Kłucie, drapanie, pieczenie oraz ból gardła przy przełykaniu to najczęstsze objawy infekcji gardła. Ból gardła może towarzyszyć zwykłemu przeziębieniu, a także grypie oraz poważniejszym schorzeniom górnych dróg oddechowych, jak zapalenie krtani czy angina. Ból gardła często pojawia się też w przypadku przeciążenia aparatu mowy u osób, które intensywnie operują głosem np. śpiewacy, nauczyciele, radiowcy itp. Zobacz, co na ból gardła pomaga najlepiej.
Spis treści:
Domowe sposoby na ból gardła - płukanki
Płukanie gardła to metoda najbardziej znana i najskuteczniejsza w domowym leczeniu bólu gardła – w ten sposób wypłukujemy ze śluzówki drobnoustroje chorobotwórcze, ściągamy i nawilżamy gardło. Na ból gardła poleca się płukanki:
- z solą – łyżeczkę soli rozpuść w szklance ciepłej, przegotowanej wody,
- ziołowe – przygotuj napar z kory dębu, rumianku, szałwii lub tymianku.
Ważne, aby woda stanowiąca bazę płukanki miała temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Gardło należy płukać 3-4 razy dziennie, wówczas możemy liczyć na najlepsze efekty.
Przeczytaj też: Płukanie gardła wodą utlenioną
Zioła na ból gardła
Zioła mają duży udział w domowym leczeniu dolegliwości tak powszechnych jak ból gardła. Aby były skuteczne, należy wybierać te, które działają odkażająco, łagodząco, przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo. Skuteczne w zmniejszaniu bólu gardła będą więc:
- rumianek,
- szałwia,
- imbir,
- ziele rzepiku,
- prawoślaz,
- tymianek,
- porost islandzki,
- liść babki lancetowatej.
Domowe sposoby na ból gardła - inhalacje
Na ból gardła warto stosować również domowe inhalacje. Sprawią, że podrażniona i wysuszona śluzówka gardła zostanie nawilżona, a dzięki temu będzie sprawniej funkcjonować i lepiej bronić się przed wirusami i bakteriami. Inhalacje na bazie ziół mają też działanie przeciwzapalne i pomagają odkrztuszać wydzielinę.
Przepis na inhalację na ból gardła:
- Zagotuj litr wody i wlej do miski.
- Dodaj kilka kropli olejków eterycznych: olejku tymiankowego, szałwiowego, cedrowego lub melisowego.
- Pochyl się z ręcznikiem na głowie (niech para nie ucieka bokami) nad miską i wdychaj opary.
Zamiast naparu na bazie ziół możesz przygotować domową inhalację z soli fizjologicznej. Również nawilży gardło.
Inne domowe sposoby na ból gardła
Aby złagodzić ból gardła, trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Oprócz płukanek i inhalacji, pomocne będą naturalne syropy i napoje na objawy przeziębienia.
Nawilżanie powietrza na ból gardła
Często powodem drapania w gardle jest nadmierna suchość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o odpowiednią wilgotność. W tym celu aby zmniejszyć ból gardła, możemy posłużyć się nawilżaczem powietrza (do kupienia w sklepach z AGD) lub położyć na kaloryferze mokry ręcznik, co jest szczególnie ważne w sezonie grzewczym.
Rozgrzewanie okolic gardła
Bolące okolice gardła, czyli szyję, warto rozgrzewać. Można to robić szczelnie owijając szyję szalikiem lub chustą (możemy wcześniej rozgrzać je na kaloryferze), jak również zastosować sposób naszych babć i przygotować okład z ugotowanych ziemniaków. W tym celu należy rozgnieść ugotowane ziemniaki, zawinąć je w bawełnianą ściereczkę i przyłożyć do gardła, owijając szalikiem.
Przyjmowanie dużej ilości płynów na ból gardła
We wszystkich infekcjach górnych dróg oddechowych ważne jest, aby przyjmować dużą ilość płynów. Gdy boli gardło, pij dużo niegazowanej wody mineralnej, herbatek owocowych czy bulionów (ale nie gorących). Pomocny może okazać się również niezbyt gęsty kisiel. Podczas przeziębienia na ból gardła dobrze działa też napar z imbiru.
Naturalne syropy na ból gardła
Skuteczne na ból gardła mogą być też domowej roboty syropy - wspomagają odporność, działają przeciwzapalnie i rozrzedzają zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. Wypróbuj syrop z czosnku lub syrop z cebuli.
Unikaj zbyt zimnych i gazowanych napojów, aby dodatkowo nie podrażniać chorego gardła.
Czosnek na ból gardła
Czosnek możesz przyjmować w różnych postaciach, nie tylko w formie syropu na ból gardła. Stosowanym od dawna w medycynie ludowej jest napój w postaci mleka z czosnkiem i miodem.
Domowe sposoby na ból gardła w ciąży
Zdecydowana większość domowych metod na bolące gardło jest bezpieczna dla kobiet ciężarnych. Można w tym czasie stosować płukanki oraz inhalacje, napary z imbiru oraz syrop z czosnku lub syrop z cebuli.
Uwaga. Naturalne składniki na ból gardła i przeziębienie, na które należy uważać w trakcie ciąży, to: rozmaryn, szałwia, tymianek, liście malin i podbiał - mogą powodować przedwczesne skurcze macicy.
Bardzo ważne jest przyjmowanie na ból gardła dużej ilości płynów oraz nawilżanie powietrza. Bez odpowiedniego nawodnienia wysuszone śluzówki nosa i gardła nie będą prawidłowo funkcjonować i trudniej będzie się im bronić przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.
Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 11.05.2012 przez nieznanego autora na zlecenie Edipresse.
Czytaj także:
Domowe sposoby na przeziębienie. Co pomoże na katar, ból gardła, kaszel i gorączkę?
Domowe sposoby na katar. 8 polecanych metod, które ulżą przy zatkanym nosie
Domowe sposoby na zatoki: inhalacje, okłady, nawilżanie, napary i płukanie zatok
Co na przeziębienie? Skuteczne leki i domowe sposoby
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!