Spis treści:
Właściwości czosnku
Czosnek (łac. Allium sativum) to popularna roślina o udowodnionych leczniczych właściwościach. Przez wzgląd na swoje prozdrowotne działanie jest szeroko polecanym składnikiem diety.
Uważa się, że czosnek ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, zwiększające odporność. Poprawia również funkcjonowanie dróg oddechowych oraz działa wykrztuśnie. Czosnek wpływa korzystnie na florę bakteryjną jelit, a jego regularne jedzenie obniża poziom glukozy we krwi.
W ostatnich latach uwaga naukowców koncentruje się przede wszystkim na pozytywnym oddziaływaniu czosnku na układ krążenia. Jedzenie tej popularnej rośliny zapobiega zakrzepom krwi (ostrożnie z jedzeniem czosnku przy stosowaniu leków przeciwkrzepliwych i NLPZ, gdyż może dochodzić do interakcji), wzmacnia naczynia krwionośne i obniża poziom „złego” cholesterolu we krwi, zapobiegając miażdżycy.
Aby w pełni wykorzystać zdrowotny potencjał czosnku, najlepiej jeść go na surowo (sprawdź: Kiedy surowy czosnek szkodzi?). W jadłospisie powinien zagościć zwłaszcza w okresie od jesieni do wiosny, czyli w sezonie infekcyjnym.
Z jednej strony czosnek jest bardzo zdrowy, z drugiej w znacznych ilościach lub u niektórych osób powoduje niestrawność i podrażnienie dróg pokarmowych, a także może obciążać wątrobę. Zjedzenie warzywa może wywołać wzdęcia, odbijanie, zgagę i nudności.
Czy dziecko może jeść czosnek? Od jakiego wieku można podać dziecku czosnek?
Dzieci mogą jeść czosnek. W zasadzie wraz z rozszerzaniem diety dziecka, czyli po 6. miesiącu życia, można stopniowo przemycać czosnek do przygotowywanych posiłków. Niektóre źródła podają, że czosnek mogą jeść niemowlęta od 10. miesiąca życia, jednak początkowo tylko w niewielkiej ilości i najlepiej nie w postaci surowej, tylko np. w formie dodatku do ciepłego dania. Ważne jest obserwowanie, czy dziecku po zjedzeniu czosnku dokuczają jakieś dolegliwości, które mogłyby świadczyć o nietolerancji lub alergii na jego składniki. Warto dodać, że czosnek należy stosować ostrożnie w trakcie karmienia piersią, ponieważ istnieją badania, które łączą jedzenie czosnku przez mamę z kolką u niemowlęcia.
Ile czosnku może jeść dziecko i w jakiej formie?
W przypadku osoby dorosłej zalecane dawkowanie czosnku wynosi 1-2 ząbków surowego czosnku dziennie. Dzieciom można podawać mniej niż 1 ząbek czosnku. Oczywiście ząbek ząbkowi nierówny, dlatego trzeba zdać się tu trochę na zdrowy rozsądek. Szczególnie na początku ważne jest, aby była to niewielka ilość.
Początkowo najlepszą postacią czosnku do jedzenia dla dzieci będzie czosnek wcześniej poddany obróbce termicznej (ma wtedy łagodniejszy smak). Niestety podgrzewanie obniża jego działanie przeciwdrobnoustrojowe, więc warto dość szybko przejść na podawanie surowego czosnku.
Surowy czosnek powinien być spożywany z jedzeniem, aby zapobiec działaniom niepożądanym ze strony układu pokarmowego. Można niewielką ilość przecisnąć przez praskę i dodać do spaghetti albo makaronu ze szpinakiem, zupy lub innej potrawy, którą dziecko lubi.
Czosnek dostępny jest też w formie suplementów, np. kapsułek lub syropów, przeznaczonych także dla dzieci. Przed podaniem trzeba sprawdzić w ulotce, od jakiego wieku można stosować u dziecka. Zaletą takich preparatów jest to, że mają wystandaryzowaną dawkę czosnku oraz zwykle nie powodują nieprzyjemnego zapachu z ust.
Czytaj także:
Czosnek na przeziębienie – 5 rad, jak jeść czosnek w celach leczniczych
Czosnek na katar. Wypróbuj kilka sprawdzonych sposobów
Kto nie powinien jeść czosnku niedźwiedziego? Przeciwwskazania mogą dotyczyć każdego
Czosnek do ucha – czy pomaga na ból i zapalenie ucha?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!