Co to jest histeroskopia?

Co to jest histeroskopia?
Każda para, która zaczyna starać się o dziecko ma nadzieję, że już przy pierwszych próbach wynik testu ciążowego będzie dodatni a oni sami będą mogli właśnie wtedy gdy są na to gotowi cieszyć się na przyjście owocu miłości. Jednak ciało nie musi do końca zgadzać się z tymi planami. Obecnie co szósta para ma problemy z poczęciem dziecka, a sytuacja z czasem może wyglądać coraz gorzej związku z coraz późniejszym decydowaniem się na założenie rodziny i skorelowanymi z tym niesprzyjającymi płodności zachowaniami.
/ 27.10.2010 12:47
Co to jest histeroskopia?

Droga do bańki jajowodu

Aby nastąpiło zapłodnienie, plemniki muszą przedostać się z pochwy przez szyjkę macicy, jamę macicy i część jajowodu do bańki jajowodu, gdzie spotkają komórkę jajową i się z nią połączą. Dziać się tak może w określonych dniach cyklu, po owulacji i gdy śluz szyjkowy ma odpowiednią konsystencję. Dodatkowo narząd rodny musi być drożny na całej drodze plemników. Te małe komórki bowiem nie są w stanie przedostać się przez obfite zrosty, które są najczęstszą przyczyną bezpłodności. Komórka jajowa natomiast uwalniana jest na zewnątrz jajników, wyłapywana przez strzępki jajowodów z de facto jamy brzusznej, która jest przestrzenią pomiędzy jajnikami a strzępkami jajowodów i zostaje dalej przeniesiona do bańki jajowodu, gdzie spotyka plemniki.

Kiedy zleca się HSG?

HSG, czyli histerosalpingografię wykonuje się jako jeden z pierwszych etapów diagnostyki bezpłodności. Bezpłodność nie jest chorobą jednej osoby - jest chorobą partnerów. Jeżeli para po roku regularnego współżycia (oczywiście bez użycia środków antykoncepcyjnych) nie pocznie potomka, powinna zgłosić się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyn i leczenia ewentualnej patologii. Ponieważ niedrożność jajowodów jest najczęstszym czynnikiem żeńskim niemożności zajścia w ciążę, badanie HSG planuje się u wszystkich kobiet zgłaszających się do klinik leczenia bezpłodności. Dodatkowo może ona służyć jako badanie pomocnicze w przypadku innych patologii, o których mowa będzie niżej.

Polecamy: Kiedy wykonuje się laparoskopię diagnostyczną?

Fotel ginekologiczny, kontrast, promienie rentgenowskie

Badanie wykonuje się około 10 dnia cyklu. Do jamy macicy poprzez kanał szyjki macicy odpowiednim instrumentem podaje się kontrast, który następnie przechodzi do naturalnego ujścia narządu rodnego kobiety- poprzez jajowody wylewa się do jamy brzusznej. Promienie rentgenowskie mają za zadanie wyłapać kontrast i określić kształt narządów, przez które przepływa. Podają również informacje na temat ewentualnych odkształceń ich światła czy zaburzeń drożności. Oznacza to, iż w HSG oprócz zamknięcia światła jajowodów można zobaczyć także wady anatomiczne narządu rodnego, jak na przykład przegrody macicy utrudniające donoszenie ciąży lub polipy czy wypukłe mięśniaki. W czasie badania wykonuje się 2 lub 3 zdjęcia rentgenowskie, ale w przypadku niektórych schorzeń wskazana jest większa ilość zdjęć lub zmiana pozycji.

Jest to badanie proste, ogólnie dostępne i bezpieczne, przez co jest szeroko stosowane. Powikłania w zasadzie nie zdarzają się u osób nie uczulonych na jodowe środki kontrastujące.

Zobacz też: Kiedy przeprowadza się badanie ultrasonograficzne?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA