Lekarze rodzinni przypominają, że osoby, które od poniedziałku będą szczepione przeciwko COVID-19, powinny się odpowiednio przygotować. Informacja została skierowana przede wszystkim do osób najstarszych, bo to ta grupa ma przyjąć szczepionkę w pierwszej kolejności.
Osoby, które są zarejestrowane na szczepienie, otrzymują dzień przed wizytą przypomnienie SMS-em. Jeśli pacjent nie posiada telefonu komórkowego, może przy zapisywaniu się do przychodni podać numer bliskiej osoby.
Jak się przygotować przed szczepieniem na COVID-19
W dniu wizyty przede wszystkim należy zjeść śniadanie, posiłek powinien być lekki.
Seniorzy czasem przychodzą do lekarza na czczo i nie zażywają leków „na wszelki wypadek”. W przypadku wizyty związanej ze szczepieniem jest to szczególnie niewskazane. Może dojść do zmiany ciśnienia lub zasłabnięcia, nie w efekcie podania szczepionki, tylko z powodu hipoglikemii
– wyjaśnia lek. Agata Sławin z Porozumienia Zielonogórskiego.
Oprócz zjedzenia posiłku przed wizytą w przychodni, pacjent powinien pamiętać o:
- zabraniu dowodu osobistego,
- zabraniu dokumentów medycznych, jeśli szczepienie odbywa się w innej przychodni (to ważne, aby określić, czy nie ma przeciwwskazań do szczepienia),
- przygotowaniu spisu przyjmowanych leków (lub zabraniu opakowań),
- wzięciu okularów (pacjent będzie wypełniał ankietę przed szczepieniem),
- przyjęciu lekarstw, które się codziennie zażywa,
- odpowiedniej odzieży, najlepiej prosta luźna podkoszulka, na którą można nałożyć sweter czy bluzę.
Panom stanowczo odradzam koszule z mankietami, krawaty, garnitury, a paniom bluzki zapiane na guziki i żakiety, które trudno będzie zdjąć. Im mniej trudu przy rozbieraniu, tym lepiej, im mniej guzików do rozpięcia, tym szybciej będziemy mieć wizytę za sobą. Zastrzyk jest podawany w ramię. Przy odpowiednim stroju wystarczy je odsłonić bez zdejmowania ubrania
– apeluje lek. Agata Sławin
Ankieta i odwołanie wizyty
Można też skrócić pobyt w przychodni, pobierając wcześniej ankietę wypełnianą przed szczepieniem ze strony internetowej www.pacjent.gov.pl lub strony internetowej punktu szczepień. Można ją wypełnić w domu i zabrać ze sobą do przychodni. Ankiety są też dostępne na miejscu.
Jeśli pacjent z jakiegoś powodu nie może przyjść w terminie na szczepienie, powinien jak najszybciej telefonicznie powiadomić o tym placówkę. W jego miejsce zostanie przyjęta inna osoba, a pracownik punktu szczepień poda nowy termin wizyty. Lekarze rodzinni apelują, aby nie przekładać wizyty z błahego powodu.
Co ważne, objawy lekkiej infekcji nie muszą być przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepionki, dlatego w razie wątpliwości najlepiej skontaktować się wcześniej z przychodnią.
O czym pamiętać po szczepieniu na COVID-19?
Lekarze mają również porady dotyczące aktywności po szczepieniu. Zalecają odpoczynek. Należy się przygotować na ewentualne reakcje organizmu po przyjęciu szczepionki, które są normalnym zjawiskiem.
Nie planujemy w tym dniu żadnych prac, związanych z wysiłkiem. Możemy czuć się normalnie, ale trzeba się liczyć z tym, że nasz organizm zareaguje na szczepionkę. Najczęściej obserwowany jest ból ręki, w którą wykonano zastrzyk - dlatego ważne jest jest, by podano go w rękę mniej używaną. Inne dość częste dolegliwości po szczepieniu to dyskomfort, bóle mięśni, stan podgorączkowy. Nie panikujemy, bierzemy paracetamol i czekamy 1-2 dni, bo w tym czasie zwykle objawy znikają. Jeśli jednak gorączka będzie wysoka, a dolegliwości będą się nasilały, trzeba skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym
– tłumaczy lek. Agata Sławin
Lekarze apelują również, aby po powrocie osoby zaszczepionej do domu, nie organizować spotkań rodzinnych. Potrzeba czasu na rozwinięcie odpowiedniej odporności.
W przypadku osób starszych najlepiej odczekać z kontaktami towarzyskimi i rodzinnymi do tygodnia po drugiej dawce szczepionki (powinna być podana po 3-4 tygodniach od pierwszej dawki w zależności od preparatu).
Etap I Narodowego Programu Szczepień zakłada podanie szczepionki najpierw osobom 60+, następnie pacjentom z chorobami przewlekłymi, a na końcu nauczycielom i służbom mundurowym. Realizacja szczepień osób po 70. roku życia rozpoczyna się 25 stycznia 2021.
Źródło: www.federacjapz.pl
www.gov.pl
Więcej na podobny temat:Szczepionka na koronawirusa. Korzyści, skutki uboczne, kto i kiedy otrzyma szczepienie przeciwko COVID-19?Szczepienie przeciw grypie – nowe szczepionki, cena, kiedy się zaszczepić?Szczepionka przeciw meningokokom: kiedy szczepić, jaka cena?Ponowne zakażenie koronawirusem. Czy reinfekcja powoduje cięższe objawy COVID-19?Koronawirus. Jak długo trwa COVID-19?Jak długo i kiedy zarażamy koronawirusem?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!