Katar fot. Adobe Stock

Katar (zatokowy, sienny, infekcyjny) – jak się go szybko pozbyć?

Katar to inaczej nieżyt nosa. Najczęściej wywołują go wirusy. O czym świadczy kolor kataru i jak skutecznie pozbyć się tej dolegliwości? Pomagają domowe sposoby, a także leki z apteki.
Marta Słupska / 25.11.2019 11:46
Katar fot. Adobe Stock

Spis treści:

Czym jest katar?

Katar, czyli nieżyt nosa, jest powszechną dolegliwością najczęściej wywoływaną przez wirusy. Może wprawdzie mieć związek z alergią, na przykład na pyłki roślin, jednak zazwyczaj towarzyszy chorobom takim jak grypa i przeziębienie. Zwykle jest nieprzyjemny, trudno jednak powiedzieć, że zawsze taki sam: czasem jest gęsty i wymaga rozrzedzenia (sposoby na rozrzedzenie kataru), innym razem wodnisty.

Dokucza szczególnie jesienią i zimą, kiedy spada nam odporność, jesteśmy bardziej narażeni na wirusy i bakterie, a do tego częste wdychanie zimnego powietrza powoduje wzrost produkcji śluzu w nosie.

Nieżyt nosa wywołuje kichanie, uczucie drapania oraz tworzenie się wydzieliny. Szczególnie dokuczliwy jest on podczas snu, utrudniając prawidłowy wypoczynek. Gdy nasz organizm znajduje się w stanie ogólnego osłabienia, przedłużający się i nasilający katar może doprowadzić nawet do problemów z oddychaniem.

W okresie jesienno-zimowym na nasze nosy czyhają jeszcze inne „pułapki”, czyli kaloryfery i klimatyzacje. Gdy w domach i samochodach włączamy ogrzewanie, często powoduje ono nadmierne przesuszanie błony śluzowej nosa i problemy z oddychaniem.

O czym świadczy kolor kataru?

Katar możemy oceniać nie tylko na podstawie jego konsystencji. Ważna jest także jego barwa.

Trzeba bowiem zaznaczyć, że kolor kataru może świadczyć o jego różnym pochodzeniu:

 • katar żółty wskazuje na infekcję bakteryjną lub wirusową bądź zapalenie zatok;
 • katar biały i wodnisty oznacza alergię,
 • czerwony zaś może świadczyć o uszkodzeniu błony śluzowej. 

kolor kataru

fot. Ula Bugaieva

Katar u dziecka

Nieżyt nosa jest zawsze nieprzyjemnym problemem, jednak szczególnie uciążliwy bywa u dzieci, które nie potrafią same wydmuchać noska. Katar u niemowlaka może przez to prowadzić nawet do zapalenia płuc. Jeśli więc się przedłuża i towarzyszy mu gorączka, warto zabrać malucha do pediatry.

Przy nieżycie nosa dziecku – poza lekami przepisanymi przez lekarza – pomogą też:

 • wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa,
 • pojenie,
 • rozgrzewanie pleców i stóp maściami zawierającymi olejki eteryczne,
 • inhalacje.

Na katar u dziecka warto zastosować także domowe inhalacje, które pomogą udrożnić nos, a także oczyszczać go samodzielnie za pomocą aspiratora.

Buty dla kobiet, mężczyzn i dzieci na każdą porę roku! Teraz ze zniżkami na stronie born2be wyprzedaże.

Katar w ciąży

Dla kobiet spodziewających się dziecka infekcja wirusowa czy bakteryjna to potencjalne zagrożenia. W tym czasie należy ostrożnie podchodzić do leczenia, a wszelkie leki stosować pod kontrolą lekarską, szczególnie w pierwszym trymestrze.

Przykładowo na katar w ciąży odradza się sięgać po niesteroidowe leki przeciwzapalne, odradzane jest też przyjmowanie kropli hamujących katar zwierających obkurczające substancje czynne.

Do  substancji dozwolonych zalicza się natomiast paracetamol oraz leki przeciwhistaminowe zawierające chlorfeniraminę, która zmniejsza wydzielanie wodnistego kataru, a także roztwory soli fizjologicznej lub morskiej.

Katar zatokowy

Zapalenie zatok wiąże się zwykle z katarem, który w nich zalega. Rozpoznamy go po gęstej wydzielinie spływającej po gardle, zatkanym nosie i bólu głowy pojawiającym się przy pochylaniu się. Domowe sposoby na katar zatokowy to m.in.: ziołowe inhalacje, maści rozgrzewające i syrop przygotowany z cebuli i czosnku.

Katar sienny

Alergiczny nieżyt nosa, zwany katarem siennym, to reakcja błony śluzowej na kontakt z alergenami. Mogą nimi być na przykład: pyłki roślin, sierść zwierząt czy roztocza kurzu. Taka dolegliwość może – w zależności od tego, co nas uczula – trwać kilka tygodni w roku, a nawet cały rok. Także nasilenie kataru związanego z alergią bywa różne: od lekkiego (katar sienny łatwo pomylić z infekcyjnym), aż po naprawdę dokuczliwy, któremu towarzyszą łzawienie oczu, swędzenie nosa czy obrzęki.

Jeśli męczą nas takie objawy, wybierzmy się do alergologa. W razie potrzeby specjalista zaleci odczulanie i podpowie najlepsze sposoby na katar sienny.

Jak pozbyć się kataru?

Powszechnie mówi się, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony – 7 dni. To jak to jest naprawdę? Wszystko zależy oczywiście od tego, co jest powodem nieżytu nosa i od tego, jak będziemy go zwalczać. Istnieje wiele sposobów na katar.

Możemy bowiem zastosować metody farmaceutyczne (tabletki czy krople do nosa) lub domowe. W przypadku nieżytu nosa warto też w okresie jesienno-zimowych przeziębień zastosować klika prostych zasad, które pomogą przetrwać trudne dla nosa momenty:

 • chodzić często na długie spacery (przejść chociaż ok. 6000 kroków),
 • starać się znaleźć 15 minut do pół godzinny dziennie czasu na relaks i ćwiczenia oddechowe,
 • stosować odpowiednie preparaty ochronno-lecznicze do nosa na bazie kwasu hialuronowego (który wspomaga wiązanie wody i pozwala utrzymać odpowiednie nawilżenie śluzówki nosa, przyczynia się on również do regeneracji błony śluzowej nosa),
 • przynajmniej raz na dwa tygodnie robić inhalację dróg oddechowych,
 • wietrzyć często mieszkanie,
 • pamiętać o dostosowaniu ubioru do pogody na dworze, nie przegrzewać się,
 • nawilżać odpowiednio mieszkanie oraz starać się utrzymywać temperaturę ok. 20-22 stopni C,
 • pić herbatę z miodem i cytryną, jeść witaminę C, najlepiej w naturalnej postaci.

Leki na katar

W aptekach mamy do wyboru mnóstwo tabletek na katar. Wiele z nich to skuteczne preparaty bez recepty takie jak:

 • leki przeciwhistaminowe,
 • leki z ksylometazoliną lub oksymetazoliną,
 • leki obkurczające błonę śluzową nosa z pseudoefedryną.

Warto pamiętać, że trzeba być bardzo ostrożnym podczas stosowania kropli na katar (używane zbyt długo mogą wręcz wywoływać nieżyt nosa).

Domowe sposoby na katar

Do najpopularniejszych domowych sposobów na katar, należą inhalacje. Można do nich dodać kilka kropel olejku eterycznego, np. lawendowego, eukaliptusowego czy rozmarynowego. Inhalacje oczyszczą nos i pomogą uporać się z katarem.

Innymi polecanymi sposobami są: wdychanie lub jedzenie chrzanu, syrop z czosnku i cebuli lub czerwonej kapusty, kąpiele z olejkami eterycznymi, nawilżanie powietrza, woda utleniona na katar i zatoki oraz ciepłe okłady.

Pamiętajmy, że w części przypadków katar może świadczyć o groźnej chorobie, więc jeśli oprócz nieżytu nosa obserwujemy u siebie inne objawy, np. uporczywy kaszel, gorączkę, ból gardła, głowy, mięśni i stawów, koniecznie odwiedźmy lekarza pierwszego kontaktu. Bywa także, że możemy mieć do czynienia z katarem przewlekłym, który wymaga wizyty u laryngologa.

Więcej o katarze:Jak leczyć katar u noworodka?Żółty, zielony czy czerwony, czyli o czym świadczy kolor kataru?8 ciekawostek, które pozwolą ci wyleczyć katar!
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/28.07.2019 21:59
Dla mnie katar u mojego dziecka to był prawdziwy dramat. Wiadomo, jak niemowlę jest przeziębione to człowiek jest cały przestraszony. Ale znalazłam sposób na ten katar - aspirator do nosa NS1 z haxe, od razu było widać różnicę i ułatwiało oddychanie mojej córce. Jeszcze ma wbudowane melodyjki to odwracało uwagę i nie płakała.