Co znajdziemy w miodzie?

Kąpiel miodowa to ratunek dla skóry przesuszonej, szorstkiej i łuszczącej się / fot. Fotolia
Skład chemiczny miodu zależy od źródła jego pochodzenia i obejmuje ponad 300 składników, które należą do kilkunastu grup chemicznych. Największą z nich są cukry, które stanowią około 77% miodu, a także woda, której zawartość waha się od 17 do 18% i zależy od dojrzałości miodu.
/ 15.02.2011 15:44
Kąpiel miodowa to ratunek dla skóry przesuszonej, szorstkiej i łuszczącej się / fot. Fotolia

Skład chemiczny miodu w zarysie

Skład miodu zależy w dużym stopniu od jego źródła pochodzenia. Wykryto w nim ponad 300 składników należących do kilkunastu grup chemicznych, przy czym większość z nich występuje w niewielkich ilościach. Substancje występujące w znacznych ilościach wpływają na organizm bezpośrednio, natomiast komponenty śladowe mogą wykazywać działanie homeopatyczne.

Zobacz też: Miód - lek na wiele schorzeń

Składniki w procentach

Największą grupą chemiczną są cukry – które stanowią średnio 77% miodu. Co ważne, większość z nich to cukry proste (a zwłaszcza glukoza i fruktoza), których udział wynosi ok. 90%.

Zawartość wody wynosi średnio 17-18% i zależy od dojrzałości miodu, czyli momentu w którym został odebrany pszczołom.

Według polskich norm nie powinna przekraczać 20%, za wyjątkiem miodu wrzosowego (23%).

Kolejną, istotną grupę chemiczną stanowią kwasy organiczne, których udział w miodzie waha się w granicach od 0,05 do 1,2%. Przeważają tu kwasy: cytrynowy, glukonowy i jabłkowy, a w mniejszych ilościach występują 23 inne. Związki azotowe występują w niewielkim procencie (do 1%). Najważniejsze z nich to enzymy, których jest ok. 20 (inwertaza, amylaza, oksydaza glukozy i in.), białka (globuliny i albuminy) oraz wolne aminokwasy.

Innymi składnikami są biopierwiastki, flawonoidy, karotenoidy, olejki eteryczne, sterole, fosfolipidy, kwasy tłuszczowe i niewielka ilość witamin. W miodzie znaleźć można też naturalne domieszki pyłku kwiatowego i mleczka pszczelego.

Zobacz też: Jak powstaje miód?

Marcin Kijak, Twoje-zdrowie.info

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA