szczepionka na covid przygotowanie fot. Adobe Stock

Co trzeba wiedzieć przed szczepieniem na COVID-19? Lekarze rodzinni radzą, jak się przygotować

Zjedz śniadanie i przyjdź punktualnie – radzą lekarze osobom, które wybierają się na szczepienie przeciwko koronawirusowi. Lekarze rodzinni zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim przygotowali listę porad dla seniorów. Z informacji skorzysta jednak każdy, kto planuje się zaszczepić
/ 21.01.2021 09:19
szczepionka na covid przygotowanie fot. Adobe Stock

Lekarze rodzinni przypominają, że osoby, które od poniedziałku będą szczepione przeciwko COVID-19, powinny się odpowiednio przygotować. Informacja została skierowana przede wszystkim do osób najstarszych, bo to ta grupa ma przyjąć szczepionkę w pierwszej kolejności. 

Osoby, które są zarejestrowane na szczepienie, otrzymują dzień przed wizytą przypomnienie SMS-em. Jeśli pacjent nie posiada telefonu komórkowego, może przy zapisywaniu się do przychodni podać numer bliskiej osoby. 

Jak się przygotować przed szczepieniem na COVID-19

W dniu wizyty przede wszystkim należy zjeść śniadanie, posiłek powinien być lekki.  

Seniorzy czasem przychodzą do lekarza na czczo i nie zażywają leków „na wszelki wypadek”. W przypadku wizyty związanej ze szczepieniem jest to szczególnie niewskazane. Może dojść do zmiany ciśnienia lub zasłabnięcia, nie w efekcie podania szczepionki, tylko z powodu hipoglikemii
– wyjaśnia lek. Agata Sławin z Porozumienia Zielonogórskiego.

Oprócz zjedzenia posiłku przed wizytą w przychodni, pacjent powinien pamiętać o:

  • zabraniu dowodu osobistego,
  • zabraniu dokumentów medycznych, jeśli szczepienie odbywa się w innej przychodni (to ważne, aby określić, czy nie ma przeciwwskazań do szczepienia),
  • przygotowaniu spisu przyjmowanych leków (lub zabraniu opakowań),
  • wzięciu okularów (pacjent będzie wypełniał ankietę przed szczepieniem),
  • przyjęciu lekarstw, które się codziennie zażywa,
  • odpowiedniej odzieży, najlepiej prosta luźna podkoszulka, na którą można nałożyć sweter czy bluzę.

Panom stanowczo odradzam koszule z mankietami, krawaty, garnitury, a paniom bluzki zapiane na guziki i żakiety, które trudno będzie zdjąć. Im mniej trudu przy rozbieraniu, tym lepiej, im mniej guzików do rozpięcia, tym szybciej będziemy mieć wizytę za sobą. Zastrzyk jest podawany w ramię. Przy odpowiednim stroju wystarczy je odsłonić bez zdejmowania ubrania
– apeluje lek. Agata Sławin

Ankieta i odwołanie wizyty

Można też skrócić pobyt w przychodni, pobierając wcześniej ankietę wypełnianą przed szczepieniem ze strony internetowej www.pacjent.gov.pl lub strony internetowej punktu szczepień. Można ją wypełnić w domu i zabrać ze sobą do przychodni. Ankiety są też dostępne na miejscu. 

Jeśli pacjent z jakiegoś powodu nie może przyjść w terminie na szczepienie, powinien jak najszybciej telefonicznie powiadomić o tym placówkę. W jego miejsce zostanie przyjęta inna osoba, a pracownik punktu szczepień poda nowy termin wizyty. Lekarze rodzinni apelują, aby nie przekładać wizyty z błahego powodu.

Co ważne, objawy lekkiej infekcji nie muszą być przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepionki, dlatego w razie wątpliwości najlepiej skontaktować się wcześniej z przychodnią.

O czym pamiętać po szczepieniu na COVID-19?

Lekarze mają również porady dotyczące aktywności po szczepieniu. Zalecają odpoczynek. Należy się przygotować na ewentualne reakcje organizmu po przyjęciu szczepionki, które są normalnym zjawiskiem.

Nie planujemy w tym dniu żadnych prac, związanych z wysiłkiem. Możemy czuć się normalnie, ale trzeba się liczyć z tym, że nasz organizm zareaguje na szczepionkę. Najczęściej obserwowany jest ból ręki, w którą wykonano zastrzyk - dlatego ważne jest jest, by podano go w rękę mniej używaną. Inne dość częste dolegliwości po szczepieniu to dyskomfort, bóle mięśni, stan podgorączkowy. Nie panikujemy, bierzemy paracetamol i czekamy 1-2 dni, bo w tym czasie zwykle objawy znikają. Jeśli jednak gorączka będzie wysoka, a dolegliwości będą się nasilały, trzeba skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym
 tłumaczy lek. Agata Sławin

Lekarze apelują również, aby po powrocie osoby zaszczepionej do domu, nie organizować spotkań rodzinnych. Potrzeba czasu na rozwinięcie odpowiedniej odporności.

W przypadku osób starszych najlepiej odczekać z kontaktami towarzyskimi i rodzinnymi do tygodnia po drugiej dawce szczepionki (powinna być podana po 3-4 tygodniach od pierwszej dawki w zależności od preparatu). 

Etap I Narodowego Programu Szczepień zakłada podanie szczepionki najpierw osobom 60+, następnie pacjentom z chorobami przewlekłymi, a na końcu nauczycielom i służbom mundurowym. Realizacja szczepień osób po 70. roku życia rozpoczyna się 25 stycznia 2021.

Źródło: www.federacjapz.pl
www.gov.pl

Więcej na podobny temat:Szczepionka na koronawirusa. Korzyści, skutki uboczne, kto i kiedy otrzyma szczepienie przeciwko COVID-19?Szczepienie przeciw grypie – nowe szczepionki, cena, kiedy się zaszczepić?Szczepionka przeciw meningokokom: kiedy szczepić, jaka cena?Ponowne zakażenie koronawirusem. Czy reinfekcja powoduje cięższe objawy COVID-19?Koronawirus. Jak długo trwa COVID-19?Jak długo i kiedy zarażamy koronawirusem?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!