MCV (morfologia) - obniżony i podwyższony wskaźnik krwi

mcv morfologia krwi fot. Adobe Stock
MCV to jeden z podstawowych parametrów morfologii krwi. Określa średnią objętość erytrocytu. Norma MCV mieści się w zakresie 82-92 fl. Zobacz, jak interpretować wyniki.
Marta Wilczkowska / 12.12.2019 14:24
mcv morfologia krwi fot. Adobe Stock

Spis treści:

Co to jest MCV?

MCV to akronim anglojęzycznej nazwy wskaźnika: mean corpuscular volume. Określa średnią objętość erytrocytów, czyli krwinek czerwonych. Pozwala określić ogólny stan zdrowia organizmu. Jest niezbędny w diagnostyce anemii (zobacz objawy anemii).

To jeden z podstawowych wskaźników krwi, oznaczanych podczas standardowego badania laboratoryjnego, czyli morfologii krwi. Na jego wynik u kobiet może wpływać miesiączka i ciąża. Inne normy są też u kobiet i mężczyzn.

MCV: normy dla dorosłych

Wartości tego wskaźnika powinny mieścić się w zakresie:

  • MCV dla kobiet: 81-99 fl
  • MCV dla mężczyzn: 80-94 fl

Wartości podawane są w jednostce fl, czyli femtolitrach. Warto pamiętać, że normy MCV mogą nieco różnić się od siebie w różnych laboratoriach. Dlatego wyniki morfologii krwi należy zawsze porównywać z normami podanymi na wydruku z laboratorium.
Do oceny stanu czerwonych krwinek poza MCV należy wziąć pod uwagę wartości masy hemoglobiny w erytrocycie (MCH) i jej stężenia (MCHC).

MCV: normy dla dzieci

U maluchów w zależności od wieku, normy potrafią się znacznie różnić. Jak to wygląda szczegółowo?

wiek dziecka norma MCV
1-6 dni 95-121 fl
7-13 dni 88-126 fl
14 dni-1 miesiąc 86-124 fl
1-2 miesiące 85-123 fl
2-3 miesiące 77-115 fl
3-6 miesięcy 74-108 fl
6 miesięcy-2 lata 70-86 fl
2-6 lat 75-87 fl
6-12 lat 77-95 fl
dziewczynki 10-18 lat 78-95 fl
chłopcy 10-18 lat 78-95 fl

O czym świadczy podwyższone MCV?

Wskaźnik MCV powyżej normy może być wynikiem niedoborów pokarmowych witaminy B12 lub kwasu foliowego, które mogły pojawić się w wyniku:

Wysokie wyniki MCV mogą być też efektem chemioterapii, intensywnego krwotoku lub hemolizy.

O czym świadczy obniżone MCV?

MCV poniżej normy może wynikać z:

  • niedokrwistości z niedoboru żelaza,
  • talasemii.
  • niedokrwistości syderoblastycznej.

Niski wynik MCV może pojawić się również u osób cierpiących na choroby przewlekłe.

Pamiętaj, że wyniki morfologii należy interpretować w oparciu o inne wyniki badań i kompleksowy wywiad lekarski, a obniżone lub podwyższone wyniki parametru MCV mogą wynikać z różnych przyczyn. Dlatego wszystkie odbiegające od normy wyniki morfologii warto skonsultować z lekarzem.

Jak przygotować się do badania?

Żeby uzyskać wiarygodny wynik badań krwi, w tym wskaźnika MCV w morfologii, trzeba być na czczo (czyli nie jeść i nie pić nic poza wodą przez 8 godzin). Dobę przed badaniem należy odstawić przyjmowane leki, które mogą zafałszować wyniki (zobacz czynniki fałszujące wyniki krwi). Krew pobierana jest z żyły łokciowej i przekazywana do laboratorium. Wyniki powinny być dla pacjenta dostępne następnego dnia.

Więcej na temat wskaźników krwi:Pomaga w diagnostyce anemii. O czym świadczy podwyższone i obniżone RDW w morfologii krwi?Jaką pełnią funkcję limfocyty + normy we krwiBazofile - za co odpowiadają w organizmie i o czym świadczy ich liczba?Neutrofile pełnią ważną rolę w organizmie. Zobacz, do czego służąLista badań krwi, które należy zrobić na czczo

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA