięciu może powstać zapalenie, które teoretycznie ma charakter samoograniczający się, niestety często przechodzi ono w fazę przewlekłą i wówczas mamy do czynienia z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Zakażenie może być przyczyną tego, że organizm rozpoznaje własne tkanki jako obce i zaczyna je niszczyć, wysyłając przeciwciała i limfocyty. Naciekają one na tkankę stawu i powodują powstanie stanu zapalnego. Do zakaźnych przyczyn zapalenia stawu zalicza się:

Na podstawie materiałów prasowych Zdrowa ONA

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA