Wraz z przeziębieniem czy grypą pojawia się zawsze katar i uczucie zatkanego nosa, który utrudnia oddychanie. Aby zwalczyć te dokuczliwe objawy, sięgamy często po preparaty na katar – zazwyczaj krople sprzedawane w aptekach bez recepty. Najpopularniejsze z nich to: Otrivin, Sulfarinol, Xylometazolin, Betadrin.
Jak działają? Ich zadaniem jest udrożnienie nosa (obkurczają bowiem naczynia krwionośne i zmniejszają obrzęk błony śluzowej), dzięki czemu czujemy się lepiej i możemy normalnie funkcjonować.
Wszystko jest w porządku, jeśli po krople sięgamy rzadko i stosujemy je tylko kilka dni z rzędu. W innym przypadku możemy wyrządzić sobie krzywdę i doprowadzić do nieprzyjemnych powikłań.
Jak długo można stosować krople do nosa?
Lekarze są zdania, że krople na katar są specyfikami, po które warto sięgać, ale należy pamiętać, że wpływają one wyłącznie na objaw, a nie przyczynę choroby (nie spodziewajmy się zatem, że nas wyleczą). Krople takie można brać ponadto tylko przez kilka dni, o czym wielu z nas zapomina.
Krople na katar dla dzieci możemy bowiem bezpiecznie stosować tylko przez 3 dni, a dorosłych – maksymalnie 5-7 dni. W dłuższym okresie czasu mogą one uzależniać i powodować skutki odwrotne od zamierzonych. Dlaczego?
Gdy krople wywołują katar zamiast go zwalczać
Leki na katar zmniejszają przepływ krwi w śluzówce nosa. W efekcie nie jest ona dostatecznie zaopatrywana w składniki odżywcze i wysusza się. Reakcją na ten stan jest zwiększona produkcja wydzieliny, na nowo pojawia się przekrwienie i obrzęk… Jednym słowem błędne koło. W takiej sytuacji pacjenci znów sięgają po krople na katar i uzależniają się od nich.
W najgorszej sytuacji nadużywanie tego typu preparatów prowadzi do całkowitego zaniku błony śluzowej nosa.
Jak bezpiecznie radzić sobie z katarem?
Jeśli męczy nas utrudniający funkcjonowanie i nawracający katar, sięgnijmy więc po krople na bazie wyłącznie naturalnych składników: aloesu, prawoślazu lekarskiego, mirry i olejków eterycznych (dobór prawidłowego preparatu na pewno doradzi farmaceuta w aptece). Środki takie nie uzależniają i nie wysuszają błony śluzowej nosa.
Eksperci na zatkany nos polecają też inhalacje na katar z dodatkiem olejków: sosnowego, eukaliptusowego czy rozmarynowego. Inne naturalne metody to picie dużej ilości wody, która rozrzedzi wydzielinę, a także posiłkowanie się domowymi sposobami na nieżyt nosa, na przykład spożywanie miodu i czosnku.
Zobacz też:
Jak rozpoznać przewlekły katar?
Co zawierają i jak działają środki na katar?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!