Płukanie gardła sodą oczyszczoną. Jak stosować sodę na ból gardła i inne dolegliwości?

płukanie gardła sodą fot. Adobe Stock, Pixel-Shot
Płukanie gardła sodą oczyszczoną to tradycyjny sposób na ból gardła, który może być objawem anginy lub przeziębienia. Jest to metoda bezpieczna i nie powoduje skutków ubocznych. Płukanie gardła sodą ma działanie bakteriobójcze, nawilżające oraz łagodzące obrzęk i stan zapalny. Sprawdzi się też w przypadku próchnicy, aft i innych zmian w jamie ustnej.
/ 16.10.2023 05:35
płukanie gardła sodą fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, to nieorganiczny związek zasadowy szeroko wykorzystywany w gospodarstwach domowych. Soda jest stosowana w leczeniu nadkwasoty, kwasicy metabolicznej, hiperkaliemii (nadmiar potasu w organizmie) czy zatrucia niektórymi lekami. Bywa składnikiem past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. Sprawdza się jako domowy środek na różne dolegliwości. Płukanie gardła sodą to babciny sposób na infekcje dróg oddechowych, ale nie tylko na to. 

Spis treści:

  1. Płukanie gardła sodą – na co działa?
  2. Płukanie gardła sodą – jak zrobić płukankę na ból gardła?
  3. Płukanie gardła sodą – bezpieczeństwo
  4. Inne domowe sposoby na ból gardła

Płukanie gardła sodą – na co działa?

Płukanie gardła sodą lub płukanie jamy ustnej jest pomocne w przypadku:

Soda oczyszczona posiada różne właściwości, dzięki którym jest pomocna w zwalczaniu chorób w obrębie jamy ustnej i gardła:

  • ma działanie przeciwbakteryjne i bakteriobójcze,
  • podwyższa pH (zmniejsza kwasowość),
  • ma działanie przeciwzapalne,
  • zmniejsza obrzęk,
  • łagodzi podrażnienia, 
  • łagodzi ból,
  • nawilża śluzówkę,
  • usuwa przebarwienia,
  • zapobiega erozji szkliwa,
  • pomaga zapobiegać próchnicy. 

Płakanie gardła sodą na infekcję i ból gardła

Płukanie gardła sodą to popularny domowy sposób na infekcje górnych dróg oddechowych. Woda z sodą może pomóc zmniejszyć obrzęk, zaczerwienienie i podrażnienie gardła. Soda rozpuszcza też gęstą wydzielinę i nawilża. Usuwa chorobotwórcze mikroby z jamy ustnej. 

Płukanie gardła sodą jest polecane również na zapalenie gardła niezwiązane z infekcją. W jednym z badań oceniano skuteczność płukania gardła sodą w leczeniu zapalenia błony śluzowej jamy ustnej u osób w trakcie chemioterapii. Metoda skutecznie zmniejszyła stan zapalny, poprawiła samopoczucie pacjentów. Została uznana przez autorów za tani i łatwo dostępny sposób radzenia sobie z tym problemem.

Płukanie sodą a afty

Afty to bolesne nadżerki śluzówki jamy ustnej. Powstają na skutek urazów, alergii, stresu albo niedoborów witamin. Soda oczyszczona może przyspieszać gojenie się aft i łagodzić ich objawy, ponieważ zmniejsza stan zapalny, obrzęk i ból towarzyszący tym zmianom. 

Przeczytaj też: Domowe sposoby na afty

Płukanie gardła sodą na nieświeży oddech

Jeżeli przyczyna nieświeżego oddechu tkwi w jamie ustnej, to płukanie ust sodą może wyeliminować problem. Soda pomaga zwalczać płytkę nazębną oraz usuwa bakterie odpowiedzialne za próchnicę i brzydki zapach z ust. Przekształca też odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach lotne związki siarki w związki nielotne. Nie wiadomo jak długo działa płukanie ust, ale według badań korzystny efekt utrzymuje się do 3 godzin w przypadku stosowania środków do czyszczenia zębów zawierających >20% wodorowęglanu sodu. 

Płukanie gardła sodą a próchnica

Soda oczyszczona jest składnikiem wielu past do zębów i płynów do płukania ust. Nie bez powodu. Płukanie gardła i jamy ustnej sodą podwyższa pH śliny i zmniejsza ilość szkodliwych bakterii. Naukowcy dowiedli, że ta metoda zwalcza szczególnie bakterie z gatunku Streptococcus viridans, które przyczyniają się do próchnicy, a kiedy dostaną się do krwiobiegu, mogą wywołać infekcję wsierdzia i uszkadzać zastawki. Płukanie ust sodą zdziesiątkowało też populację bakterii Moraxella w ustach, która w nadmiarze nie tylko szkodzi zębom, ale może też wywołać zapalenie płuc, oskrzeli i zapalenia ucha.

Zabieg ten wiąże się też z efektem estetycznym. Soda ma zdolność rozkładania cząsteczek powodujących przebarwienia na zębach, dlatego działa delikatne wybielająco i usuwa przebarwienia po kawie, herbacie czy czerwonym winie.

Płukanie gardła sodą – jak zrobić płukankę na ból gardła?

Do płukania gardła sodą oczyszczoną potrzebujesz:

  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej,
  • szklankę ciepłej wody (250 ml). 

Rozpuść 1/2 łyżeczki sody w wodzie. Lekko przestudź. Płucz gardło roztworem przez 20-30 sekund, przyjmując miksturę porcjami. Nie połykaj. Możesz stosować zabieg 3-4 razy dziennie, aż do ustąpienia objawów. 

W przypadku silnych dolegliwości można zastosować roztwór o większym stężeniu: 1 łyżkę sody na szklankę wody. 

Płukanie gardła sodą – bezpieczeństwo

Płukanie gardła sodą jest bezpieczne, jeżeli jest wykonywane w umiarze. W badaniach nie zauważono, aby właściwe stosowanie tej metody powodowało jakiekolwiek skutki uboczne. Soda oczyszczona jest więc łatwo dostępnym i nieszkodliwym środkiem na infekcje dróg oddechowych, ból gardła i stany zapalne w jamie ustnej.  

Inne domowe sposoby na ból gardła. Czym płukać gardło?

Na ból gardła przy infekcjach sprawdzą się też inne domowe środki, takie jak:

  • napar z szałwii,
  • woda utleniona,
  • woda z solą (więcej: woda z solą na gardło),
  • napar z rumianku,
  • napar z kory dębu,
  • napar z tymianku. 

Sprawdź też: Domowe płukanki na ból gardła

Źródła:

Madeswaran S, Jayachandran S. Sodium bicarbonate: A review and its uses in dentistry. Indian J Dent Res 2018;29:672-7,

Chandel S, Khan MA, Singh N, Agrawal A, Khare V. The effect of sodium bicarbonate oral rinse on salivary pH and oral microflora: A prospective cohort study. Natl J Maxillofac Surg. 2017 Jul-Dec;8(2):106-109. doi: 10.4103/njms.NJMS_36_17,

Manley KJ. Will mouth wash solutions of water, salt, sodiumbicarbonate or citric acid improve upper gastrointestinal symptoms in chronic kidney disease. Nephrology (Carlton). 2017 Mar;22(3):213-219. doi: 10.1111/nep.12753,

Drake D. Antibacterial activity of baking soda. Compend Contin Educ Dent Suppl. 1997;18(21):S17-21;quiz S46. PMID: 12017929.

Czytaj także:
Inhalacja z sody oczyszczonej – na co pomaga i jak ją przygotować?
Jak stosować sodę oczyszczoną na zapalenie pęcherza? Czy to jest bezpieczne?
Okłady z sody po szczepieniu, na opuchliznę, stan zapalny. Jak stosować?
Soda oczyszczona na zgagę – działanie, bezpieczeństwo, jak stosować?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA