Dawniej płukanie gardła roztworem wody utlenionej stosowano do leczenia przykrych objawów anginy. Płyn na bazie wody utlenionej nadal jest doceniany - to domowy sposób na walkę z infekcją i bólem gardła.
Spis treści:
- Działanie wody utlenionej
- Płukanie gardła wodą utlenioną - wskazania
- Płukanie gardła wodą utlenioną - przepis na roztwór
- Woda utleniona na katar
- Kiedy skonsultować się z lekarzem?
Działanie wody utlenionej
Woda utleniona, inaczej nadtlenek wodoru (H2O2), to związek o działaniu antyseptycznym i utleniającym. Ma właściwości bakteriobójcze. Czysty nadtlenek wodoru jest substancją żrącą dla tkanek żywych, dlatego dostępny jest na rynku w postaci roztworu, najczęściej 3% (woda utleniona dostępna w aptekach), albo 30% (perhydrol).
W celach medycznych zastosowanie znajduje woda utleniona. Służy najczęściej do przemywania i dezynfekcji ran. Chociaż nie jest zalecana do stosowania na rany w wytycznych lekarskich. Po kontakcie ze skórą pieni się, co wynika z gwałtownego wydzielania tlenu i umożliwia oczyszczenie rany z zanieczyszczeń. Drugie jej popularne zastosowanie to płukanie mocno rozcieńczonym roztworem jamy ustnej wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych.
Płukanie gardła wodą utlenioną - na ból gardła i nie tylko
Płukanie gardła wodą utlenioną może zmniejszać ból i stan zapalny gardła podczas takich chorób, jak angina, grypa czy przeziębienie. Nadtlenek wodoru działa dezynfekująco i bakteriobójczo. Zabieg jest też polecany w leczeniu chorób dziąseł, ponieważ pomaga usunąć bakterie z jamy ustnej. Badanie z udziałem osób z zapaleniem przyzębia (publikacja w Scientific Reports - Nature) dowiodło, że w grupie stosującej wodę utlenioną było mniej objawów choroby pod koniec badania niż w grupie kontrolnej. Dodatkowo warto wspomnieć, że woda utleniona działa wybielająco na zęby. Jeśli dziecko jest na tyle duże, że potrafi płukać gardło, płukankę z wody utlenionej można stosować również u kilkulatków. Jednak ze względu na większe ryzyko połknięcia, u dzieci lepiej stosować płukanie gardła z solą.
Płukanie gardła wodą utlenioną - przepis na roztwór
W płukance z wody utlenionej bardzo ważne są proporcje. Związek musi być silnie rozcieńczony, dlatego stosuje się:
- 1 łyżeczkę 3% wody utlenionej,
- 1 szklankę wody.
Woda nie może być za gorąca. Najlepiej, aby miała temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Tak przygotowanym roztworem, trzeba płukać gardło 3-4 razy dziennie. Pienienie w ustach podczas płukania jest normalną reakcją.
Można też wypróbować inne domowe sposoby na ból gardła, jak inhalacje czy okłady.
Woda utleniona na katar
Wykorzystując przeciwbakteryjne i odkażające właściwości wody utlenionej, można też przygotować na jej bazie roztwór do nosa. W tym celu trzeba zmieszać kilka kropli wody utlenionej z 5 ml roztworu soli fizjologicznej. Taką miksturę podaje się w formie kropli. Pomaga zmniejszyć katar i udrożnić zatoki.
Sól fizjologiczna może też być stosowana na inne dolegliwości związane z gardłem. Zobacz, jak przygotować inhalacje z soli fizjologicznej.
Kiedy skonsultować się z lekarzem?
Jeśli domowe metody zawodzą, a ból gardła nasila się lub nie ustępuje w ciągu kilku dni, to należy skonsultować się z lekarzem. Po pomoc trzeba udać się również wtedy, gdy:
- ból gardła jest przewlekły,
- występuje wysoka gorączka,
- występują trudności w przełykaniu,
- w gardle pojawiły się naloty,
- ból jest bardzo silny,
- występują inne objawy, jak wymioty, biegunka.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 18.12.2019.
Czytaj także:
Płukanie zatok wodą utlenioną. Jak to robić, aby było bezpieczne?
Co stosować na drapanie i suchość w gardle? Możliwe przyczyny i leczenie
Ból gardła przy przełykaniu. Co robić?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!