Herbatki dla przeziębionych

Masz dreszcze lub gorączkę? Zanim pójdziesz do apteki, sięgnij po sprawdzone naturalne napary.
/ 20.12.2006 14:10
Spośród wszystkich objawów przeziębienia najbardziej nie lubię stanu podgorączkowego. Niby mam podwyższoną temperaturę, a jest mi zimno. Zakładam ciepły dres, przykrywam się kołdrą, kocem i… nadal mam dreszcze. Najgorsze jest chyba uczucie, że moje nogi to dwa kawałki lodu. Wtedy sięgam po ostatnią deskę ratunku: herbatkę lipową z sokiem malinowym. Niecierpliwie czekam, aż się zaparzy, i wypijam bardzo gorącą. Nareszcie po kilkunastu minutach czuję fale ciepła rozchodzące się po całym ciele. Za chwilę robi mi się naprawdę gorąco. Zaczynam się pocić. I o to chodzi! Jeśli zastosuję zioła na samym początku choroby, zazwyczaj udaje mi się zdusić ją w zarodku. Następnego dnia budzę się zdrowsza i mogę wrócić do codziennych zajęć.

Skuteczne i bezpieczne
Rozgrzewające herbatki pomagają nie tylko na początku choroby. Zbiją gorączkę także wtedy, gdy przeziębienie już się rozwinie. Ale pamiętaj, że nie zawsze dasz radę wyleczyć się sama. Jeśli przez 2–3 dni temperatura nie spada, mimo
że pijesz zioła, powinnaś iść do lekarza.
Napotne napary
nie mają skutków ubocznych, jak niektóre leki (pod warunkiem że nie jesteś uczulona). Mogą je stosować
i dorośli, i dzieci.

Gorączka spada
Zioła napotne to najlepsze środki na przeziębienie. Działają rozgrzewająco i pobudzają gruczoły potowe do szybszej pracy.
A obfite pocenie się obniża temperaturę  i pomaga wydalić z organizmu szkodliwe substancje wytwarzane przez wirusy.

Pogromcy chorób
Udowodnione działanie napotne i przeciwgorączkowe mają lipa i dziki bez czarny. Jednak nasze babcie podczas choroby
z powodzeniem stosowały też przetwory z malin i rozgrzewające przyprawy: cynamon, imbir, goździki. Sprawdź, jak je stosować, aby osiągnąć najlepszy efekt.

Lipa
Jej kwiaty to najskuteczniejszy ziołowy lek na przeziębienia. Badania opublikowane przez prof. Leonidasa Samochowca z Pomorskiej Akademii Medycznej wykazały, że dzieci chore na grypę, którym podawano napar z lipy i 1–2 aspiryny, wyzdrowiały szybciej niż te, które dodatkowo dostawały sulfonamidy lub antybiotyki.

Herbatka lipowa
z sokiem malinowym: torebkę lub łyżeczkę suszonych ziół zalej 2/3 szklanki wrzątku i zaparzaj pod przykryciem. Dodaj 2 łyżeczki soku malinowego.
Pij 2–3 razy dziennie.
W aptekach można już kupić gotową mieszankę lipowo-malinową w saszetkach.

Malina
Suszone owoce lub sok malinowy to od dawna znane leki rozgrzewające. Mają też sporo witamin: C, A
i z grupy B. Jeśli w celach leczniczych kupujesz gotowe przetwory z malin, sprawdzaj listę składników na etykietach. Aby produkt zadziałał, musi zawierać prawdziwe owoce, a nie tylko ich aromat.
Herbatka malinowa: 2 łyżki suszonych owoców zalej szklanką wrzątku i zaparzaj pod przykryciem 15 minut; przecedź. Pij 2–3 razy dziennie po szklance.
Równie dobrze działa zwykła herbata z dużą ilością soku malinowego (2–3 łyżki soku na szklankę).

Czarny bez
Mimo nazwy ma niewiele wspólnego z bzem ogrodowym (lilakiem). Jego kwiatostany to białe, płaskie baldachy, a owoce – małe, czarne kulki. Świeże kwiaty i niedojrzałe owoce tej rośliny mogą być trujące. Ale toksyczne substancje ulegają rozkładowi pod wpływem temperatury (np. w czasie suszenia). Działanie napotne ma napój z suszonych kwiatów bzu.
Wywar z kwiatów czarnego bzu: łyżkę suszonych kwiatów zalej szklanką wody i gotuj 5 minut na małym ogniu. Pij po pół szklanki 3–4 razy dziennie.

Cynamon, imbir i goździki
Z tych egzotycznych przypraw możesz przygotować napój pachnący piernikiem. Cynamon i imbir zawierają substancje pobudzające krążenie, a goździki działają przeciwbólowo. Wywar z tych przypraw skutecznie rozgrzeje całe ciało (nawet zimne stopy)
i złagodzi bóle mięśni.
Napój korzenny: kawałek świeżego imbiru o długości 2 cm obierz i zetrzyj na tarce. Dodaj 2 kawałki kory cynamonowej i kilka goździków. Zalej 1/2 litra wody i gotuj pod przykryciem 15 minut. Przecedź. Pij 2–3 razy dziennie.

Pij gorące!
Aby napary rozgrzewające działały, trzeba je pić gorące. Gdy wystygną, ich moc będzie dużo mniejsza. Oczywiście dzieciom należy podawać napój lekko przestudzony, aby się nie oparzyły. Po wypiciu każdej napotnej mikstury najlepiej założyć skarpety, położyć się do łóżka i przykryć ciepłą kołdrą.

Tekst: Katarzyna Gwiazda

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!