Koronawirus a grypa – jak odróżnić objawy?

Koronawirus czy grypa fot. Adobe Stock
Koronawirus i grypa mają bardzo podobne objawy, jednak statystyki wskazują, że choroba wywoływana przez koronawirusa cechuje się większym odsetkiem przypadków śmiertelnych i ciężkich. Rozróżnienia tych dwóch infekcji można dokonać tylko na podstawie badania genetycznego.
/ 28.09.2020 11:52
Koronawirus czy grypa fot. Adobe Stock

Według lekarzy, chociaż koronawirus i grypa mają więcej wspólnych cech niż różnic, to jednak to co je różni, jest bardzo znaczące. Największą trudnością w odróżnieniu choroby wywoływanej przez koronawiursa od grypy jest to, że obie infekcje mają bardzo podobne objawy. 

Spis treści:

  1. Koronawirus a grypa – objawy
  2. Koronawiurs a grypa – wspólne cechy
  3. Koronawirus a grypa – różnice
  4. Jakie badania wykonać?
  5. Jak odróżnić koronawiursa od grypy?

Koronawirus a grypa – objawy

W obu przypadkach często występują gorączka, kaszel i ogólne rozbicie. Objawy koronawirusa mogą pojawić się od 2 do 14 dni od kontaktu z wirusem, to głównie:

Nie są to wszystkie z możliwych objawów, jednak o tych specjaliści informują oficjalnie, np. na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Nie wszystkie też muszą u chorego wystąpić, niektóre pojawiają się rzadko lub wcale.

Gdy przebieg COVID-19 (choroby wywoływanej przez koronawiursa) jest poważniejszy, może rozwinąć się ciężkie zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, sepsa i wstrząs septyczny, które w najtrudniejszych przypadkach skutkują śmiercią.

Okres wylęgania grypy jest krótszy: wynosi od 1 do 4 dni do kontaktu z patogenem. Objawy grypy to przede wszystkim:

  • gorączka,
  • suchy kaszel, męczący,
  • dreszcze,
  • ból mięśni,
  • ból głowy (zazwyczaj w okolicy czoła i za oczami),
  • osłabienie, złe samopoczucie,
  • ból gardła,
  • zatkany nos, niezbyt nasilony katar,
  • nudności i wymioty,
  • biegunka.

​Podobnie jak w przypadku koronawiursa, zachorowanie na grypę wiąże się z ryzykiem ciężkiego przebiegu i powikłań. Należą do nich: ciężkie zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, powikłane zakażenia bakteryjne, sepsa i niewydolność wielonarządowa. Grypa w najgorszym przypadku również może prowadzić do śmierci. 

Koronawirus może też być mylony z przeziębieniem. Więcej na ten tematKoronawirus czy przeziębienie - jak odróżnić?

Koronawiurs a grypa – wspólne cechy

Koronawirus i wirus grypy powodują choroby układu oddechowego, co w obu przypadkach oznacza różne nasilenie objawów infekcji: od bezobjawowego zakażenia, przez łagodne symptomy przypominające przeziębienie, po ciężkie objawy związane z niewydolnością oddechową, krążeniową, a nawet skutkujące śmiercią. Infekcje układu oddechowego mają to do siebie, że ich przebieg może bardzo się różnić w poszczególnych przypadkach. 

Ponadto COVID-19 i grypa rozprzestrzeniają się w podobny sposób – drogą kropelkową. Środki zapobiegania także w obu przypadkach będą takie same, mianowicie: częste i dokładne mycie rąk (więcej: jak myć ręce), noszenie maseczek, unikanie kontaktu z chorą osobą. 

Koronawirus, grypa, przeziębienie - jak odróżnić?
Kryteria Koronawirus Grypa Przeziębienie
Kaszel Często  Często Często
Gorączka Wysoka Wysoka Niska
Biegunka Czasami Czasami Rzadko
Bóle mięśniowe Czasami Często  Często
Spłycony oddech Często Rzadko Rzadko
Ból głowy Czasami Często Rzadko
Utrata smaku lub węchu Czasami Nigdy Nigdy
Dreszcze Często Często Rzadko
Kichanie Czasami Czasami Często
Ból gardła Czasami Czasami Często

Katar

Rzadko Czasami Często
Okres wylęgania  2-14 dni 1-4 dni  4-14 dni
Początek choroby Powolny Nagły, gwałtowny Powolny
Profilaktyka mycie rąk, unikanie kontaktu z chorym, noszenie maseczki mycie rąk, unikanie kontaktu z chorym, noszenie maseczki mycie rąk, unikanie kontaktu z chorym, noszenie maseczki

Koronawirus a grypa – różnice

Ale to różnice pozwalają najszybciej rozstrzygnąć, z czym mamy do czynienia: koronawirusem czy grypą.

Według danych WHO COVID-19 jest groźniejszy ze względu na wyższą śmiertelność – np. w USA wskaźnik ten wynosi 6%, podczas gdy dla grypy jednie 0,1%. Jednak trzeba dodać, że dane dotyczące koronawirusa mogą być zawyżone, gdyż wiele przypadków pozostaje niezdiagnozowanych. Są też nieusystematyzowane, różnią się w zależności od regionu, populacji i czasu rozprzestrzeniania.

Liczby wskazują, że infekcja koronawirusem częściej ma charakter ciężkiego zakażenia. Ok. 80% osób z dodatnim testem na SARS-CoV-2 przechodzi chorobę łagodnie lub bezobjawowo, 15% to przypadki ciężkie wymagające podania tlenu i 5% wymagające sztucznej wentylacji, co określa się jako stan krytyczny. Według niektórych źródeł ciężki przebieg grypy dotyczy ok. 3% pacjentów.

Kolejna ważna różnica to szybkość rozprzestrzeniania się wirusa. Wiele wskazuje na to, że to grypa szybciej atakuje kolejne osoby. Grypa ma krótszy okres inkubacji (od kontaktu z patogenem do rozwoju choroby mijają średnio 2 dni). Grypa ma też szybszy i bardziej gwałtowny początek.

Jedną z istotnych różnic stanowi zagrożenie cięższym przebiegiem infekcji wśród dzieci. W przypadku COVID-19 wiemy już, że najmłodsi przechodzą chorobę zwykle łagodnie. Wiek poniżej 5 lat jest za to czynnikiem ryzyka dla ciężkiego przebiegu grypy i wystąpienia powikłań. Mówiąc inaczej, dla dzieci groźniejsza jest grypa. Z kolei osoby starsze oraz przewlekle chore i te z obniżoną odpornością w przypadku koronawirusa i grypy – podobnie – stanowią grupy bardziej niż reszta społeczeństwa narażone na ciężki przebieg infekcji.  

Jakie badania wykonać?

Na podstawie samych objawów żaden lekarz nie jest w stanie obiektywnie stwierdzić, z którą infekcją ma do czynienia. Odpowiedź mogą dać jedynie testy genetyczne na podstawie wymazu z gardła lub nosa chorego. Wykrywają one materiał genetyczny drobnoustroju w pobranej próbce. 

Testy na przeciwciała, inaczej testy serologiczne, wykonywane na podstawie próbki krwi, nie mogą być wykorzystane do oceny, czy osoba ma infekcję w danym momencie. Sprawdzają jedynie, czy organizm miał wcześniej kontakt z koronawirusem. 

Więcej o dostępnych badaniach na koronawirusa: Testy na COVID-19. Lista punktów i cena badań.

Jak odróżnić koronawiursa od grypy?

Odróżnienie zakażenia koronawirusem od grypy na podstawie samych objawów jest niezwykle trudne. Wprawdzie grypa może zaczynać się szybciej, a utrata smaku czy węchu częściej występuje w przypadku zakażenia SARS-CoV-2, to jednak zbyt mało, aby z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać przyczynę infekcji. 

Jedynym najbardziej wiarygodnym i obiektywnym narzędziem do zdiagnozowania choroby będzie w tym przypadku test genetyczny na podstawie wymazu z nosogardła. 

Źródła:
Światowa Organizacja Zdrowia, www.who.int
Serwis Ministerstwa Zdrowia i NFZ, pacjent.gov.pl
P.Gajewski (red.), Interna Szczeklika 2017/2018, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017

Więcej na podobny temat:
Koronawirus czy przeziębienie - jak odróżnić?
Objawy koronawirusa u dorosłych i dzieci. Jak poznać, czy jesteśmy zakażeni SARS-CoV-2?
Koronawirus - objawy u dorosłych i dzieci, leczenie, szczepionka, skąd się wziął koronawirus
6 zasad, jak się nie zarazić koronawirusem

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA