Inhalacje sprawdzają się przy przeziębieniach, zapaleniu oskrzeli, krtani czy astmie w celu łagodzenia kaszlu, ułatwiania usuwania wydzieliny z dróg oddechowych, nawilżania śluzówki oraz zmniejszania stanu zapalnego i obrzęku. Stosuje się je zwłaszcza u dzieci, bo częściej u nich występują infekcje. Aby inhalacja była skuteczna, należy pamiętać o kilku zasadach. Ważny jest nie tylko sposób jej wykonywania, właściwe czyszczenie inhalatora oraz rodzaj leku, ale też to, jak postępujemy zaraz po inhalacji.
Spis treści:
Czy po inhalacji można wychodzić na dwór?
Na ogół zaleca się, aby bezpośrednio po inhalacji pozostać w domu przez co najmniej 30 minut, lub dłużej, jeśli temperatura na zewnątrz jest niska. Duże różnice temperatur oraz wilgotności powietrza mogą wywołać nadreaktywność oskrzeli, dlatego warto pozostać w domu po inhalacji.
Wychodzenie na dwór po inhalacji jest odradzane w przypadku podawania leków rozrzedzających wydzielinę i wykrztuśnych. Po takim zabiegu powinniśmy najpierw oklepać chorego i zapewnić warunki do spokojnego wykasłania się. Wychodzenie w takim przypadku na dwór bezpośrednio po inhalacji temu nie służy. Przy niektórych chorobach zimne powietrze może też sprzyjać pojawieniu się duszności, dlatego warto odczekać po inhalacji pewien czas. W razie wątpliwości, powinniśmy dopytać lekarza o zalecenia, które dotyczą naszego przypadku.
Trzeba dodać, że przy stosowaniu niektórych leków wziewnych nie ma przeciwwskazań do wychodzenia na dwór bezpośrednio po inhalacji. Aby mieć pewność, najlepiej dopytać lekarza oraz zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce leku.
Czy z przeziębionym dzieckiem można wychodzić na spacer?
Zalecenia po inhalacji. O czym jeszcze pamiętać?
Nie tylko kwestia wychodzenia na dwór po inhalacji może mieć wpływ na efekty leczenia. O czym pamiętać, gdy skończymy ten domowy zabieg?
Co należy zrobić po inhalacji
- Po inhalacji każdym innym preparatem niż sól fizjologiczna należy przepłukać usta i obmyć twarz. Po inhalacji z lekiem sterydowym lub antybiotykiem wskazane jest dodatkowo umycie zębów. To zapobiega pojawieniu się podrażnienia dróg oddechowych, chrypce i grzybicy jamy ustnej.
- Po zakończeniu inhalacji należy umyć dokładnie ustnik lub maseczkę (można przetrzeć chusteczką ze spirytusem) oraz nebulizator, czyli pojemnik na lek. Rurka łącząca inhalator z nebulizatorem nie powinna być myta, bo w środku mogą namnażać się zarazki.
- Należy oklepać plecy, jeśli podawano sól fizjologiczną lub lek rozrzedzający wydzielinę czy wykrztuśny. Chory powinien leżeć na brzuchu z głową nieco niżej niż biodra. Następnie dłonią ułożoną w "łódkę" trzeba oklepywać plecy omijając nerki i kręgosłup. Po takim zabiegu można spodziewać się intensywnego produktywnego kaszlu.
- Wskazane jest przewietrzenie pomieszczenia po inhalacji, jeśli podawany był lek, który potencjalnie mógłby zaszkodzić innym domownikom.
Czego nie robić po inhalacji
- Nie należy iść spać od razu po inhalacji, ponieważ po podaniu leków rozrzedzających wydzielinę w drogach oddechowych, trzeba najpierw oklepać plecy i wykasłać się. Leki wykrztuśne wolno podawać przynajmniej 4 godziny przed snem (do godz. 17). W przypadku innych leków, np. sterydowych, można inhalację przeprowadzać wieczorem przed spaniem. Inhalacji nie należy robić na leżąco - taka pozycja uniemożliwia dostanie się leku w odpowiednie miejsce. Małe dziecko można położyć na własnej klatce piersiowej lub w pozycji półleżącej, a starsze w trakcie inhalacji powinno siedzieć.
- Niewskazane jest jedzenie bezpośrednio po inhalacji (przez 30-60 minut), ponieważ w połączeniu z kaszlem, może pojawić się odruch wymiotny. Jeśli oklepujemy plecy, to także żołądek nie powinien być przepełniony.
- Unikać picia po inhalacji przez 30-60 minut. Można wypić niewielką ilość wody, ale niezbyt dużo, ponieważ to także może nasilać odruch wymiotny.
Czytaj także:
Jak zrobić inhalację z soli fizjologicznej i kiedy stosować?
Inhalacje na kaszel – jak je przygotować i na co uważać?
Inhalacje z soli kuchennej – domowy sposób na kaszel, katar i zatkane zatoki
Inhalacje z majeranku na przeziębienie. Jak przygotować i na co uważać?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!