Płukanie zatok wodą utlenioną. Jak to robić, aby było bezpieczne?

płukanie zatok wodą utlenioną fot. Adobe Stock, AntonioDiaz
Zwolennicy płukania zatok wodą utlenioną chwalą, że jest to skuteczna metoda, która pozwala oczyścić zatoki z zalegającej wydzieliny, zwalczyć ból i szybciej wyzdrowieć. Trzeba jednak mieć na uwadze, że może powodować skutki uboczne. Czy warto ją więc stosować?
Marta Słupska / 12.11.2021 13:30
płukanie zatok wodą utlenioną fot. Adobe Stock, AntonioDiaz

Zapalenie zatok to choroba, która może pojawić się u każdego i w każdym wieku – zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej ma podłoże wirusowe lub bakteryjne, ale zdarza się, że powodują je alergie lub grzyby.

Sposobów leczenia zapalenia zatok jest wiele i o tym, który będzie miał u nas zastosowanie, powinien zdecydować lekarz. Chorzy mogą też dodatkowo łagodzić objawy domowymi metodami na zatoki, w tym wodą utlenioną. Jak przygotować z niej roztwór do płukania zatok?

Jak rozpoznać zapalenie zatok?

Do infekcji zatok dochodzi najczęściej po przeziębieniu lub grypie, ale też w wyniku narażenia na klimatyzację, która wysusza powietrze. Gdy jest ono suche, wysusza się też śluzówka, przez co jest bardziej podatna na działanie drobnoustrojów. Wtedy bardzo łatwo o zakażenie i zapalenie zatok.

Objawami zapalenia zatok są: zatkany nos, wydzielina spływająca po ścianie gardła, ból twarzy u nasady nosa (nasilający się przy pochylaniu), ból głowy, czasami kaszel. U chorego pojawiają się też niekiedy: katar, gorączka, ropna wydzielina z nosa.

Jak leczy się chore zatoki?

W zapaleniu zatok stosuje się dwie formy leczenia: leczenie zachowawcze lub operacyjne. Operacja jest konieczna, by przywrócić drożność nosa i uzyskać wentylację chorych zatok. Wskazania do niej to: ciała obce w zatokach, niektóre łagodne guzy i przewlekłe zapalenie zatok.

W pozostałych przypadkach stosuje się leczenie zachowawcze. Najlepiej jest płukać zatoki wodą morską lub solą fizjologiczną. Taka irygacja oczyszcza nos oraz zatoki z zalegającej wydzieliny i zanieczyszczeń, może zmniejszać obrzęk i stan zapalny.

Poza tym w leczeniu korzysta się z leków obkurczających błonę śluzową nosa i ujścia zatok przynosowych. Jeśli powodem zapalenia zatok są bakterie, stosuje się antybiotyki.

Płukanie zatok wodą utlenioną – jak to robić?

Jednym z doraźnych sposobów na chore zatoki jest użycie wody utlenionej, która zwalcza drobnoustroje powodujące infekcję oraz oczyszcza zatoki z zalegającej wydzieliny. Jest to bezpieczny sposób walki z bólem zatok, który nie powoduje skutków ubocznych. Trzeba jednak wiedzieć, jak ją użyć prawidłowo.

Wodę utlenioną możemy kupić w aptece w postaci 3% roztworu nadtlenku wodoru. Kosztuje około 2 zł.

Aby przygotować roztwór do płukania nosa, do 5 ml soli fizjologicznej dodajemy 5-7 kropel wody utlenionej.

Uwaga. Jeśli leczenie dotyczy dziecka, lepiej zmniejszyć dawkę do 2-3 kropli.

Płyn aplikujemy w pozycji leżącej w następujący sposób:

  1. Kładziemy się tak, by głowa była niżej niż reszta ciała.
  2. Zakraplamy roztwór pipetą lub gruszką do każdej dziurki od nosa.
  3. Pozostajemy w tej pozycji kilka minut, powoli zakraplając wodę z solą.
  4. Na końcu wydmuchujemy nos.

Aplikacja może być początkowo nieprzyjemna i powodować uczucie pieczenia śluzówki. To dlatego, że roztwór będzie miał styczność z uszkodzeniami w śluzówce. Uczucie to będzie jednak z czasem coraz słabsze.

Jeśli po całym zabiegu i wydmuchaniu nosa poczujemy spływającą po gardle wydzielinę, nie połykajmy jej, lecz wyplujmy.

Płukanie zatok wodą utlenioną z solą fizjologiczną powinniśmy wykonywać 3 razy dziennie do czasu, aż nasz stan się poprawi. Nie wolno przechowywać roztworu na później, tylko zużyć go od razu. Przypominamy też, że trzeba do tego użyć nowej wody utlenionej – stara, przechowywana w apteczce mogła wywietrzeć. Zawsze sprawdzajmy datę przydatności do użytku zapisaną na opakowaniu.

Płukanie zatok wodą utlenioną – dlaczego warto?

Płukanie zatok wodą utlenioną przynosi szereg zalet, m.in.:

  • oczyszcza zatoki z zalegającej wydzieliny,
  • zmniejsza ból zatok,
  • zwalcza bakterie i wirusy,
  • powoduje, że w zatokach powstaje mniej wydzieliny,
  • skraca czas infekcji zatok.

Pamiętajmy, że używanie płukanek z wodą utlenioną powinniśmy zawsze skonsultować z lekarzem, który oceni, jaki rodzaj leczenia jest konieczny.

Opinie lekarzy co do stosowania wody utlenionej w leczeniu zatok są podzielone – jedno z badań wykazało bowiem, że takie płukanie zatok nadtlenkiem wodoru może powodować skutki uboczne, a wręcz spowalniać gojenie się ran i zwiększać ryzyko infekcji. Zanim się więc udamy do apteki po wodę utlenioną, omówmy ten zabieg ze specjalistą.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 09.05.2018.

Czytaj także:
Przewlekłe zapalenie zatok – objawy, powikłania i leczenie
Płukanie gardła wodą utlenioną - sprawdzony sposób na infekcję i ból
Woda utleniona do ucha: jak i kiedy stosować

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA