Woda utleniona do ucha - jak i kiedy stosować?

Woda utleniona do ucha fot. Adobe Stock, Davizro Photography
Woda utleniona do ucha może być bardzo skuteczna w walce z infekcją pod warunkiem, że zostanie zaaplikowana w ciągu 12 godzin od wystąpienia objawów grypy, przeziębienia lub zapalenia ucha. Pomaga też na zalegającą woskowinę. Stosowanie wody utlenionej na własną rękę może być niebezpieczne, dlatego warto znać podstawowe zasady jej używania.
Edyta Liebert / 30.03.2022 08:33
Woda utleniona do ucha fot. Adobe Stock, Davizro Photography

Spis treści:

  1. Woda utleniona – właściwości
  2. Woda utleniona do ucha – kiedy stosować?
  3. Woda utleniona do ucha dla dziecka
  4. Jak stosować wodę utlenioną do ucha?
  5. Woda utleniona do ucha – przeciwwskazania

Woda utleniona – właściwości

Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru, to tani i łatwo dostępny preparat stosowany do odkażania i czyszczenia. Często jest używany w leczeniu domowym. Swoje działanie woda utleniona zawdzięcza przede wszystkim właściwościom utleniającym. Po kontakcie z innymi komórkami rozpada się na wodę i aktywny tlen, w rezultacie tworzy się piana, która usuwa patogeny i oczyszcza. Woda utleniona jest dostępna bez recepty w aptekach, najczęściej w postaci 3% roztworu (wyższe stężenie mogłoby być szkodliwe dla tkanek, ponieważ nadtlenek wodoru jest substancją żrącą). 

Kiedy stosować wodę utlenioną do ucha?

Jeśli nie ma przeciwwskazań, woda utleniona stosowana do ucha jest polecana do odkażania i usuwania drobnoustrojów oraz czyszczenia ucha. Woda utleniona pozwoli zatrzymać rozwój infekcji, jeśli:

W czasie stosowania wody utlenionej w uchu wytwarza się aktywny tlen - zabija patogeny, które żyją w warunkach beztlenowych. Woda utleniona niestety nie jest w stanie poradzić sobie z każdą infekcją, ale jej stosowanie może być pomocne w wielu przypadkach.

Woda utleniona do ucha stosowana jest nie tylko w celu zwalczenia objawów infekcji, ale również do rozpuszczania woskowiny i jej usuwania. W aptekach można znaleźć krople do higieny uszu zawierające wodę utlenioną. Przed ich użyciem należy zapoznać się z informacjami w ulotce i stosować według zaleceń.

Przeczytaj też: Parafina do ucha

Woda utleniona do ucha dla dziecka

Wodę utlenioną do ucha można zastosować u dziecka, jednak należy to robić bardzo ostrożnie:

  • Połóż dziecko na boku i przygotuj je na odczucie niewielkiego bulgotania w uchu.
  • Wpuść 1 kroplę wody utlenionej do kanału słuchowego. Jeśli dziecko nie skarży się na ból, możesz wpuścić 2-3 krople do każdego ucha.
  • Po kilku minutach dojdzie do reakcji, w wyniku której jest słyszalne syczenie. Jest to normalne zjawisko, które świadczy o procesie dezynfekcji.
  • Nie wpuszczaj wody utlenionej do ucha dziecku przez dłuższy okres niż 2-3 dni.

Stosowanie wody utlenionej do ucha ma sens tylko na początku objawów infekcji. Nie powinno się używać tej metody, kiedy infekcja już się rozwinęła. Trzeba skontaktować się wówczas z pediatrą. 

Jak stosować wodę utlenioną do ucha?

Instrukcja stosowania wody utlenionej do ucha u osób dorosłych jest w zasadzie taka sama jak u dzieci. Stosując wodę utlenioną do ucha, należy przestrzegać kilku zasad:

  • wybierz wodę utlenioną o stężeniu 1,5%-3%,
  • zastosuj metodę, jeśli od początku objawów nie minęło 12 godzin (w przypadku infekcji),
  • wpuść do ucha na początku 1 kroplę i - jeśli nie pojawi się ból - kolejne 2-3.
  • odczekaj 3-5 minut w pozycji leżącej na boku i daj wodzie utlenionej zadziałać (wiele osób od razu ją usuwa, jakby płukało ucho, a nie wkraplało preparat),
  • powtarzaj tę czynność co 5 godzin przez 2-3 dni.

Czytaj też: Płukanie gardła wodą utlenioną oraz Woda utleniona na zatoki – jak ją przygotować i stosować?

Woda utleniona do ucha – przeciwwskazania

Woda utleniona do ucha powinna być używana ostrożnie. Woda utleniona do ucha nie zadziała, jeśli infekcja trwa już kilka dni. Nie dość, że nie przyniesie efektu, to może wręcz zaszkodzić i uszkodzić błonę bębenkową ucha lub podrażnić błędnik, co jest już bardzo niebezpieczne. Wody utlenionej do ucha nie wolno stosować za dużo (maksymalnie kilka kropel jednorazowo). W nadmiarze może powodować podrażnienie, uszkodzenie tkanek i stan zapalny, a także ból ucha. Przeciwwskazaniem do stosowania wody utlenionej jest uczulenie na nadtlenek wodoru. Nie należy jej wkraplać do ucha, gdy uszkodzona jest błona bębenkowa.

Nie zaleca się tej metody bardzo małym dzieciom ani kobietom w ciąży. Należy liczyć się z tym, że lekarz nie poinstruuje pacjenta, jak stosować wodę utlenioną do ucha, gdy będzie przeciwny stosowaniu wody utlenionej na własną rękę.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 16.01.2020. 

Czytaj także:
Czosnek do ucha – czy pomaga na ból i zapalenie ucha?
Jak stosować olejek kamforowy do ucha
Jak odetkać ucho? Sposoby na zatkane ucho
Ból ucha u dorosłych i dzieci. Skąd się bierze, jakie badania wykonać i jak leczyć?
Jak czyścić uszy prawidłowo? Laryngolodzy przestrzegają przed kilkoma błędami

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA