Test na koronawirusa do kupienia w Biedronce. Jego dostępność będzie ograniczona

domowy test na covid-19 fot. Adobe Stock
Testy na obecność przeciwciał COVID-19 od 15 marca będą dostępne w sklepach sieci Biedronka. Są polecane osobom, które chcą sprawdzić, czy przebyły infekcję wywołaną koronawirusem.
/ 12.03.2021 09:17
domowy test na covid-19 fot. Adobe Stock

Biedronka wprowadza do swojej oferty testy serologiczne, wykrywające w próbce krwi przeciwciała skierowane przeciwko COVID-19. Cena to niecałe 50 zł. Jednak są ograniczenia. Jeden klient będzie mógł kupić jednorazowo maksymalnie 3 testy. 

domowy test na koronawirusa
Domowy test na przeciwciała COVID-19 w sieci Biedronka, fot. Adobe Stock

Producentem testu jest szwajcarskie laboratorium PRIMA Lab. Jak podają przedstawiciele sklepów, ma on skuteczność na poziomie 98%. Jest bardzo prosty w użyciu: wystarczy próbka krwi, a czas oczekiwania na wynik to ok. 10 minut.

Producent Pimacovid zaleca, aby w przypadku pozytywnego wyniku na obecność przeciwciał IgG i/lub IgM niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i zgłosić ten wynik. W przypadku negatywnego wyniku, jeśli występują objawy, które można przypisać Covid-19, również należy skontaktować się z lekarzem
- informuje Biedronka.

Przeczytaj też: Nowe warianty koronawirusa mogą być odporne na szczepionkę

Test, który będzie dostępny od poniedziałku w Biedronce, jest testem serologicznym. To oznacza, że nie służy do wykrywania aktywnej infekcji, a obecności przeciwciał klasy IgG i IgM. Te komórki odpornościowe są produkowane przez organizm po kilku dniach od zakażenia koronawirusem

Przeczytaj też: Czy szczepionka przeciw COVID-19 obniża płodność?

W Niemczech niektóre sieci wprowadziły wcześniej podobne testy. W Polsce produkt tego typu pojawi się po raz pierwszy w sklepach. Sieć Biedronka podaje, że będzie można go kupić do wyczerpania zapasów. Testy na koronawirusa będą dostępne we wszystkich sklepach w kraju. Test Primacovid jest certyfikowanym wyrobem medycznym.

Więcej o koronawirusie:
Testy na COVID-19. Kiedy i jakie badanie wykonać, lista punktów pobrań i cena
Koronawirus bez kaszlu. Co oznacza?
Cynk a koronawirus. Czy cynk jest skuteczny w zapobieganiu i leczeniu COVID-19?
Spray do nosa, który zabija koronawirusa. Właśnie przechodzi testy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA