Anemia a wyniki morfologii krwi - na te 6 parametrów zwróć uwagę!

Próbki krwi do badań fot. Adobe Stock
Podejrzewasz anemię? Zwróć uwagę na te parametry morfologii krwi!
/ 23.10.2019 10:40
Próbki krwi do badań fot. Adobe Stock

Podejrzewasz anemię? Koniecznie prób badania krwi! Złe wyniki niektórych parametrów morfologii (np. hematokrytu, MCH, MCHC czy ferrytyny) mogą świadczyć o niedokrwistości. Sprawdź, na które wskaźniki warto zwrócić uwagę, porównaj swój wynik z normą i dowiedz się, czy grozi ci anemia!

1. Hematokryt (HCT)

HCT to parametr morfologii krwi określający stosunek liczby erytrocytów do całej objętości krwi. Jego norma jest różna dla kobiet i mężczyzn:

  • kobiety - 37-47%
  • mężczyźni - 42-52%

Obniżony hematokryt może być objawem anemii, ale ostateczną diagnozę powinien postawić lekarz na podstawie innych wyników morfologii. Konieczne może być też wykonanie innych badań.

Warto pamiętać, że obniżony hematokryt może pojawić się również u kobiet w ciąży i niekoniecznie musi być powodem do niepokoju. Jednak, tak jak w przypadku wszystkich wyników badań poza normą, warto skonsultować je z lekarzem.

2. MCHC

Zbyt niskie MCHC może świadczyć o niedokrwistości z niedoboru żelaza. Parametr ten określa średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach. Norma MCHC wynosi 33-37 g/dl.

W przypadku niedoboru żelaza w organizmie, wartość MCHC spada. Dzieje się tak dlatego, że brak wystarczającej ilości hemu pochodzącego z żelaza wpływa na spadek syntezy hemoglobiny. A niski poziom hemoglobiny prowadzi o niskiego wysycenia nią erytrocytów, co odbija się na wynikach tego parametru.

Zobacz więcej: Normy morfologii krwi z rozmazem automatycznym

3. MCH

MCH określa średnią masę hemoglobiny w krwince. Norma tego parametru jest różna dla kobiet i mężczyzn:

  • kobiety: 27-31 pg
  • mężczyźni 27-34 pg

Podobnie jak w przypadku MCHC, obniżone MCH może świadczyć o niedokrwistości z niedoboru żelaza, która mogła rozwinąć się m.in. na skutek chorób przewlekłych, nowotworowych lub krwotoków.

4. RDW (CV i SD)

Wskaźnik RDW mówi o odchyleniach od normy w wielkości erytrocytów. Wartość parametru może być podawana jako RDW-SD (odchylenie standardowe) lub RDW-CV (współczynnik zmienności). Norma tego parametru wynosi 11-14% i jest taka sama dla kobiet i mężczyzn. Zarówno obniżone, jak i podwyższona wartość może świadczyć o anemii.

O czym świadczy podwyższony i obniżony wynik erytrocytów? [video]

5. Ferrytyna

To najczulszy wskaźnik niedoborów żelaza. Ferrytyna to białko odpowiedzialne za magazynowanie żelaza. Oznaczenie poziomu tego białka pozwala oszacować stan zapasów tego pierwiastka w organizmie.

Norma ferrytyny jest różna dla kobiet i mężczyzn:

  • kobiety: 10-200 µg/l
  • mężczyźni: 15-400 µg/l

Niedobór ferrytyny jest równoznaczny z niskim poziomem zapasów żelaza. Taki stan może prowadzić do niedokrwistości z niedoboru żelaza, dlatego ważne jest monitorowanie tego parametru i dalsza diagnostyka.

6. Anizochromia erytrocytów (HDW)

O anizochromii mówimy, gdy w rozmazie krwi widoczne są zarówno prawidłowo, jak i nieprawidłowo wybarwione erytrocyty. Wybarwienie erytrocytów zależy od ilości hemoglobiny, która się w nich znajduje. Gdy jest jej za mało, mówimy o hipochromii. Gdy za dużo, mamy do czynienia z hiperchromią. Wartość HDW powinna mieścić się w zakresie 2,2-3,2 g/dl. Gdy wynik przekracza normę, może to świadczyć o niedokrwistości hemolitycznej lub niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Pamiętaj, że na złe wyniki powyższych parametrów ma wpływ wiele czynników, a niedokrwistość jest tylko jedną z możliwych przyczyn takiego stanu. Dlatego wszystkie odbiegające od normy wyniki warto skonsultować z lekarzem.

9 czynników, które mogą zafałszować wyniki badań krwi

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA