Ten domowy sposób na zbicie gorączki u dziecka stosowały nasze babcie. Naukowcy ocenili jego skuteczność

jak zbić gorączkę u dziecka domowym sposobem fot. Adobe Stock, spass
Schładzanie ciała przez okłady lub kąpiel to najpopularniejszy domowy sposób obniżania gorączki u dzieci. Dowiedz się, jak to robić i czy jest to metoda równie skuteczna jak podanie leków przeciwgorączkowych.
/ 09.09.2024 05:39
jak zbić gorączkę u dziecka domowym sposobem fot. Adobe Stock, spass

Najpopularniejszym domowym sposobem na gorączkę u dziecka obok podania leków przeciwgorączkowych jest schładzanie ciała. To stara jak świat metoda i może poprawić samopoczucie chorego, ale według naukowców jest przeceniana. Sprawdź, jakim domowym sposobem zbić gorączkę u dziecka.

Spis treści:

  1. Jak zbić gorączkę u dziecka domowym sposobem?
  2. Czy schładzanie ciała przy gorączce u dzieci działa?
  3. Czy dzieciom można dawać zioła na gorączkę?

Jak zbić gorączkę u dziecka domowym sposobem?

Zbicie gorączki u dziecka domowym sposobem innym niż lek przeciwbólowy (np. paracetamol, ibuprofen) nie jest proste. Najbardziej popularna metoda, która przynosi najlepsze efekty, to schładzanie ciała za pomocą kąpieli lub okładów.

Kompresy należy przykładać do czoła, skroni, karku, czasami zaleca się też okładanie łydek i miejsc pod kolanami. Wystarczy zmoczyć ręczniki lub pieluszki tetrowe w letniej wodzie, wycisnąć i przyłożyć do skóry. Kompresy należy pozostawić na 20 minut, ale w międzyczasie trzeba je ponownie schładzać.

Drugim sposobem schładzania ciała u dziecka przy gorączce jest kąpiel w letniej wodzie. Powinna mieć ona temperaturę tylko o 1-2°C niższą niż temperatura ciała (około 36-37°C). Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut. Metoda jest odradzana, gdy dziecko ma dreszcze przy gorączce. 

Czy schładzanie ciała przy gorączce u dzieci działa?

Schładzanie ciała nie jest tak skuteczną metodą na gorączkę u dziecka jak podanie leków przeciwgorączkowych. W badaniach porównujących skuteczność chłodnych kąpieli i okładów z podawaniem leków przeciwgorączkowych, dowiedziono, że leki są bardziej skuteczne i lepiej tolerowane przez dzieci. A co najważniejsze, schładzanie ciała od zewnątrz nie obniża wewnętrznej temperatury ciała, a tylko ochładza jego powierzchnię. To oczywiście może przynieść ulgę dziecku i poczuje się ono przez jakiś czas lepiej. Ten sposób jest dobrym uzupełnieniem farmakologicznego leczenia gorączki, ale nie jest równie skuteczny. 

Zioła na gorączkę u dziecka - czy można stosować?

Tak, dzieci mogą przyjmować niektóre zioła na gorączkę, ale zawsze z ostrożnością. Badania potwierdzają, że część ziół skutecznie obniża wysoką temperaturę. Dobrze jest wcześniej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza w przypadku niemowląt oraz małych dzieci. Nie wszystkie zioła są bezpieczne dla maluchów. 

Oto zioła, które są bezpieczne dla dzieci w przypadku gorączki:

  • Kwiat lipy – działa napotnie i przeciwgorączkowo, można stosować bezpiecznie u dzieci od 9. miesiąca życia. Łyżkę stołową kwiatów należy zalać szklanką wrzącej wody, odstawić pod przykryciem na 15 minut, a po przecedzeniu podawać 4-6 razy dziennie łyżeczkę lub łyżkę stołową ciepłego naparu w zależności od wieku dziecka.
  • Owoc maliny – działa napotnie i przeciwgorączkowo; łyżkę suszonych owoców zalej szklanką wrzącej wody w termosie, zakręć i odstaw na godzinę. Podawaj dzieciom po pół szklanki ciepłego naparu 3 do 5 razy dziennie.
  • Kwiat czarnego bzu – łyżkę suszu zalej szklanką wrzącej wody i gotuj pod przykryciem 5 minut, następnie odstaw na 15 minut i przecedź. Podawaj dziecku 1/3 szklanki 4-6 razy dziennie

Przed użyciem zaleca się sprawdzić informacje na temat dawkowania i możliwych skutków ubocznych. Dawki powinny być dostosowane do wieku dziecka. Więcej informacji znajdziesz tutaj: Uważaj na te zioła stosowane u dzieci.

Uwaga: Pojawienie się gorączki u małych dzieci, w pierwszych miesiącach życia, zawsze powinno skłonić do wizyty u pediatry. Gdy gorączka nie ustępuje w ciągu 3 dni, również należy skonsultować się z lekarzem. 

Źródła:

Chan EY, Chen WT, Assam PN. External cooling methods for treatment of fever in adults: a systematic review. JBI Libr Syst Rev. 2010;8(20):793-825. doi: 10.11124/01938924-201008200-00001,

InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Overview: Fever in children. [Updated 2022 Dec 9]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279455/,

Kinmonth AL, Fulton Y, Campbell MJ. Management of feverish children at home. BMJ. 1992 Nov 7;305(6862):1134-6. doi: 10.1136/bmj.305.6862.1134.

Czytaj także:
Kiedy zbijać gorączkę u dziecka? Wielu rodziców kieruje się tym popularnym mitem
Gorączka u dziecka w upały - kiedy to przegrzanie, a kiedy udar
Gorączka u dziecka pojawia się i znika. Wiedza o możliwych przyczynach może uratować życie
Gorączka u dziecka może występować bez innych objawów. Co oznacza i jak wtedy postępować?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA