Jak stosować sodę oczyszczoną na swędzący naskórek?

soda oczyszczona na swędzący naskórek fot. Adobe Stock, triocean
Swędzenie naskórka ma wiele możliwych przyczyn. Aby je złagodzić, można sięgnąć po domowe środki, takie jak np. soda oczyszczona. Ten sposób był znany już naszym babciom. Soda sprawdzi się zwłaszcza na swędzenie skóry związane z przesuszeniem naskórka, schodzącą skórą po opalaniu lub ugryzieniem przez owady. Skutecznie łagodzi też świąd w przebiegu niektórych chorób, np. łuszczycy.
/ 17.05.2024 05:14
soda oczyszczona na swędzący naskórek fot. Adobe Stock, triocean

Spis treści:

  1. Na co pomaga soda oczyszczona?
  2. Soda oczyszczona na swędzący naskórek – kiedy stosować?
  3. Jak stosować sodę na swędzenie naskórka? 
  4. Soda oczyszczona na swędzący naskórek – skutki uboczne
  5. Przeciwwskazania do stosowania sody oczyszczonej na skórę
  6. Zasady przy stosowaniu sody na swędzący naskórek

Na co pomaga soda oczyszczona?

Soda oczyszczonaczyli wodorowęglan sodu, to zasadowy związek nieorganiczny, obecny z proszku do pieczenia, niektórych dodatkach do żywności, a także tabletkach i proszkach musujących. Ze względu na swoje właściwości może być stosowana w leczeniu różnych dolegliwości:

  • doustnie jako środek na zgagę, niestrawność, nadkwasotę, zaparcia, 
  • zewnętrznie na podrażnienia, stan zapalny, swędzenie skóry, obrzęki.

Soda oczyszczona na swędzący naskórek – kiedy stosować?

Soda stosowana na skórę ma właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, zmniejsza swędzenie i podrażnienia. Poza tym złuszcza martwy naskórek. Soda łagodzi świąd w przypadku takich dolegliwości, jak:

Soda to środek stosowany w leczeniu od dawna. Wykorzystywano ją m.in. w terapii takich chorób skóry jak łuszczyca czy rybia łuska. Naukowcy potwierdzają, że może łagodzić objawy tych i innych schorzeń.

Jak stosować sodę na swędzenie naskórka? 

Aby złagodzić swędzenie naskórka, sodę oczyszczoną można stosować w formie okładów lub kąpieli w zależności od przyczyny oraz nasilenia świądu. Aby ocenić reakcję skóry, najlepiej wykonać uprzednio test na niewielkim jej obszarze.

Aby zrobić okład z sody oczyszczonej, zrób roztwór z 0,5–1 łyżeczki sody i 200 ml ciepłej wody. Taka ilość nie powinna spowodować podrażnienia skóry, a jednocześnie może działać leczniczo. Przy niewielkich swędzących obszarach można na skórę nałożyć papkę zrobioną z sody i niewielkiej ilości wody. 

Lecznicze kąpiele z sodą oczyszczoną mają udowodnioną skuteczność w ograniczaniu objawów, w tym swędzenia skóry i podrażnień, u chorych z łuszczycą, infekcjami drożdżakowymi, wysypką alergiczną. Według National Eczema Association, aby przygotować kąpiel, należy dodać 1/4 szklanki sody do wody w wannie. Zalecany czas kąpieli to około 15-30 minut. 

Soda oczyszczona na swędzący naskórek – skutki uboczne

Soda stosowana w odpowiedniej ilości jest bezpieczna i nie powinna powodować działań niepożądanych. Niekiedy nakładanie sody oczyszczonej może podrażniać skórę u osób wrażliwych. Inne możliwe skutki uboczne to:

  • wysypka,
  • uczulenie,
  • przesuszenie skóry,
  • zaczerwienienie skóry,
  • nasilenie objawów obecnej choroby skóry (swędzenia, zaczerwienienia itp.).

Dlatego stosuj sodę z ostrożnością, zacznij od mniejszych ilości i mniejszych obszarów skóry, aby ocenić efekt. Jeśli zauważysz pogorszenie symptomów, przerwij stosowanie tego środka i skonsultuj się z dermatologiem. W przypadku chorób dermatologicznych wcześniej skontaktuj się z lekarzem. 

Przeciwwskazania do stosowania sody oczyszczonej na skórę

Stosowanie sody na swędzenie naskórka może być szkodliwe, gdy skóra jest uszkodzona lub bardzo podrażniona. Nie należy jej używać, jeżeli powodowała wcześniej uczulenie. Niektóre choroby skóry są przeciwwskazaniem, dlatego należy wcześniej dopytać lekarza, czy ten sposób będzie bezpieczny. Stosowanie miejscowo preparatów leczniczych może również być przeciwwskazaniem z powodu możliwego wpływu sody na zmianę działania tych leków.

Zasady, o których warto pamiętać, przy stosowaniu sody na swędzący naskórek

Aby złagodzić swędzenie naskórka, oprócz stosowania sody, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  • Unikaj kąpieli w gorącej wodzie (letnia kąpiel będzie lepsza). Skróć też czas przebywania w wannie do 10-15 minut.
  • Stosuj preparaty nawilżające skórę. 
  • Używaj łagodnych, balsamów, mydeł bezzapachowych.
  • Nawilżaj powietrze zimą, jeśli masz skłonność do przesuszania skóry.
  • Noś luźne, bawełniane ubrania. 
  • Ograniczaj stres, ponieważ napięcie może nasilać swędzenie skóry.

Co oprócz sody może pomóc, gdy dokucza świąd? Sprawdź tutaj: domowe sposoby na swędzenie skóry

Źródła:

Verdolini R, Bugatti L, Filosa G, Mannello B, Lawlor F, Cerio RR. Old fashioned sodium bicarbonate baths for the treatment of psoriasis in the era of futuristic biologics: an old ally to be rescued. J Dermatolog Treat. 2005 Feb;16(1):26-30. doi: 10.1080/09546630410024862,

Milstone LM. Scaly skin and bath pH: rediscovering baking soda. J Am Acad Dermatol. 2010 May;62(5):885-6. doi: 10.1016/j.jaad.2009.04.011,

Eczema and Bathing, National Eczema Association, https://nationaleczema.org/eczema/treatment/bathing/

Czytaj także:
Swędzenie skóry wieczorem
Wapno na alergię i swędzenie skóry. Nieskuteczny środek czy niedoceniany lek?
Co oznaczają swędzące dłonie? Leczenie świądu rąk
Swędzenie skóry - przyczyny i leczenie
Swędzące plecy – przyczyny i metody leczenia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA