Co to jest KORONAROGRAFIA serca, przygotowanie, ryzyko, cena fot. Fotolia

Co to jest KORONAROGRAFIA serca, przygotowanie, ryzyko, cena

Koronarografia jest badaniem diagnostycznym i sposobem leczenia zarazem. Nie tylko pozwala ocenić stan tętnic wieńcowych, ale – jeśli zachodzi potrzeba – szybko je „naprawić”.
/ 22.01.2018 15:07
Co to jest KORONAROGRAFIA serca, przygotowanie, ryzyko, cena fot. Fotolia

Zabieg, który sprawdza i naprawia tętnice

Koronarografia to zabieg diagnostyczny, umożliwiający dokładną ocenę tętnic zaopatrujących mięsień sercowy w krew. Polega na wprowadzeniu poprzez tętnicę obwodową cewnika do tętnic wieńcowych. Następnie podany zostaje kontrast i nagrany film, pokazujący stan badanych naczyń. Koronarografia serca pozwala sprawdzić, które tętnice wieńcowe są zwężone i czy zwężenie to jest istotne.

Nazwa badania nie jest łatwa do wymówienia ale warta zapamiętania. Koronarografia (nie: koronorografia ani koronografia) każdego dnia ratuje życie setkom nieświadomym zagrożenia życia pacjentów, u których zatkane tętnice mogą w każdej chwili spowodować zawał serca.

Koronarografia serca – co to takiego jest?

Koronarografia to inaczej cewnikowanie tętnic wieńcowych lub angiografia wieńcowa. Pozwala zobaczyć tętnice wieńcowe (doprowadzające krew do serca) oraz ocenić, czy nie ma w nich zwężeń spowodowanych przez miażdżycę. Takie zwężenia prowadzą do choroby wieńcowej i zawału serca. Lekarz daje skierowanie na koronarografię, gdy podejrzewa ryzyko choroby wieńcowej (wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie, zaburzenia pracy serca). Badanie przeprowadza się też często, gdy lekarz stwierdza lub podejrzewa zawał serca.

Kiedy trzeba zrobić koronarografię?

Koronarografia – jak przebiega badanie

Koronarografia wykonywana jest w sali zabiegowej pracowni hemodynamiki, gdzie znajduje się rentgen i urządzenia monitorujące pracę serca. W trakcie zabiegu pacjent leży płasko na stole zabiegowym. Lekarz nakłuwa lub lekko nacina tętnicę na nadgarstku (coraz rzadziej udową w pachwinie), a następnie delikatnie wsuwa do tętnicy cewnik (miękką, pustą w środku, rurkę), kierując go w stronę serca. Przez cały czas cewnik jest obserwowany na ekranie monitora dzięki rentgenowi. Potem do jednej z tętnic podawany jest środek cieniujący, co zostaje zarejestrowane na filmie (tzw. angiogram). Widać na nim przepływ krwi w naczyniach serca oraz wszelkie zwężenia i wady budowy tętnic. Po badaniu lekarz delikatne wyjmuje cewnik. Podczas zabiegu monitoruje się pracę serca za pomocą EKG i  ciśnienie krwi.

Na czym polega koronarografia?

Koronarografia – jak wygląda przygotowanie

Jeśli zabieg przeprowadzany jest w sytuacji zagrożenia życia, nie stosuje się specjalnego przygotowania (chwilę przed zabiegiem podawane są leki). Gdy koronarografia jest zaplanowana, lekarza zaleca szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B). Trzeba także odstawić niektóre leki – o tym informuje lekarz. Rano należy zjeść lekkie śniadanie, pamiętając o wypiciu nieco większej niż zwykle ilości wody. 

To jeszcze warto wiedzieć przed zabiegiem koronarografii.

Koronarografia a stenty

Gdy podczas koronarografii okaże się, że tętnica nie jest całkowicie drożna i wkrótce może zatkać się całkowicie, lekarz wykonuje zabieg o nazwie angioplastyka. Umieszcza w tętnicy stent. Stent to niewielka „sprężynka”, z nowoczesnego, bezpiecznego dla organizmu stopu. Zostaje wprowadzona przez cewnik - podczas przesuwania przez tętnice do miejsca zwężenia jest ona maksymalnie ściśnięta, a dopiero w miejscu zwężenia zostaje odpowiednio rozłożona i tworzy wtedy ażurowy tunel, podtrzymujący ściany naczyń, by krew płynęła swobodnie. To rusztowanie zapobiega ich „sklejeniu”.

Koronarografia - co po zabiegu? 

Koronarografia trwa od 30 minut do 1,5 godziny w trudniejszych przypadkach. Po badaniu wykonanym z tętnicy udowej wskazane jest leżenie płasko na plecach przez kilkanaście godzin, aby nakłuta tętnica się zagoiła. Zwykle zabieg oznacza kilkudniowy pobyt w szpitalu. Jeśli podczas koronarografii założono stent, pacjent przez kolejne miesiące musi przyjmować leki, zapobiegające zakrzepom i odrzuceniu stentu.

Czy możliwe są powikłania po koronarografii

Koronarografia jest zabiegiem inwazyjnym, co oznacza, że jego wykonanie obarczone jest ryzykiem (każdy zabieg, podczas którego dochodzi do przerwania ciągłości tkanek jest zabiegiem inwazyjnym). Inne popularne zabiegi inwazyjne to m.in. gastroskopia oraz biopsja (badania nieinwazyjne to m.in. usg i cytologia). Podczas zabiegu pacjent jest jednak stale monitorowany przez lekarza kardiologa lub chirurga. Powikłania po koronarografii zdarzają się bardzo rzadko, raczej u osób w podeszłym wieku i gdy istnieją inne choroby, np. cukrzyca lub niewydolność nerek.

Najczęstsze powikłania:

  • niegroźne: krwawienie zewnętrzne lub krwiak (siniak) w miejscu nakłucia tętnicy
  • zagrażające życiu: czasowe lub trwałe zaburzenia pracy nerek, udaru mózgu.

Sprawdź, jakie badania są dla ciebie ważne!
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!