Woda utleniona do ucha fot. Adobe Stock

Woda utleniona do ucha: jak i kiedy stosować

Woda utleniona do ucha może być bardzo skuteczna w walce z infekcją pod warunkiem, że zostanie zaaplikowana w ciągu 12 godzin od wystąpienia objawów grypy, przeziębienia lub zapalenia ucha. Pomaga też na zalegającą woskowinę. Stosowanie wody utlenionej na własną rękę może być niebezpieczne, dlatego warto znać podstawowe zasady jej używania.
Edyta Liebert / 18.01.2021 08:33
Woda utleniona do ucha fot. Adobe Stock

Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru, to tani i łatwo dostępny preparat stosowany do odkażania i czyszczenia. Często jest używany w leczeniu domowym. Swoje działanie woda utleniona zawdzięcza przede wszystkim właściwościom utleniającym. Po kontakcie z innymi komórkami rozpada się na wodę i aktywny tlen, w rezultacie tworzy się piana, która usuwa patogeny i oczyszcza. Woda utleniona jest dostępna bez recepty w aptekach, najczęściej w postaci 3% roztworu (wyższe stężenie mogłoby być szkodliwe dla tkanek, ponieważ nadtlenek wodoru jest substancją żrącą). 

Spis treści:

  1. Woda utleniona do ucha – kiedy i jak stosować?
  2. Woda utleniona do ucha – przeciwwskazania
  3. Kiedy woda utleniona do ucha nie zadziała

Woda utleniona do ucha - kiedy i jak stosować?

Woda utleniona stosowana do ucha jest polecana w celu odkażania i usuwania drobnoustrojów oraz do czyszczenia ucha. Jednak powinna być używana ostrożnie.

Jeśli odczuwasz dyskomfort związany z zatkanym uchem, masz pierwsze oznaki przeziębienia oraz problemy z gardłem, powinieneś działać szybko. Woda utleniona może zatrzymać rozwój choroby

Woda utleniona do ucha zadziała, jeśli zaaplikujesz ją zgodnie z zasadami:

  • będzie to woda utleniona o stężeniu 1,5%-3%,
  • od początku objawów nie minęło 12h (w przypadku infekcji),
  • wpuścisz do ucha na początku 1 kroplę i - jeśli nie pojawi się ból - kolejne 2-3.
  • odczekasz 3-5 minut w pozycji leżącej bocznej i dasz wodzie utlenionej zadziałać (wiele osób od razu ją usuwa, jakby płukało ucho, a nie wkraplało preparat),
  • będziesz powtarzać tę czynność co 5h przez 2-3 dni.

Woda utleniona do ucha stosowana jest nie tylko w celu zwalczenia objawów infekcji, ale również do rozpuszczania woskowiny i jej usuwania. W aptekach można znaleźć krople do higieny uszu zawierające wodę utlenioną. Przed ich użyciem należy zapoznać się z informacjami w ulotce i stosować według zaleceń.

Czytaj też: Płukanie gardła wodą utlenioną oraz Woda utleniona na zatoki – jak ją przygotować i stosować?

Woda utleniona do ucha – przeciwwskazania

Wody utlenionej do ucha nie wolno stosować za dużo (maksymalnie kilka kropel jednorazowo). W nadmiarze może powodować podrażnienie, uszkodzenie tkanek i stan zapalny, a także ból ucha

Przeciwwskazaniem do stosowania wody utlenionej jest uczulenie na nadtlenek wodoru. Nie należy jej wkraplać do ucha, gdy uszkodzona jest błona bębenkowa.

Nie zaleca się tej metody dzieciom ani kobietom w ciąży. Należy liczyć się z tym, że lekarz nie poinstruuje pacjenta, jak stosować wodę utlenioną do ucha, gdy będzie przeciwny stosowaniu wody utlenionej na własną rękę.

Kiedy woda utleniona do ucha nie zadziała?

W czasie stosowania wody utlenionej w uchu wytwarza się aktywny tlen: zabija najskuteczniej te grzyby i bakterie, które żyją w warunkach beztlenowych. Przekonanie, że woda utleniona jest w stanie poradzić sobie z każdą infekcją, jest błędne.

Woda utleniona do ucha nie zadziała, jeśli infekcja trwa już kilka dni i dłużej. Nie dość, że nie przyniesie efektu, to może wręcz zaszkodzić i uszkodzić błonę bębenkową ucha lub podrażnić błędnik, co jest już bardzo niebezpieczne.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 16.01.2020. 

Więcej na podobny temat: Jak poprawnie czyścić uszy i usuwać woskowinęObjawy zapalenia ucha - jak rozpoznać10 pytań o badanie słuchu u dzieci

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!