Alergia na miód?
Najważniejszym przeciwwskazaniem jest nietolerancja miodu, która objawić się może zaburzeniami układu pokarmowego, rzadziej powłokowego czy oddechowego.
Winę za reakcję alergiczną ponoszą prawdopodobnie pyłki roślin wiatropylnych oraz białka pochodzenia pszczelego, które mogą wchodzić w reakcję z ciałami odpornościowymi człowieka (IgE).
Na szczęście taki rodzaj alergii występuje dosyć rzadko, a osoba uczulona na konkretny pyłek może spożywać miody bez jego zawartości.
Zobacz też: Dlaczego miód jest zdrowy?
Miód do jedzenia, w profilaktyce i leczeniu
Należałoby stwierdzić, że miód pszczeli jest niezwykle cennym produktem, który powinien na stałe zagościć w naszych domach. Mimo że jest niedoceniany przez wielu lekarzy i dietetyków, coraz więcej wyników badań naukowych i praktyka kliniczna przemawia za jego stosowaniem.
Dlatego też warto aby stosowany był nie tylko jako artykuł spożywczy, ale przede wszystkim jako środek leczniczy i profilaktyczny.
Zobacz też: Apiterapia, czyli leki z pszczelej apteki
Marcin Kijak, Twoje-zdrowie.info
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!