DMSO - co to jest? Cudowny lek czy śmiertelne zagrożenie?

DMSO co to jest fot. Adobe Stock, wywenka
DMSO jest bezbarwną cieczą, która zyskała popularność w medycynie dzięki zdolności przenikania przez skórę i błony biologiczne. Jest też lekiem medycyny alternatywnej stosowanym na różne choroby. DMSO nie jest związkiem dokładnie zbadanym i jego niewłaściwe przyjmowanie poza kontrolą lekarską może zagrażać życiu i zdrowiu. DMSO może być podawany doustnie, dożylnie oraz miejscowo.
/ 13.03.2023 05:45
DMSO co to jest fot. Adobe Stock, wywenka

Spis treści:

  1. DMSO – co to jest?
  2. DMSO  zastosowanie i właściwości 
  3. DMSO – jak pić, dawkowanie
  4. DMSO  opinie, gdzie kupić?
  5. DMSO  czy stosowanie jest bezpieczne?
  6. Przeciwwskazania do stosowania DMSO

DMSO – co to jest?

DMSO, inaczej dimetylosulfotlenek, jest to naturalny związek siarki w postaci bezbarwnego płynu, który został odkryty przypadkowo w XIX wieku jako produkt uboczny produkcji papieru. Szybko znalazł zastosowanie jako skuteczny rozpuszczalnik i środek czyszczący. W medycynie DMSO zaczęto wykorzystywać w latach 60. ubiegłego wieku, gdy odkryto, że płyn łatwo przenika przez skórę i transportuje inne związki do organizmu, pokonując wraz z nimi błony komórkowe. 

DMSO w lecznictwie jest wykorzystywany jako miejscowy środek przeciwbólowy oraz nośnik i rozpuszczalnik leków. Ma działanie ochronne na obiekty zamrażane, dlatego znalazł swoje miejsce w technologii in vitro oraz kriokonserwacji komórek macierzystych. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła DMSO do leczenia śródmiąższowego zapalenia pęcherza, ale aktualne wytyczne leczenia tego schorzenia nie uwzględniają zastosowania dimetylosulfotlenku

Naukowcy podkreślają, że pomimo szerokiego spektrum działania DMSO, jego wpływ na organizm nie został dokładnie zbadany. Wiele produktów będących na rynku nie przechodzi kontroli na odpowiednim poziomie, dlatego może zawierać toksyczne zanieczyszczenia, szkodliwe dla zdrowia.

Zastosowanie i właściwości DMSO

DMSO, według zwolenników tej alternatywnej metody leczenia, to skuteczny środek na:

  • raka,
  • trudno gojące się rany,
  • zaburzenia psychiczne,
  • dolegliwości bólowe,
  • skutki uboczne chemioterapii,
  • choroby płuc,
  • reumatyzm,
  • dnę moczanową.

Dowody naukowe potwierdzają niektóre właściwości terapeutyczne DMSO. W określonych stężeniach substancja może działać przeciwbólowo, przeciwzapalnie, bakteriostatycznie, rozszerzać naczynia krwionośne i aktywować komórki odpornościowe. Płukanie pęcherza płynem w przypadku śródmiąższowego zapalenia pęcherza w wielu przeprowadzonych badaniach przynosiło korzystne efekty, m.in. zmniejszało ból u pacjentów. Możliwe, że nakładanie DMSO na skórę zapobiega uszkodzeniom wywołanym przez leki chemioterapeutyczne. Istnieją też doniesienia, że nakładanie kremu 50% DMSO zmniejsza ból u osób z regionalnym zespołem bólowym.

Na ogół jednak zastosowanie lecznicze DMSO wynika ze zdolności tej substancji do transportowania leków i przenikania przez skórę i błony biologiczne. Jest więc przede wszystkim substancją nośnikową.

Przykładowo badanie nad zastosowaniem kwasu askorbinowego rozpuszczonego w 95% DMSO u pacjentów z rakiem podstawnokomórkowym pokazało, że ta mieszanka skutecznie usunęła zmiany rakowe u 86,7% badanych. Poza tym leczenie wiązało się z mniejszą liczbą działań niepożądanych niż po zastosowaniu leku imikwimod.

DMSO – jak pić, dawkowanie

DMSO jest stosowany w różnych postaciach: płynu do picia, do wstrzykiwań, jako żele, maści i płyn do stosowania miejscowego. Po polaniu nim skóry daje charakterystyczny czosnkowy zapach, a niektóre osoby czują posmak czosnku w ustach w trakcie stosowania miejscowego.

Nie ma jasnych zasad dawkowania DMSO. W badaniach w chorobie zwyrodnieniowej stawów stosowano 25% żel DMSO 3 razy dziennie oraz miejscowo płyn 45,5% 4 razy dziennie. W chorobach układu mięśniowo-szkieletowego stosowano też roztwory 70%. W chorobie pęcherza stosowano 50% roztwór DMSO wlewanego do pęcherza.

Jak pić DMSO? Najlepiej nie pić. Wprawdzie ta forma podania była stosowana w badaniach klinicznych, jednak nie ma wystarczających i rzetelnych informacji, żeby DMSO do picia uznać za bezpieczne. Poza tym produkty dostępne w sprzedaży mogą zawierać szkodliwe związki. 

Dawka śmiertelna DMSO wynosi 10-20 g/kg masy ciała. 

Opinie na temat DMSO. Gdzie kupić?

DMSO jest prostym naturalnym związkiem, który wzbudza wiele kontrowersji. Chociaż ma szerokie zastosowanie w badaniach i medycynie, naukowcy podkreślają, że jego działanie na organizm nie zostało wystarczająco poznane. Stosowanie płynu w nieodpowiedni sposób może zagrażać życiu i zdrowiu. Kupowany w internecie DMSO niewiadomego pochodzenia może zawierać toksyczne zanieczyszczenia, które zagrażają zdrowiu. W rzeczywistości nie wiemy, co takie produkty zawierają. Mogą to być płyny nieoczyszczone, przeznaczone do używania w przemyśle, a nie przez ludzi. DMSO w formie żelu i płynu nie jest aktualnie dostępny w aptekach. 

DMSO - czy stosowanie jest bezpieczne?

Według badań toksyczność DMSO wobec całego organizmu jest niska, ale to nie oznacza, że płyn można samodzielnie bezpiecznie stosować. Niektóre skutki uboczne stosowania DMSO doustnie lub miejscowo to:

  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • suchość skóry,
  • wysypka,
  • reakcje alergiczne,
  • nudności lub wymioty,
  • biegunka lub zaparcia,
  • senność,
  • problemy z oddychaniem,
  • problemy ze wzrokiem,
  • zaburzenia krzepliwości krwi.

Badania podają, że DMSO wpływa m.in. na uwalnianie histaminy, proces krzepnięcia, powoduje rozpad czerwonych ciałek krwi. 

Trzeba też pamiętać, że produkty sprzedawane w internecie, często są niewiadomego pochodzenia, mogą być zanieczyszczone toksynami, które dodatkowo z racji właściwości płynu łatwo przenikają przez skórę i dostają się do całego organizmu. Na pewno nie można przyjmować płynów przeznaczonych do celów przemysłowych. 

DMSO - przeciwwskazania 

Niektóre osoby w ogóle nie powinny stosować DMSO. Należą do nich:

  • kobiety w ciąży,
  • kobiety karmiące piersią,
  • osoby z niektórymi zaburzeniami krzepliwości krwi.

Ostrożność powinni zachować chorzy na cukrzycę (DMSO może wpływać na działanie insuliny), osoby z chorobami wątroby (należy regularnie badać czynność wątroby) oraz chorobami nerek (należy kontrolować ich pracę). W przypadku stosowania jakichkolwiek środków farmakologicznych trzeba liczyć się z tym, że DMSO zwiększa wchłanianie leku, a tym samym może nasilić działania niepożądane. 

Źródła:

Kollerup Madsen B, Hilscher M, Zetner D, Rosenberg J. Adverse reactions of dimethyl sulfoxide in humans: a systematic review. F1000Res. 2018 Nov 5;7:1746. doi: 10.12688/f1000research.16642.2,

Basch H, Gadebusch HH. In vitro antimicrobial activity of dimethylsulfoxide. Appl Microbiol. 1968 Dec;16(12):1953-4. doi: 10.1128/am.16.12.1953-1954.1968. PMID: 5726171; PMCID: PMC547808,

Brayton CF. Dimethyl sulfoxide (DMSO): a review. Cornell Vet. 1986 Jan;76(1):61-90. PMID: 3510103,

S.E. Gad, D.W. Sullivan, Dimethyl Sulfoxide (DMSO), Editor(s): Philip Wexler, Encyclopedia of Toxicology (Third Edition), Academic Press, 2014, Pages 166-168, ISBN 9780123864550, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-386454-3.00839-3,

Dimethylsulfoxide, Editor(s): J.K. Aronson, Meyler's Side Effects of Drugs (Sixteenth Edition), Elsevier, 2016, Pages 992-993, ISBN 9780444537164, https://doi.org/10.1016/B978-0-444-53717-1.00633-8,

Burke B, Bailie JE. Randomized trial of topical ascorbic acid in DMSO versus imiquimod for the treatment of basal cell carcinoma. Biomed Pharmacother. 2022 Apr;148:112710. doi: 10.1016/j.biopha.2022.112710

Czytaj także:
Picie nafty na zatkane żyły. Na czym polega ta metoda i czym grozi picie nafty?
Tani, prosty posiłek obniży ciśnienie krwi. Tak działa domowy rosół na nadciśnienie
Czy olejek z drzewa herbacianego jest szkodliwy? Sprawdź, jak stosować go bezpiecznie
Buraki pomagają przy anginie. Łagodzą ból gardła, kaszel, działają przeciwbakteryjnie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA