Domowe sposoby na zapalenie pęcherza fot. Adobe Stock, naltik

Domowe sposoby ma zapalenie pęcherza (8 skutecznych terapii)

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza to: picie płynów, jedzenie żurawiny i produktów bogatych w witaminę C, robienie nasiadówek i ogrzewanie pęcherza.
Marta Wilczkowska / 30.07.2021 12:01
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza fot. Adobe Stock, naltik

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza działają moczopędnie, rozgrzewająco i przeciwzapalnie. Ich działanie polega na wypłukiwaniu z dróg moczowych bakterii odpowiedzialnych za infekcję. Zapalenie pęcherza moczowego to najczęściej występujący rodzaj zakażenia układu moczowego. Dotyczy w większości przypadków kobiet (ze względu m.in. na ich krótką cewkę moczową). Zapalenie pęcherza rozpoznasz po kilku symptomach: ból, pieczenie i szczypanie podczas oddawania moczu, parcie na pęcherz, oddawanie moczu w małych dawkach i uczucie niepełnego oddania moczu, ból podbrzusza. Czasem może pojawić się gorączka i krew w moczu

Spis treści:

  1. Picie dużej ilości płynów
  2. Nasiadówki na zapalenie pęcherza
  3. Ciepła bielizna
  4. Witamina C
  5. Żurawina
  6. Soda oczyszczona
  7. Napary z pokrzywy
  8. Środki z apteki na zapalenie pęcherza

Za rozwój zakażenia najczęściej odpowiadają infekcje bakteryjne, dlatego zapalenie pęcherza leczy się antybiotykami lub lekami przeciwbakteryjnymi (głównie furazydyną). Domowe sposoby mogą wyleczyć łagodne objawy zapalenia lub działać wspomagająco do leczenia farmakologicznego.

domowe sposoby na zapalenie pęcherzafot. Ula Bugaeva

Picie dużej ilości płynów 

Domowym sposobem na zapalenie pęcherza jest wypijanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie. To pomaga w oczyszczaniu dróg moczowych z bakterii. Najlepiej wybierz wodę mineralną oraz lekkie napary z ziołowej lub zielonej herbaty. Choć częstsze korzystanie z toalety może być nieprzyjemne, tylko w ten sposób przyspieszysz oczyszczanie dróg moczowych i wyleczenie stanu zapalnego.

Nasiadówki na zapalenie pęcherza

W domowym leczeniu zapalenia pęcherza polecane są również ciepłe nasiadówki, najlepiej przed snem. Łyżkę szałwii lub rumianku zalej szklanką wrzątku, zostaw na 10 minut, przecedź i wlej napar do dużej miski w ciepłą wodą. Posiedź w niej 10 minut. Pamiętaj też o odpowiedniej higienie. Często podmywaj się, do osuszenia używając najlepiej oddzielnego ręcznika lub jednorazowych ręczników papierowych.

Ciepła bielizna 

Domowym sposobem na zapalenie pęcherza jest również dbanie o ciepło. Należy nosić ciepłą bieliznę i nie dopuszczać do wyziębienia i przewiania dolnych partii ciała. Przyłóż do podbrzusza termofor lub ciepły okład (np. z ogrzanego ręcznika). Jeśli to możliwe, ogrzewaj równocześnie dolną część pleców. Taki zabieg uśmierzy ból i ułatwi oddawanie moczu.

Witamina C 

Jadaj produkty bogate w witaminę C, która zakwasza mocz. W kwaśnym środowisku bakterie słabo się rozwijają, więc dieta bogata w witaminę C spowolni rozwój infekcji i wspomoże leczenie. Witamina C ma też korzystny wpływ na kondycję żył i skóry, co stanowi dodatkowy plus jej stosowania.

Żurawina

Podjadanie żurawiny lub picie soku z tej rośliny to najbardziej znany domowy sposób na zapalenie pęcherza. Badania potwierdzają, że żurawina faktycznie pomaga na problemy związane z infekcją pęcherza moczowego. Jednak trzeba mieć na uwadze, że zdania ekspertów na ten temat są podzielone.

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, aby żurawina i preparaty żurawinowe były skuteczne w zapobieganiu zakażeń układu moczowego. Nieliczne badania sugerują jej ochronny wpływ, ale są również inne, które nie wykazały istotnego zmniejszenia infekcji tego typu. Nie wiemy też, jakie są konsekwencje długoterminowego zażywania preparatów żurawinowych
– mówi lek. Łukasz Curyło.

Soda oczyszczona

Jednym z domowych sposobów na zapalenie pęcherza jest wypicie mikstury sody oczyszczonej, wody i soku z cytryny. W tym celu do szklanki letniej wody dodaj dwie łyżeczki sody i sok wyciśnięty z połówki cytryny. Zmieszaj do rozpuszczenia i wypij. Staraj się nie pić sody, gdy żołądek jest przepełniony - może to spowodować groźne konsekwencje (przeczytaj więcej o bezpieczeństwie tutaj: soda na zgagę). Soda stosowana na zapalenie pęcherza łagodzi dolegliwości bólowe w drogach moczowych.

Napary z pokrzywy 

Jeśli nie masz suszonych liści pokrzywy, możesz skorzystać z gotowych herbat. Moczopędne właściwości tej rośliny, zwiększą ilość oddawanego moczu, co przyspieszy oczyszczanie dróg moczowych z drobnoustrojów. Stosując pokrzywę, nie zapominaj o piciu wody, bo możesz doprowadzić do odwodnienia.

Środki z apteki na zapalenie pęcherza

Środki na zapalenie pęcherza, które można dostać bez recepty w aptece, zazwyczaj zawierają naturalne substancje moczopędne, witaminę C oraz składniki o delikatnym działaniu antyseptycznym, przez co wspomagają pracę dróg moczowych i pomagają zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące infekcjom pęcherza. Zobacz przegląd preparatów na zapalenie pęcherza

Niektórzy polecają amol na zapalenie pęcherza. Jednak chociaż ta tradycyjna mieszanka olejków eterycznych ma działanie rozgrzewające, nie ma wskazań do stosowania na zapalenie pęcherza moczowego. Z powodzeniem może być za to wykorzystywana przy wielu innych dolegliwościach. 

Jeśli infekcje pęcherza zdarzają ci się często, powinnaś iść do lekarza (zwłaszcza, jeśli towarzyszy im krwiomocz). Nieleczone infekcje układu moczowego mogą prowadzić do infekcji nerek. 

Treść artykułu pierwotnie opublikowana 27.11.2019. Na podstawie artykułu Beaty Prasałek z Poradnika Domowego.

Czytaj także:
Badanie moczu: wyniki + opis 15 parametrów badania ogólnego moczu
Zapalenie cewki moczowej – jak dochodzi do zakażenia, objawy i leczenie
Nietrzymanie moczu – objawy, przyczyny i leczenie

Łukasz Curyło
Lek.
Łukasz Curyło
urolog

Specjalista urologii z krakowskiej SCM clinic. Absolwent Akademii Medycznej w Krakowie. Egzamin specjalizacyjny z urologii zdał w 2012 roku uzyskując tytuł FEBU (Fellow European Board of Urology). Pracuje w Oddziale Klinicznym Urologii pod kierownictwem prof. Piotra Chłosty na stanowisku starszego asystenta. Od roku 2013 pełni funkcję Kierownika Przyklinicznej Poradni Urologicznej. Bierze czynny udział w Kongresach naukowych Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU) oraz Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU). Współorganizuję kursy w ramach specjalizacji z zakresu urologii oraz technik małoinwazyjnych: laparoskopowych i endoskopowych. Szczególnie interesuje się onkologią urologiczną, laparoskopią w urologii oraz zabiegami rekonstrukcyjnymi dróg moczowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!