płukanie gardła wodą utlenioną fot. Adobe Stock

Płukanie gardła wodą utlenioną - sprawdzony sposób na infekcję i ból

Jednym z domowych sposobów na ból gardła są płukanki wodą utlenioną. Roztwór działa przeciwbakteryjnie, ale musi mieć odpowiednie proporcje.
Małgorzata Germak / 18.12.2019 14:06
płukanie gardła wodą utlenioną fot. Adobe Stock

Dawniej płukanki z wody utlenionej stosowano do leczenia przykrych objawów anginy. Roztwór na bazie wody utlenionej nadal jest doceniany - to świetny domowy sposób na walkę z infekcją gardła. Płukanka jest banalna w przygotowaniu.

Na skróty:

Płukanie gardła wodą utlenioną - wskazania

Płukanie gardła wodą utlenioną działa prewencyjnie - może zapobiec rozwojowi infekcji, a także wspomaga łagodzenie dolegliwości związanych z gardłem podczas takich chorób, jak grypa czy przeziębienie.

Woda utleniona ma szereg właściwości:

  • działa przeciwbakteryjnie,
  • działa przeciwwirusowo,
  • odkaża i dezynfekuje,
  • ma działanie przeciwgrzybicze.

Jeśli dziecko jest na tyle duże, że potrafi płukać gardło, płukankę z wody utlenionej można stosować i u kilkulatków.

Płukanie gardła wodą utlenioną - przepis na roztwór

W tej płukance ważne są proporcje. Wymieszaj ze sobą:

  • 1 łyżeczkę 3-procentowej wody utlenionej,
  • 1 szklankę wody.

Pamiętaj, aby woda nie była za gorąca - idealnie, aby miała temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Tak przygotowanym roztworem płucz gardło 3-4 razy dziennie.

Możesz też wypróbować inne domowe sposoby na ból gardła, jak inhalacje czy okłady.

Jeśli pomimo płukania gardła wodą utlenioną nie nastąpi poprawa w ciągu kilku dni, a ból zamiast maleć, nasila się, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Woda utleniona na katar

Wykorzystując przeciwbakteryjne i odkażające właściwości wody utlenionej, można też przygotować na jej bazie roztwór do nosa. Wystarczy zmieszać kilka kropli wody utlenionej z 5 ml soli fizjologicznej. Taką miksturę podaje się w formie kropli. Pomaga zmniejszyć katar i odetkać zatoki.

Sól fizjologiczna też jest świetna na gardło - zobacz, jak przygotować inhalacje z soli fizjologicznej.

Więcej domowych metod na infekcje:Domowe sposoby na przeziębieniePrzepisy na inhalacje na katar i zatoki5 rad, jak jeść czosnek w celach leczniczychDomowe sposoby na katar: inhalacje, okłady i przepisy (8 metod)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)