Suchość w gardle - przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Suchość w gardle fot. Adobe Stock
Suchość w gardle to nieprzyjemne uczucie, które może pojawić się podczas przeziębienia lub nieodpowiedniego nawodnienia organizmu. Nie należy go jednak bagatelizować. Może być bowiem objawem również takich chorób jak cukrzyca czy gruźlica.
/ 12.02.2020 12:25
Suchość w gardle fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Suchość w gardle - przyczyny
  2. Suchość w gardle - leczenie 
  3. Suchość w gardle - domowe sposoby

Suchość w gardle nazywana jest inaczej kserostomią. Oznacza zmniejszoną ilość lub całkowity brak śliny. Ta nieprzyjemna dolegliwość pojawić się może u osób w każdym wieku, nawet u dzieci. Powodować może chrypkę, problemy z mówieniem i przełykaniem, pieczenie, a w niektórych przypadkach nawet ból. 

Suchość w gardle - przyczyny 

Najczęściej występującą przyczyną suchości w gardle są infekcje dróg oddechowych. W tym przypadku zwykle wystarczające okazuje się wdrożenie podstawowego leczenia - tabletek na ból gardła czy syropów. Przyczyn suchości w gardle może być jednak dużo więcej. 

Inne przyczyny suchości w gardle:

  • niewystarczające nawodnienie organizmu, 
  • sytuacja stresowa, 
  • refluks,
  • gorączka, 
  • wymioty i nudności, 
  • nieprawidłowa przegroda nosowa,
  • niedobór żelaza lub witamin z grupy B.

Suchość gardle może pojawić się u osób "pracujących głosem", np. u nauczycieli czy wokalistów. To również bardzo popularna dolegliwość występująca u osób nałogowo palących papierosy i przyjmujących narkotyki. 

Dodatkowo schorzenie to może być także skutkiem ubocznym przyjmowanych leków, np. psychotropowych, a także chemioterapii. 

Suchości w gardle nie należy bagatelizować. Może być bowiem również objawem poważnych chorób. To:

Suchość w gardle - leczenie

Leczenie suchości w gardle przede wszystkim zależy od przyczyny tej dolegliwości. W przypadku infekcji dróg oddechowych pacjentowi podaje się zwykle leki na przeziębienie - syropy, pastylki do ssania czy leki przeciwbólowe. Tabletki na ból gardła powinny zawierać najlepiej:

  • rumianek (działanie regenerujące),
  • tymianek (działanie antybakteryjne),
  • szałwię (działanie przeciwgrzybicze). 

Doraźnie, np. w sytuacjach stresujących stosować można również spraye nawilżające do gardła, które dostępne są bez recepty w każdej aptece.

Gdy suchość w gardle jest objawem poważniejszych chorób np. cukrzycy, zwykle wystarczające okazuje się wdrożenie odpowiedniego leczenia objawowego. 

Suchość w gardle - domowe sposoby 

Osoby borykające się z problemem suchości w gardle przede wszystkim powinny zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Odpowiednie jest spożywanie minimum 2 litrów wody lub napojów zawierających elektrolity. Konieczne jest także ograniczenie kawy, herbaty oraz, co najważniejsze, palenia papierosów. 

Należy pamiętać także o nawilżeniu domu lub mieszkania, a zwłaszcza pomieszczenia, w którym śpimy. Najlepszym działaniem charakteryzuje się nawilżacz powietrza. Jeżeli jednak nie dysponujemy tym sprzętem, to z powodzeniem wykorzystać możemy także jeden ze sposobów naszych babek, czyli zawieszenie wilgotnych ręczników lub szmatek na kaloryfer.

Inne domowe sposoby na walkę z suchością w gardle:

  • Zioła - zwłaszcza mięta(działa nawilżająco), aloes i tymianek (działają przeciwzapalnie). W przypadku mięty lub tymianku można zdecydować się na zarówno napary ziołowe, jak i na dodanie kilku listków np. do wody. Aloes z kolei świetnie sprawdzi się w postaci soku. Kilka liści aloesu blendujemy, a następnie dodajemy do nich 2 łyżki miodu). Tak przygotowany sok można rozcieńczyć z wodą, podawać samodzielnie (np. łyżeczką) lub płukać nim gardło. 
  • Cebula - działa łagodząco i antybakteryjnie. Dobrym pomysłem jest tradycyjny syrop z cebuli. Cebulę warto również dodawać do potraw, np. do kanapek lub sałatek. 
  • Siemię lniane - działa nawilżająco. Siemię lniane (2 łyżeczki) należy zalać gorącą wodą i poczekać aż u góry pojawi się biały nalot przypominający śluz. Właśnie nim należy smarować gardło. 
  • Napar imbirowy
  • Herbata z sokiem malinowym.
  • Mleko z miodem

Więcej na temat problemów z gardłem:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA