Ptasia grypa – objawy, leczenie, zarażanie

ptasia grypa fot. Adobe Stock
Pomimo że na ptasią grypę chorują głównie ptaki, bywa, że diagnozuje się ją także u ludzi. Jakimi zasadami się kierować, by nie doszło do zakażenia?
Magdalena Bury / 09.10.2019 11:08
ptasia grypa fot. Adobe Stock

Spis treści:

Czym jest?

Ptasia grypa to zakażenie wywoływane przez wirus grypy typu A. Wszystko zaczęło się w 1997 roku w Azji. W Hong Kongu, na fermach, padł wtedy drób. U kur wykryto szczep H5N1, którym następnie zakaziło się 16 osób. 8 nie udało się uratować.

Kilka lat później, w 2003 roku, ptasia grypa zawędrowała do Europy. Pojawiła się też w Polsce - w 2006, 2014 i 2016 roku.

Wirusy grypy typu A dzielą się na 16 podtypów H (hemaglutynina) i 9 podtypów N (neuramindaza). Ptasia grypa występuje na całym świecie i wszystkie gatunki ptaków są podatne na zarażenie się wirusem, choć niektóre gatunki są bardziej odporne od innych. Do tej pory zidentyfikowano ponad 140 szczepów wirusa. Większość z nich to odmiany łagodne o niskiej patogenności. Mimo tego znane są dwa szczepy (H5 i H7), które mogą przyczyniać się do dużej śmiertelności wśród drobiu – szczepy o wysokiej patogenności 
– czytamy na stronie Państwowej Inspekcji Sanitarnej wsse-poznan.pl.

Jak się zarażamy?

Ludzie zarażają się wirusem H5N1 poprzez kontakt z mięsem, piórami i odchodami, a także chorymi ptakami. Wirus przenosi się na ubraniach, butach i rękach. 

W ostatnich latach w mediach głośno było o ptasiej grypie. Może więc właśnie z powodu tego nagłośnienia wiele osób tak bardzo się jej boi. Uspokajamy: choroba nie jest zagrożeniem dla ludzi, którzy dbają o swoją higienę. 

Objawy ptasiej grypy

Można je pomylić z symptomami zwykłej grypy. Należą do nich:

Objawy te, chociaż bardzo podobne do symptomów zwykłej grypy, są cięższe w przebiegu. Częstym powikłaniem jest wirusowe zapalenie płuc. Nieleczona ptasia grypa może także wywołać odmę opłucnową, liczne krwotoki czy uszkodzenie płuc. 

Jak się ją leczy?

W leczeniu wykorzystuje się oseltamiwir i zanamiwir, które zapobiegają wnikaniu wirusa do komórek. Mówi się też o podawaniu sterydów, jednak ta metoda nie jest oficjalnie polecana przez WHO. Bywa, że konieczne jest leczenie szpitalne. Wówczas ma ono na celu podtrzymanie funkcji życiowych chorego. Trzeba jednak dodać, że zdiagnozowanie ptasiej grypy nie jest łatwe, ponieważ często trudno ją odróżnić od grypy sezonowej. 

Jak się nie zarazić?

Ptasia grypa to zdradliwa choroba. Nieleczona może spowodować wiele niepożądanych i bardzo niebezpiecznych dolegliwości. Właśnie dlatego musimy uważać nawet podczas spacerów w parkach i lasach. Szczególną ostrożność powinny też zachować osoby pracujące w gospodarstwach i na fermach. Zarażają ptaki hodowlane i dzikie.

Co jeszcze? Jajka i drób trzymaj w lodówce na osobnej półce. Radzimy też zrezygnować ze spożywania jajek na surowo, np. w formie kogla mogla.

Wszystkie deski, sztućce i garnki mające styczność z surowym mięsem myj w gorącej wodzie z dodatkiem mocnego płynu do mycia naczyń.

Warto także wiedzieć, że przechowywanie drobiu w zamrażalniku nie zabije wirusów ptasiej grypy.

Kiedy możemy mieć pewność, że mięso nie jest zarażone? Szczep H5N1 niszczy odpowiednia obróbka termiczna. Drób smaż, piecz, gotuj w temp. min. 50 stopni Celsjusza.

Zobacz także:
Objawy grypy – na co zwracać szczególną uwagę?7 chorób, które tylko udają grypę... 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA