Biopsja endometrium fot. Adobe Stock

Biopsja endometrium – cena, wskazania, znieczulenie, czy boli? [WYWIAD]

Biopsja endometrium to badanie, które możemy przeprowadzić w ramach NFZ w znieczuleniu ogólnym lub prywatnie. Ile kosztuje i czy jest bolesne? Czy można ją zastosować u dziewicy?
Marta Słupska / 20.02.2019 12:55
Biopsja endometrium fot. Adobe Stock

Biopsja endometrium polega na pobraniu fragmentu błony śluzowej macicy i – najprościej mówiąc – obejrzeniu go pod mikroskopem. Takie badanie histopatologiczne pozwala wykryć różne choroby endometrium. Czy taka biopsja boli? Ile czasu czeka się na wyniki? Na pytania odpowiada dr Tomasz Basta – ginekolog z krakowskiej Intima Clinic (www.intimaclinic.pl).

Na czym polega biopsja endometrium? Czy jest bolesna? Czy wymaga znieczulenia?

Dr Tomasz Basta: Biopsja endometrium, przeprowadzana w szpitalach w ramach NFZ, wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, poprzez zabieg tzw. łyżeczkowania macicy.

Natomiast dokładnie taką samą procedurę można wykonać prywatnie bez żadnego znieczulenia przy pomocy endoretki (endorette). Przyrząd ten wprowadza się przez szyjkę macicy wprost do jamy macicy i zasysa, tworząc delikatny próżnociąg. Na końcu endoretki znajduje się wgłębienie, za pomocą którego delikatnie zeskrobuje się endometrium ze ściany macicy. Zabieg jest zupełnie bezbolesny, kobieta odczuwa delikatny dotyk, ale nie czuje bólu. Następnie pobrana tkanka zostaje przekazana do badania histopatologicznego.

W jakich przypadkach przeprowadza się biopsję endometrium i co takie badanie może wykryć?

Biopsję endometrium przeprowadza się, gdy pacjentka zgłosi niepokojące objawy takie jak nadmierne krwawienia miesiączkowe lub międzymiesiączkowe. Endometrium należy również pobrać, jeżeli obraz badania USG jest podejrzany, widać na nim, że endometrium jest niejednorodne i pogrubiałe.

Jeżeli na USG ewidentnie widoczne jest, że ma ono już strukturę polipowatą, wówczas należy je pobrać, ale za pomocą zabiegu histeroskopowego w znieczuleniu ogólnym. Polega ono na wejściu do jamy macicy z kamerą i pobieraniu konkretnego, celowanego odcinka. Wcześniej opisane pobrania to tzw. pobrania na ślepo. Nie oznacza to, że są złe, bo często są one zupełnie wystarczające. To, jakie dokładnie należy badanie wykonać, zależy od obrazu USG.

Czy można ją przeprowadzić u dziewicy?

Najpierw należy sobie zadać pytanie, czy taki zabieg u dziewicy jest w ogóle potrzebny, a jest to niezmiernie rzadkie. Jeżeli pojawią się ku temu przesłanki, wówczas trzeba liczyć się z konsekwencjami pozabiegowymi w postaci zerwanej błony dziewiczej.

Ile kosztuje biopsja endometrium? Czy zawsze jej koszt pokrywa NFZ?

Zabieg można wykonać zarówno prywatnie, jak i na NFZ. Jeżeli pacjentka zdecyduje się na zabieg w publicznym szpitalu, powinna pamiętać, że wiążę się on z obowiązkową hospitalizacją oraz znieczuleniem ogólnym. Natomiast zabieg wykonany w prywatnym gabinecie nie kwalifikuje pacjentki do żadnego znieczulenia, a jego koszt zaczyna się od około 300 zł.

Ile czasu czeka się na wyniki i jak je odczytywać?

Tylko i wyłącznie lekarz powinien odczytać i przedstawić pacjentce wyniki jej badań, nie powinna ona robić tego na własną rękę. Na wyniki czeka się zazwyczaj około dwóch tygodni.

Zobacz też:
Wszystko o endometriozie: przyczyny, objawy, leczenie
Choroby endometrium

Ekspert: lek. med. Tomasz Basta – absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach. Założyciel krakowskiej Intima Clinic (www.intimaclinic.pl) zajmujące się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!