Miód – źródło wielu korzystnych dla zdrowia składników
Miód to przede wszystkim źródło węglowodanów, a szczególnie cukrów prostych: głównie glukozy (bezpośrednie źródło energii dla mózgu i mięśnia sercowego) i fruktozy (jest odkładana jest w postaci materiału zapasowego – glikogenu – aktywowanego podczas wysiłku organizmu). Znajdziemy w nim także:
- kwasy organiczne, które odpowiadają za smak i aromat miodu,
- flawony (np. rutyna) uszczelniające naczynia krwionośne,
- hormony,
- biopierwiastki,
- elektrolity,
- enzymy,
- niewielkie ilości witamin rozpuszczalnych w wodzie.
Zobacz też: Dlaczego warto spróbować apiterapii?
Wosk i jego zastosowanie
Wosk pszczeli to (drugi po miodzie) najbardziej znany produkt pszczeli. Głównymi składnikami wosku są monoestry, diestry, węglowodory, wolne kwasy tłuszczowe i poliestry. Mniejszy udział stanowią laktony, niektóre biopierwiastki i barwniki (karotenoidy, chryzyna).
Wosk używany jest przede wszystkim w przemyśle kosmetycznymi i farmaceutycznym jako baza do wyrobu maści.
Kolejnym zastosowaniem pro zdrowotnym jest palenie świec woskowych w otoczeniu człowieka oraz świecowanie i konchowanie uszu. Leczy się nimi takie schorzenia jak: zawroty i bóle głowy, zaburzone ciśnienie śródczaszkowe, pobudzenie nerwowe, zaburzenia słuchu, stany zapalne zatok nosowych, czołowych i szczękowych oraz gardła i górnych dróg oddechowych. Do zabiegów stosowane są specjalne świece i konchy Indian Hopi, opracowane według starożytnych receptur. Stanowią one połączenie fitoterapii (mieszanka ziół) z apiterapią (wosk pszczeli).
Kit pszczeli, czyli bariera ochronna
Kit pszczeli posiada silne działanie antybakteryjne, antygrzybiczne i antywirusowe. Złożony skład i synergiczne działanie zawartych w propolisie substancji nie pozwala mikroorganizmom uodparniać się na ten produkt.
Pyłek kwiatowy - dla wzmocnienia!
Skład pyłku to pełen zestaw aminokwasów egzogennych i endogennych, cukrów prostych, biopierwiastków, witamin, enzymów, fitohormonów i fosfolipidów. Stanowi on doskonałą odżywkę, która jest niezwykle pomocna w rekonwalescencji po przebytych chorobach, dla osób osłabionych oraz jako suplement diety dla osób zdrowych.
Pyłek kwiatowy może być spożywany w postaci obnóży oraz pierzgi.
Obnóża i pierzga, czyli co?
Obnóża są to grudki przynoszone bezpośrednio przez pszczoły do ula. Przed spożyciem należy je odpowiednio przygotować, aby zostały strawione.
Pierzga to ubity pyłek w komórkach plastra, który jest zmieszany przez pszczoły z wydzieliną gruczołów gardłowych i miodem. Jest on poddawany fermentacji mlekowej, dzięki czemu staje się łatwo strawny i zakonserwowany.
Mleczko pszczele – pokarm małych pszczółek
Mleczko pszczele to zestaw białek, węglowodanów, tłuszczy, fosfolipidów, witamin, biopierwiastków, hormonów i enzymów. Stanowi on pokarm dla najmłodszych larw pszczół oraz dla matek pszczelich w trakcie całego życia. Dzięki mleczku wykształca się matka pszczela, która jest dwukrotnie większa od robotnicy i posiada w pełni ukształtowany układ rozrodczy (pomimo że pochodzi z takiego samego jaja).
Liczne zalety jadu pszczelego
Jad pszczeli, zwany apitoksyną, jest substancją obronną pszczół. W jego skład chemiczny wchodzą proteiny, węglowodany, hormony, enzymy i biopierwiastki. Jad pszczeli wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, antymikrobiologiczne i ochronne przed promieniowaniem jonizującym. Stosowany jest w chorobach układu nerwowego, krwionośnego, oddechowego, reumatycznych i wielu innych.
Apitoksyna jest bardzo silnie działającą substancją, która może wywołać u ludzi uczulonych wstrząs anafilaktyczny. Z tego powodu leczenie jadem pszczelim (apitoksynoterapia) może odbywać się tylko pod kontrolą lekarza, po wykonaniu odpowiednich badań!
Warto sięgać po apiterapię, gdyż…
Podsumowując, apiterapia jest dziedziną wartą poznania i wdrażania. Może być stosowana zarówno jako alternatywa medycyny konwencjonalnej, jak i jej uzupełnienie, oraz – co ważne – jako profilaktyka zdrowotna dla każdego z nas. Należy też pamiętać o możliwościach suplementacji produktami pszczelimi, czyli zaopatrywaniu organizmu w niezbędne witaminy i biopierwiastki, które są przyswajalne znacznie lepiej niż sztuczne odpowiedniki.
Zobacz też: Apiterapia, czyli leki z pszczelej apteki
Marcin Kijak, Twoje-zdrowie.info
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!