Zapalenie tchawicy - przyczyny, objawy i leczenie fot. Adobe Stock

Zapalenie tchawicy – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie tchawicy charakteryzuje się uciążliwym kaszlem, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Na szczęście choroba zazwyczaj ma łagodny przebieg.
/ 05.12.2019 13:58
Zapalenie tchawicy - przyczyny, objawy i leczenie fot. Adobe Stock

Tchawica transportuje powietrze podczas wdechu i wydechu. Odpowiada również za oczyszczanie wdychanego powietrza z kurzu i pyłu. Jest to funkcja obronna tchawicy, która broni organizm przed bakteriami, które mogłyby spowodować infekcję. Zapalenie tchawicy jest stanem zapalnym środkowego odcinka dróg oddechowych. 

Objawy zapalenia tchawicy

Głównym objawem zapalenia tchawicy jest uporczywy i bardzo męczący kaszel. Na początku  zazwyczaj suchy, następnie wilgotny.

Inne objawy zapalenia tchawicy:

 • ból gardła, 
 • duszności, 
 • trudności w oddychaniu, 
 • gorączka, 
 • osłabienie i uczucie zmęczenia, 
 • ból za mostkiem, 
 • kołatanie serca, 
 • chrypka
 • zwiększenie wydzieliny z nosa i ust, 

Zapalenie tchawicy – przyczyny

Zapalenie tchawicy najczęściej powodują wirusy (grypy, paragrypy, rhinowirusy, adenowirusy i RSV). Zdarza się również, że choroba jest następstwem zapalenia krtani i zapalenia oskrzeli.

Do zarażenia dochodzi zazwyczaj drogą kropelkową. Rozsiewanie wirusa następuje poprzez kichanie i kaszlenie. Na zapalenie tchawicy najczęściej chorują dzieci oraz osoby narażone na dym papierosowy.

Rodzaje zapalenia tchawicy:

 • Ostre zapalenie tchawicy – bardzo często jest powikłaniem po grypie lub zapaleniu krtani. Zazwyczaj po kilku dniach ustępuje samoistnie. 
 • Przewlekłe zapalenie tchawicy – towarzyszy przewlekłym chorobom. Zdarza się, że jest również efektem zanieczyszczenia powietrza czy dymu papierosowego. 

Jak rozpoznać zapalenie tchawicy?

Przy diagnozowaniu zapalenia tchawicy najczęściej stosuje się wymaz z gardła. Aby wykluczyć inne choroby (np. zapalenie płuc), lekarz może skierować pacjenta również na RTG tchawicy i RTG klatki piersiowej.

Zapalenie tchawicy – leczenie

Na początku konieczne jest ustalenie źródła zapalenia tchawicy. Jeżeli choroba spowodowana jest bakterią – należy wprowadzić antybiotyki. Warto pamiętać jednak, że zapalenie tchawicy powodują głównie wirusy.

W tym przypadku wystarczające będą leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz odkrztuszające. W nielicznych przypadkach konieczna jest intubacja lub nawet tracheotomia chorego.

Domowe sposoby na zapalenie tchawicy

Leczenie zapalenia tchawicy z powodzeniem wspierać można również domowymi sposobami. Przede wszystkim należy nie zapominać o odpowiednim nawadnianiu chorego. Pacjent powinien spożywać nawet 3 litry wody dziennie.

Inne domowe sposoby na zapalenie tchawicy:

 • Inhalacje. Można wykorzystać olejek eukaliptusowy lub olej z drzewa herbacianego, które ułatwiają oddychanie. 
 • Odpowiednia temperatura pokoju, w którym przebywa chory. Idealna to 18-20 stopni Celsjusza. 
 • Odpowiednie nawilżenie pomieszczenia. W przypadku, gdy nie posiadamy w domu nawilżaczy powietrza, z powodzeniem wykorzystać możemy mokry ręcznik zawieszony na kaloryferze. 

Zapalenie tchawicy – powikłania

Zapalenie tchawicy zazwyczaj ma bardzo łagodny przebieg i ustaje samoistnie. W bardzo rzadkich przypadkach dochodzi do powikłań, które charakteryzują się problemami z oddychaniem i dusznością. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który wykluczy ewentualną niewydolność oddechową, która może zagrażać życiu.

Inne choroby, którym towarzyszy kaszel: 
Grypa - objawy, zarażanie, leczenie
Zapalenie płuc - przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie oskrzeli - jak rozpoznać i leczyć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)