Zwapnienia w piersiach mogą oznaczać raka? fot. Adobe Stock

Zwapnienia w piersiach mogą oznaczać raka?

Nie każda zmiana w piersi musi oznaczać początek batalii z rakiem. Jednak aby mieć pewność, warto taka zmianę dokładniej przebadać.
Ewa Cwil / 14.05.2018 12:00
Zwapnienia w piersiach mogą oznaczać raka? fot. Adobe Stock

Do powstawania złogów wapnia w piersiach, potocznie zwanych zwapnieniami, najczęściej dochodzi po menopauzie. Dzieli się je na dwa typy: mikrozwapnienia i makrozwapnienia, które różnią się nie tylko rozmiarem, ale i charakterem – mogą być to zmiany łagodne lub złośliwe.

Zwapnienia zwykle nie powodują bólu piersi.

Makrozwapnienia

Są większe od mikrozwapnień i przez to na ogół widoczne także w badaniu USG. Mniejsze z nich uwidaczniają się jedynie w badaniu mammograficznym. Najczęściej są zmianami łagodnymi. W przypadku ich stwierdzenia lekarz podejmuje decyzję o dalszej diagnostyce lub o obserwacji zwapnień.

Mikrozwapnienia

Istnieje wiele ich rodzajów, różniących się umiejscowieniem i kształtem. Wśród nich mogą być zarówno zmiany łagodne jak i złośliwe.

Mikrozwapnienia łagodne

Najczęściej w badaniu mammograficznym uwidaczniają się jako silnie wysycone, punkcikowate cienie rozproszone po całej piersi lub zlokalizowane w ścianach naczyń krwionośnych.
Warto podkreślić, że większość mikrozwapnień wykrytych podczas mammografii to zmiany łagodne.

Mikrozwapnienia złośliwe

Są różnokształtne lub nieregularne. Tworzą skupiska będące pierwszą oznaką raka piersi. Powstają w komórkach nowotworowych jeszcze przed wytworzeniem guza. Nie są unaczynione więc najczęściej są niewidoczne w badaniu USG.

Jeśli lekarz stwierdzi istnienie mikrozwapnień, które mogą być zmianami złośliwymi, zleca biopsję pod kontrolą mammografii. Pobrane tkanki przekazuje się do laboratorium, w którym zostaje dokonana ocena zmian i potwierdzenie lub wykluczenie ich złośliwości.

Podczas biopsji w miejscu pobranych tkanek zakłada się znacznik wykonany z tytanu. W przypadku potwierdzenia zmian rakowych, wykonuje się zabieg operacyjny, a umieszczony znacznik pomaga precyzyjnie usunąć dotknięte chorobą tkanki wraz z niezbędnym naddatkiem.

Wyniki mammografii i USG

Do oceni uwidocznionych w badaniu zmian stosuje się skalę BI-RADS, a wyniki podaje w skali od 0 do 6.

Ocena na: 0

Oznacza niekompletną ocenę i konieczność wykonania dodatkowych badań obrazowych. Ryzyko złośliwości zmian jest niepewne i trudne do oszacowania.

Ocena na: 1

To norma, czyli obraz całkowicie prawidłowy. Ryzyko złośliwości wynosi 0%. Nie są konieczne żadne dodatkowe badania.

Ocena na: 2

Wynik oznacza zmianę łagodną. Ryzyko złośliwości wynosi 0%. Nie są konieczne żadne dodatkowe badania.

Ocena na: 3

Oznacza zmianę najprawdopodobniej łagodną. Ryzyko złośliwości oceniane jest na mniej niż 2%, ale niezbędna jest kontrola po pół roku oraz dodatkowe badanie USG.

Ocena na: 4

Zmiana podejrzana, ryzyko złośliwości od 2 do 95%. W ramach tej oceny wyróżnia się jeszcze 3 podgrupy:

  • 4a – zmiana podejrzana ale o małym stopniu prawdopodobieństwa złośliwości
  • 4b – zmiana podejrzana o średnim stopniu prawdopodobieństwa złośliwości
  • 4c – zmiana podejrzana o wysokim stopniu prawdopodobieństwa złośliwości, bez widocznych cech złośliwości. Konieczna jest dalsza diagnostyka, która wykluczy lub potwierdzi złośliwość zmian.

Ocena na: 5

Zmiana o wysokim prawdopodobieństwie (powyżej 95%) złośliwości. Konieczna dalsza diagnostyka i leczenie.

Ocena na: 6

Oznacza potwierdzonego raka – wcześniej jego obecność została potwierdzona innymi badaniami.

Polecamy:
Łagodne zmiany w piersiachGuzek w piersi – jak postępowaćCztery zmiany, które zagrażają twoim piersiom

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!