Miód ma wiele właściwości, które wpływają na nasze zdrowie / fot. Sxc.hu

ABC apiterapii

W tym vademecum dowiesz się wszystkiego o apiterapii. Czy miód i inne produkty pszczele mają właściwości lecznicze? Kto powinien spróbować apiterapii? Czy są przy niej jakieś przeciwwskazania? W czym pomaga kit pszczeli, wosk, pyłek kwiatowy czy pierzga?
Marta Słupska / 29.07.2011 12:35
Miód ma wiele właściwości, które wpływają na nasze zdrowie / fot. Sxc.hu

Po co nam miód?

Zalety miodu wiążą się nie tylko z niezaprzeczalnymi walorami smakowymi, ale przede wszystkim z tym, że miód jest produktem zdrowym. Jak go wykorzystujemy różne jego rodzaje w różnych dziedzinach życia? Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.

Sprawdź: Jakie jest zastosowanie miodu w lecznictwie?

Co leczą produkty pszczele?

Produkty pszczele (wosk, pierzga, miód, pyłek, kit, mleczko pszczele i jad pszczeli) stosuje się na różne schorzenia i dolegliwości. Jakie? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Sprawdź: Jakie dolegliwości leczą produkty pszczele?

Zdrowe? Tak!

Miód ma dużo węglowodanów, jest też m.in. źródłem kwasów organicznych, enzymów i biopierwiastków. Pozostałe produkty pszczele mają również bogaty skład, a każdy z nich uważa się za bardzo zdrowy. Krok po kroku opisujemy produkty pszczele i wyjaśniamy, dlaczego warto je jeść.

Sprawdź: Apiterapia - dlaczego produkty pszczele są zdrowe?

Jak powstaje miód?

Jak powstaje miód? To proste, robi go pszczoła - odpowiemy. Tylko jak? Na to pytanie niewielu z nas zna odpowiedź. Jak i jak długo więc pszczoła produkuje miód? Jak bardzo jest to skomplikowany proces? Od kiedy ludzie wykorzystują pracowitość pszczół do własnych celów?

Sprawdź: Jak powstaje miód?

Rodzaje miodu

Poza najpopularniejszym i najczęściej spotykanym na sklepowych półkach rodzajem miodu (mieszanym, czyli wielokwiatowym, nektarowo-spadziowym) wyróżniamy jeszcze miód nektarowy i spadziowy. Można je rozpoznać po kolorze, gdyż spadziowy ma najczęściej ciemne zabarwienie, a nektarowy bywa biały, żółty, a nawet ciemnoczerwony - w zależności od tego, z czego został wyprodukowany. Coraz częściej możemy też kupić miody plastrowe.

Sprawdź: Jakie są rodzaje miodu?

Dlaczego apiterapia?

"Jeśli wyginęłyby pszczoły, człowiekowi zostałoby tylko kilka dni życia" - powiedział niegdyś E. Einstein. Pszczoły towarzyszą człowiekowi w zasadzie od zawsze. Produkty pszczele wykorzystujemy do jedzenia i w celach zdrowotnych. Apiterapia także we współczesnych czasach cieszy się dużym zainteresowaniem.

Sprawdź: Dlaczego coraz częściej sięgamy po apiterapię?

Miód? Nie, dziękuję!

Wbrew pozorom nie każdy może i powinien jeść produkty pszczele. W tej grupie osób są m.in. alergicy uczuleni na dany pyłek. Na szczęście ta alergia występuje rzadko.

Sprawdź: Apiterapia? Nie dla każdego!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!