Spis treści:
- Na czym polega owulacja?
- Czy podwójna owulacja jest możliwa?
- Jak rozpoznać podwójną owulację?
- Co oznacza podwójna owulacja
Na czym polega owulacja?
Na początku warto sobie przypomnieć, jak dochodzi do owulacji. Owulacja, inaczej jajeczkowanie, to gotowość komórki jajowej do zapłodnienia. W trakcie owulacji dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa (otoczki gamety żeńskiej w jajniku) i uwolnienia gotowej do zapłodnienia komórki – zazwyczaj jednej komórki jajowej. Owulacja trwa około 24 godzin i wyłącznie w tym czasie jest możliwe zapłodnienie. Nie należy mylić owulacji z dniami płodnymi, które wiążą się z przeżywalnością plemników w drogach rodnych, co może trwać dłużej niż sama owulacja. Wówczas do samego zapłodnienia może dojść np. 2 dni po stosunku, ponieważ tyle czasu mogą przeżyć plemniki w odpowiednim środowisku.
Do jajeczkowania prowadzą zmiany hormonalne w trakcie cyklu miesiączkowego. Produkowane przez przysadkę mózgową hormony FSH (folikulotropina) i LH (hormon luteinizujący) pobudzają dojrzewanie pęcherzyków Graafa w jajnikach w fazie przedowulacyjnej, czyli bezpośrednio po miesiączce. Następnie pod wpływem wysokiego stężenia hormonu LH pęcherzyk pęka i uwalnia niedojrzałą komórkę jajową. Komórka trafia do jajowodu, gdzie dojrzewa, a gdy nie dojdzie do zapłodnienia – obumiera.
Jeśli kobieta regularnie miesiączkuje a jej cykle mają 28 dni, to owulacja przypada na 14 dzień cyklu (licząc od 1. dnia miesiączki). Zazwyczaj...
Czy podwójna owulacja jest możliwa?
Tak, podwójna owulacja jest możliwa, a zdaniem naukowców teoretycznie jest możliwa nawet potrójna owulacja. Podwójna owulacja może wystąpić w ciągu kilku godzin, ale może dojść do kolejnych owulacji w większych odstępach czasu w ciągu jednego cyklu.
O podwójnej owulacji na ogół mówi się wtedy, gdy dojdzie do uwolnienia dwóch komórek jajowych w jednym cyklu miesiączkowym. Konsekwencją podwójnej owulacji może być ciąża bliźniacza, kiedy obie komórki uwolnione podczas owulacji zostaną zapłodnione. Mówi się wtedy o poczęciu bliźniąt dwujajowych.
Jest jeszcze inna definicja podwójnej owulacji. Naukowcy z Uniwersytetu Saskatchewan w Kanadzie zaobserwowali, że u kobiet w trakcie cyklu mogą pojawić się dwie, a nawet trzy "fale" dojrzewania pęcherzyków. W przeprowadzonej analizie odkryto, że 40% badanych kobiet ma biologiczne warunki do tego, aby wyprodukować więcej niż jedną komórkę jajową w ciągu miesiąca, zatem mieć podwójną a nawet potrójną owulację. Co więcej, owulacja mogłaby nastąpić właściwie w każdym momencie cyklu miesiączkowego.
To wyjaśnia, dlaczego naturalne planowanie rodziny często nie działa, dlaczego antykoncepcja hormonalna czasami zawodzi i dlaczego widzimy bliźnięta dwujajowe z różnymi datami poczęcia
- stwierdził dr Roger Pierson z Uniwersytetu Saskatchewan.
Kanadyjskie badanie niestety nie ujawnia, ile komórek jajowych powstało z dojrzewających pęcherzyków i jak często może występować mnoga owulacja. Jest to temat dalszych poszukiwań naukowych.
Jak rozpoznać podwójną owulację?
Jest kilka sposobów rozpoznania owulacji w ogóle. To może być test owulacyjny (na hormon LH), badanie USG, na którym widać wzrastanie i pęknięcie pęcherzyka Graafa czy obserwacja objawów owulacji.
Objawy, które mogą świadczyć o owulacji, to:
- ból podbrzusza, zwany bólem owulacyjnym (zazwyczaj kłucie z jednej strony brzucha na dole),
- pobolewanie piersi lub ich tkliwość,
- charakterystyczny śluz (tzw. śluz płodny) przejrzysty, lepki i rozciągliwy (daje się rozciągnąć między palcami nawet na kilka centymetrów), wygląda jak białko kurzego jaja,
- podwyższenie temperatury ciała,
- zmęczenie,
- zwiększenie libido,
- nudności,
- plamienie owulacyjne (delikatne krwawienie).
Objawy owulacji najczęściej pojawiają się w połowie cyklu i trwają ok. 1-2 dni.
Co oznacza podwójna owulacja
Podwójna owulacja oznacza, że u kobiety po zapłodnieniu może rozwinąć się ciąża bliźniacza. Dotyczy to sytuacji, kiedy obie uwolnione komórki jajowe zostaną zapłodnione i zagnieżdżą się w ścianie macicy. Jeśli owulacje występują w większych odstępach czasowych w jednym cyklu, to trudno przewidzieć, kiedy wypadają dni niepłodne. Wiele wskazuje na to, że podwójne owulacje należą jednak do rzadkości.
Źródła:
A.R. Baerwald i inni, A new model for ovarian follicular development during the human menstrual cycle, doi: 10.1016/s0015-0282(03)00544-2,
O. Dyer, Women may ovulate two or three times a month, PMCID: PMC1126506.
Czytaj także:
Śluz przed okresem - jak powinien wyglądać i kiedy świadczy o ciąży?
Do jakiego wieku można zajść w ciążę?
Miesiączka a ciąża - czy naprawdę wzajemnie się wykluczają?
Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne? Skutki, objawy, ciąża
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!