Co oznaczają swędzące dłonie? Leczenie świądu rąk

swędzące dłonie fot. Adobe Stock, astrosystem
Swędzące dłonie mogą oznaczać przesuszenie skóry, egzemę lub inne choroby dermatologiczne. Skóra może swędzieć również w przebiegu chorób, takich jak cukrzyca i niedoczynność tarczycy. Zazwyczaj wtedy występują również inne objawy. Dowiedz się, jakie są przyczyny świądu skóry rąk oraz jak zapobiegać dolegliwości i ją leczyć.
/ 10.05.2024 05:21
swędzące dłonie fot. Adobe Stock, astrosystem

Swędzenie skóry rąk może mieć wiele naturalnych przyczyn. Niektórzy uważają, że swędzące dłoni to symbol chciwości, zbliżającego się przypływu gotówki czy powitania. Swędząca prawa ręka oznacza według przesądów uścisk ręki, a swędząca lewa ręka – otrzymanie pieniędzy. W tym artykule skoncentrujemy się jednak na medycznym aspekcie świądu skóry dłoni.

Spis treści:

  1. Przyczyny swędzenia dłoni
  2. Swędzące dłonie – dodatkowe objawy
  3. Jak leczyć swędzące dłonie?
  4. Domowe sposoby na swędzące dłonie
  5. Swędzące dłonie – zapobieganie

Przyczyny swędzenia dłoni

Swędzenie dłoni może mieć wiele przyczyn. Sporadyczny świąd rąk bez widocznych zmian może oznaczać niegroźne przesuszenie skóry. Jeżeli problem powtarza się lub nie ustępuje, trzeba skonsultować się z lekarzem, ponieważ powodem świądu skóry bywa choroba ważnych narządów.

Egzema

Częstym rodzajem egzemy na dłoniach powodującej świąd skóry jest kontaktowe zapalenie skóry. Może być ono alergiczne lub wynikające z podrażnienia szkodliwą substancją. Swędzenie dłoni mogą powodować związki chemiczne, kosmetyki, detergenty, gorąca woda, częste moczenie rąk w wodzie, alergeny (np. nikiel obecny w biżuterii).

Na skórze pojawiają się wówczas swędzące grudki wypełnione płynem. Dolegliwości mogą się nasilać latem pod wpływem potu. Osoby ze skórą wrażliwą i atopową mają większą skłonność do egzemy.

swędzące dłonie egzema
fot. Swędzące dłonie i pęcherze przy egzemie / Adobe Stock, patoouupato

swędzące dłonie zapalenie skóry
fot. Swędzące dłonie to częsty objaw egzemy / Adobe Stock, oscity

U niektórych ludzi, zwłaszcza w przypadku zawodów takich jak fryzjer, budowlaniec, sprzątaczka, personel medyczny, choroba może mieć postać przewlekłą. Pojawiają się wówczas na dłoniach rumieniowe łuszczące się plamy, na ogół na powierzchni grzbietowej rąk.

Łuszczyca 

Swędzenie dłoni jest jednym z objawów łuszczycy, przewlekłej zapalnej choroby skóry o podłożu autoimmunologicznym. Łuszczyca nie jest zakaźna. Oprócz swędzenia, na skórze występują czerwony plamy, grudki i srebrzysta łuska, mogą pojawić się bolesne pęknięcia skóry, obrzęk i łuszczenie się skóry. 

swędzące dłonie łuszczyca
fot. Łuszczyca może powodować świąd skóry / Adobe Stock, Ban

Należy dodać, że typowa lokalizacja zmian w łuszczycy to łokcie, kolana, owłosiona skóra głowy i okolica lędźwiowa.

Infekcja skóry rąk

Swędzenie dłoni może być objawem infekcji skóry. Najczęściej występuje grzybica dłoni lub choroby pasożytnicze, takie jak świerzb. 

swędzące dłonie świerzb
fot. Świerzb powoduje intensywne swędzenie skóry, nasilające się nocą / iStock, airdone

Sucha skóra

Swędzenie dłoni może mieć też błahą przyczynę, taką jak przesuszenie skóry wynikające z działania suchego, zimnego powietrza oraz przyjmowania niewystarczającej ilości płynów. Skóra na dłoniach jest wtedy widocznie przesuszona, może być miejscami zaczerwieniona, ale zwykle nie występują poważne zmiany skórne czy wysypka.

Niedoczynność tarczycy

Swędzenie dłoni może występować u osób z niedoczynnością tarczycy. W przypadku tej choroby skóra na rękach często jest chłodna i szorstka. Występuje też skłonność do bólu stawów, a także infekcji skórnych, np. grzybicy. Więcej: Dłonie przy niedoczynności tarczycy

Cukrzyca

Swędzenie dłoni może być jedną z dolegliwości przy cukrzycy, choć częściej świąd dotyczy kończyn dolnych (przeczytaj też na temat: świąd łydek). Może to wynikać zarówno z neuropatii cukrzycowej (uszkodzenia nerwów obwodowych), która powoduje dziwne dolegliwości w obrębie kończyn, jak i nadmiernego wysuszenia skóry lub występującej u diabetyków większej podatności na infekcje skórne. 

Choroby wątroby lub trzustki

Swędzenie skóry (nie tylko dłoni, ale całego ciała) dokucza osobom z podwyższonym stężeniem bilirubiny we krwi, co występuje często w przebiegu chorób wątroby lub trzustki. Warto dodać, że świąd skóry może występować również w przewlekłej chorobie nerek.

Swędzące dłonie – dodatkowe objawy

W zależności od dodatkowych objawów, które towarzyszą swędzeniu dłoni, można podejrzewać różne przyczyny dolegliwości. Oto kilka przykładów:

  • swędzenie dłoni po kontakcie z konkretną substancją wskazuje na kontaktowe zapalenie skóry,
  • srebrzyste łuski, czerwone plamy często świadczą o łuszczycy,
  • wysypka na dłoniach przypominająca tunele między palcami, bardzo intensywny świąd zwłaszcza nocą, wskazują na zakażenie świerzbem,
  • zmiany skórne z białymi nalotami i łuszczeniem się naskórka, pieczenie, zaczerwienienie mogą oznaczać grzybicę dłoni,
  • swędzące pęcherzyki wypełnione płynem na ogół świadczą o wyprysku (egzemie).

Zmiany na skórze rąk powinniśmy pokazać dermatologowi, ponieważ mogą one wskazywać na wiele różnych schorzeń. 

Jak leczyć świąd skóry dłoni?

Istnieją różne metody leczenia swędzenia dłoni w zależności od przyczyny:

  • W przypadku egzemy dłoni leczenie może obejmować stosowanie glikokortykosteroidów, preparatów nawilżających i odbudowujących, przeciwuczuleniowych i przeciwzapalnych. Ważne jest wyeliminowanie czynnika powodującego objawy (unikanie działania substancji drażniących, uczulających).
  • Leczenie łuszczycy wymaga konsultacji u dermatologa. Stosuje się preparaty sterydowe, z kwasem salicylowym, witaminą D3, a niekiedy w ciężkich przypadkach łuszczycy leki immunosupresyjne.
  • Jeżeli swędzenie dłoni wynika z przesuszonej skóry, to najlepszym sposobem jest stosowanie regularnie nawilżających kremów do rąk, które chronią naturalną barierę skóry. Można sięgnąć po dermokosmetyki z grupy emolientów, warto szukać takich składników jak masła i oleje roślinne, gliceryna, kwas hialuronowy
  • Leczenie swędzenia dłoni w przypadku świerzbu polega na stosowaniu permetryny, krotamitonu, benzoesanu benzylu, czasami również 10% maści siarkowej. Oprócz tego konieczne jest wypranie w wysokiej temperaturze bielizny pościelowej, ubrań, a leczenie powinno obejmować wszystkich domowników, ponieważ jest to choroba zakaźna. 
  • Swędzenie skóry wywołane chorobami narządów wewnętrznych wymaga leczenia tych schorzeń pod kontrolą specjalisty. 

Domowe sposoby na swędzące dłonie

Łagodne swędzenie rąk może być leczone domowymi sposobami. W innym przypadku naturalne metody można traktować jedynie jako uzupełnienie podstawowego leczenia (jeśli chcesz je stosować, wcześniej skonsultuj się z lekarzem). Aby złagodzić świąd dłoni, wypróbuj takie naturalne środki jak: 

  • zioła łagodzące uczulenie: szałwia, oczar, ziele dziurawca, nagietek, prawoślaz (sprawdź, których substancji unikać, gdy świeci słońce, aby zapobiec fotouczuleniu),
  • kompresy z płatków owsianych – łagodzą stan zapalny; zagotuj niewielką ilość wody z płatkami owsianymi, ostudź, połóż masę na czysty materiał, a następnie trzymaj na dłoniach przez kilkadziesiąt minut,
  • kąpiel z sodą oczyszczoną i płatkami owsianymi – łyżkę sody i płatków owsianych wsyp do miski następnie dolej letniej wody i wymieszaj; mocz dłonie przez kilkanaście minut; soda łagodzi podrażnienia, 
  • napar z rumianku – ma działanie przeciwzapalne i może łagodzić swędzenie; uważaj, bo rumianek niekiedy działa uczulająco,
  • chłodne okłady również mogą łagodzić swędzenie skóry.

Więcej: Domowe sposoby na swędzenie skóry

Swędzące dłonie – zapobieganie

Aby zapobiegać swędzeniu dłoni, należy unikać czynników, które powodują objaw. Wcześniej trzeba zaobserwować, co wywołuje świąd skóry. Pamiętaj o regularnym nawodnianiu, pij dużo wody (2-3 l dziennie), a także zdrowo się odżywiaj, aby dostarczyć organizmowi i skórze potrzebnych witamin i składników mineralnych.

Używaj preparatów nawilżających, które będą utrzymywać właściwą kondycję skóry. Unikaj kosmetyków drażniących skórę, które mogą powodować wysuszenie i swędzenie. Taki efekt wywołują u niektórych osób dodawane do kosmetyków substancje zapachowe, parabeny, formaldehyd, parafenylenodiamina, metyloizotiazolinon.

Aby zapobiec swędzeniu dłoni, pamiętaj o ochronie rąk przed działaniem chemicznych substancji. W czasie domowych porządków używaj rękawic. Osoby z wrażliwą skórą powinny stosować rękawice również do mycia naczyń.

Czytaj także:
Jak wygląda wysypka alergiczna? Sposoby leczenia uczulenia na skórze
Swędzenie skóry wieczorem
Wapno na alergię i swędzenie skóry
Swędzenie skóry głowy – 10 przyczyn i sposobów leczenia
Dyskomfort i swędzenie skóry wokół paznokci
Swędząca skóra to może być początkowe stadium świerzbu wokół paznokci?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA