Zapalenie pęcherze moczowego fot. Adobe Stock

Zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny, objawy, jak to leczyć

Najczęściej dotyczy kobiet. Objawy zapalenia pęcherza to: pieczenie i ból podczas oddawania moczu, parcie na pęcherz, ból w podbrzuszu, czasem krwiomocz. Do zakażenia zwykle przyczyniają się bakterie.
Małgorzata Germak / 17.11.2019 11:56
Zapalenie pęcherze moczowego fot. Adobe Stock

Spis treści:

Zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego to najczęstsze z występujących zakażeń układu moczowego. Dochodzi do niego przez cewkę moczową, tędy dostają się drobnoustroje i zagnieżdżają w drogach moczowych. Zwykle winne zakażenia są bakterie

Najczęstszym czynnikiem etiologicznym jest pałeczka Escherichia coli, która odopowiada w 70-95% za rozwój infekcji - mówi lek. med. Łukasz Curyło, specjalista urologii z krakowskiej SCM Clinic.

Bakteria E. coli może się przedostać do cewki moczowej z odbytu.

Brak odpowiedniego leczenia umożliwi dalszą migrację bakterii - moczowodami do nerek, a to może mieć niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje, np. spowodować odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Może się zdarzyć, że zakażenie pęcherza bakteriami nie da żadnych objawów. Wtedy mamy do czynienia z chorobą o nazwie bakteriomocz bezobjawowy, którego nie trzeba leczyć (poza kobietami w ciąży).

Dlaczego przeziębiony pęcherz to kobieca dolegliwość?

Zapalenie pęcherza zdecydowanie częściej dotyka kobiet - w ciągu życia 1 na 5 kobiet choć raz będzie miała zakażenie układu moczowego. Związane to jest z ich budową anatomiczną - kobieca cewka moczowa jest krótka (cewka moczowa u meżczyzn jest nawet 4-krotnie dłuższa) i jej ujście znajduje się blisko odbytu.

Około 80% przypadków zakażeń układu moczowego występuje u kobiet. Jest tak ze względu nie tylko na warunki anatomiczne kobiecej cewki moczowej, która jest krótsza, ale i brak wydzielania substancji przeciwbakteryjnych przez żeński układ moczowy
– dodaje lek. med. Łukasz Curyło.

Większość zakażeń dotyka kobiet w wieku rozrodczym, wtedy do zakażenia dochodzi w wyniku aktywności seksualnej. Zakażenie układu moczowego u kobiety może być też powikłaniem przedwczesnego porodu.

Co sprzyja zakażeniu?

 • wychłodzenie pęcherza,
 • częste kontakty seksualne (zwłaszcza bez prezerwatywy),
 • niewłaściwa higiena intymna.

Poza tym na zakażenia układu moczowego bardziej narażone są kobiety w ciąży i w połogu, chorzy na cukrzycę i dnę moczanową, osoby z chorobami immunologicznymi.

Objawy zapalenia pęcherza

Dolegliwości związane z przeziębionym pęcherzem są na tyle utrudniające życie i doskwierające, że bardzo szybko można je zauważyć. Należą do nich:

 • pieczenie podczas oddawania moczu,
 • ból podczas oddawania moczu,
 • uczucie ciągłego parcia na pęcherz,
 • bóle w dole brzucha.

To podstawowe objawy zapalenia pęcherza. Czasem może pojawić się krwiomocz (czerwone zabarwienie moczu), gorączka (gdy choroba zaatakuje nerki), nudności i wymioty. Żadnego z powyższych objawów nie należy bagatelizować.

Czasem uczucie pieczenia albo ból podczas oddawania moczu mogą sugerować u kobiet grzybicze zapalenie pochwy albo chorobę przenoszoną drogą płciową, jak np. rzeżączka.

Jak rozpoznać zapalenie pęcherza u dzieci?

Objawy u małych dzieci, które powinny zaniepokoić rodziców, to rozdrażnienie, ból brzucha, brak apetytu, gorączka. Mogą one sugerować zapalenie pęcherza u dziecka.

Leczenie przeziębionego pęcherza

Na początku - zwłaszcza gdy objawy są łagodne i nie ma gorączki - można próbować leczyć się samemu, wykorzystując domowe sposoby na zapalenie pęcherza, jak nasiadówki i kuracje ziołowe.
Wśród leków na pęcherz dostępnych bez recepty skuteczna jest furagina.

Jednak najbezpieczniej będzie od razu udać się do lekarza (urologa lub internisty). Zleci on badanie moczu - analizę ogólną z posiewem - ujawnia bakterie w moczu (gatunek i liczebność). Na tej podstawie specjalista przepisze leki. Jeśli kuracja przeciwzapalna to za mało, lekarz zleci przyjmowanie antybiotyku. Ważne, żeby nie przerywać leczenia, nawet jeśli szybko zauważy się poprawę, aby zapobiec nawrotom choroby. Po zakończonej kuracji warto zrobić kontrolne badania moczu.

W niektórych przypadkach lekarze zlecają też USG nerek i urografię. To są jednak uzasadnione przypadki, kiedy zachodzi podejrzenie powikłań.

Zapobieganie nawrotom zapalenia pęcherza

U wielu kobiet ta choroba ma charakter nawracający - do zapalenie pęcherza moczowego potrafi dochodzić nawet kilka razy w roku.

Szacuje się, że ok. 50% kobiet ma choć raz w życiu infekcję układu moczowego, z czego 25% miewa jej nawroty. Nawrotowe infekcje układu moczowego to co najmniej 3 epizody infekcji w ciągu roku lub co 2 epizody w ciągu sześciu miesięcy– wyjaśnia lek. med. Łukasz Curyło.

Pomocne w unikaniu zakażeń dróg moczowych jest:

 • po wystąpieniu parcia na pęcherza jak najszybsze oddawanie moczu,
 • oddawanie moczu po każdym stosunku płciowym,
 • podczas higieny intymnej wykonywanie ruchu od przodu do tyłu (zapobiega przenoszeniu bakterii z okolic odbytu do cewki moczowej),
 • noszenie przewiewnej oddychającej bielizny,
 • odpowiednie nawadnianie się (1,5-2 l. płynów na dobę),
 • picie soku z żurawiny lub przyjmowanie suplementów diety na bazie żurawiny,
 • picie ziół moczopędnych.

Czytaj więcej o problemach z układem moczowym:Krew w moczu – co robić?Zapalenie pęcherza po stosunku? Syndrom miodowego miesiąca da się leczyćCzy to też twój problem? - 4 najważniejsze pytania o pęcherz nadreaktywny

Łukasz Curyło
Lek. med.
Łukasz Curyło
urolog

Specjalista urologii z krakowskiej SCM clinic. Absolwent Akademii Medycznej w Krakowie. Egzamin specjalizacyjny z urologii zdał w 2012 roku uzyskując tytuł FEBU (Fellow European Board of Urology). Pracuje w Oddziale Klinicznym Urologii pod kierownictwem prof. Piotra Chłosty na stanowisku starszego asystenta. Od roku 2013 pełni funkcję Kierownika Przyklinicznej Poradni Urologicznej. Bierze czynny udział w Kongresach naukowych Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU) oraz Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU). Współorganizuję kursy w ramach specjalizacji z zakresu urologii oraz technik małoinwazyjnych: laparoskopowych i endoskopowych. Szczególnie interesuje się onkologią urologiczną, laparoskopią w urologii oraz zabiegami rekonstrukcyjnymi dróg moczowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)