Jak dochodzi do zakażenia grypą żołądkową?
Grypa, a raczej zaraźliwy wirus, najintensywniej atakuje w okresie od listopada do kwietnia. Rozprzestrzenia się bardzo szybko w lokalnych społecznościach (bloki, zakłady pracy, odziały szpitalne). Zakażenie jest przenoszone głównie drogą kropelkową.
Przyczynami grypy żołądkowej może być nieodpowiednia higiena (np. spożywanie posiłków brudnymi rękoma), zanieczyszczone otoczenie (np. niewietrzone miejsce pracy), nieodpowiednia dezynfekcja toalet, spożywanie nieprzegotowanej wody czy też kontakt z chorym lub jego rzeczami.
Jak objawia się grypa żołądkowa?
Charakterystycznymi objawami grypy żołądkowej są biegunka i wymioty, które trwają zazwyczaj dwa do czterech dni. Może się ona jednak przeciągnąć nawet do dziewięciu dni.
Przyczynami występowania objawów jest namnażanie się wirusów w przewodzie pokarmowym i uszkodzenie błony śluzowej jelit i żołądka. Stan zapalny przewodu pokarmowego powoduje również ogólne osłabienie organizmu, złe samopoczucie, bóle brzucha, brak apetytu oraz wysoką gorączkę.
Uzupełnij płyny
Dotychczas nie udało się skonstruować w pełni efektywnej terapii leczniczej. Niejednokrotnie grypę trzeba "przeczekać", wspomagając się leczeniem objawowym. Istotne jest leczenie następstw wywołanych przez grypę jelitową. Po pierwsze należy nawadniać organizm, w celu zapobieganiu odwodnienia organizmu (szczególnie istotne w przypadku małych dzieci, dla których znaczne odwodnienie może stanowić zagrożenie życia).
Zgubione pierwiastki
Kolejnym krokiem jest uzupełnianie elektrolitów, poprzez sporządzanie roztworów do picia z preparatów zakupionych w aptekach. Spożywać produkty spożywcze (np. jogurty, kefiry) odbudowujące florę bakteryjną przewodu pokarmowego lub specjalistyczne preparaty lecznicze tzw. probiotki (Duo-Lactil, Dicoflor, Prolactiv, Lactiv Up, Acidolac).
Przeczytaj: Jak rozpoznać grypę?
Jakie leki na biegunkę?
Można również zastosować preparaty o działaniu przeciwbiegunkowym. Substancją czynną wykazujące działanie tego typu jest loperamid. Związek zmniejsza perystaltykę jelit, co wydłuża czas przechodzenia treści pokarmowej przez układ trawienny.
Jednocześnie zmniejsza natychmiastową potrzebę wypróżnienia poprzez zwiększenie napięcia spoczynkowego zwieracza odbytu. Preparaty lecznicze zawierające substancję to: Imodium, Stoperan, Laremid. Można również sięgnąć po diosmektyt, substancję, która posiada właściwości powlekające błony śluzowe przewodu pokarmowego (np. Smecta).
W razie występowania podwyższonej temperatury można zastosować leki przeciwgorączkowe.
W przypadku kiedy dolegliwości nie ustępują przy podjętym samoleczeniu trwają powyżej dziewięciu dni albo gdy towarzyszą im niepokojące sygnały (np. krew w stolcu), należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć możliwe zakażenie bakteryjne.
Zobacz też:
Co jeść przy grypie żołądkowej?
Jak zarażamy się grypą żołądkową?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!