Inhalacje z amolu – domowy sposób na katar i przeziębienie. Jak stosować?

inhalacje z amolu fot. Adobe Stock, Pixel-Shot
Inhalacje są skuteczną i polecaną metodą na objawy infekcji dróg oddechowych, takie jak katar czy kaszel. Do przygotowania inhalacji można wykorzystać amol – popularny ziołowy lek na bazie olejków eterycznych. Sprawdź, jak to zrobić i komu ta metoda jest odradzana.
/ 04.01.2022 09:38


inhalacje z amolu fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Amol to tradycyjny ziołowy lek w postaci alkoholowego roztworu mieszanki olejków eterycznych i mentolu. Stosuje się go przede wszystkim poprzez nacieranie skóry na objawy infekcji, takich jak przeziębienie czy grypa, lub doustnie na problemy trawienne. Amol składa się z mentolu, olejków eterycznych (cytronelowy, goździkowy, cynamonowy, cytrynowy, mięty pieprzowej i lawendowy) oraz etanolu (96% płynu). Zdrowotne działanie amolu wynika z właściwości olejków eterycznych. Dzięki ich zawartości preparat jest stosowany również do inhalacji, kąpieli i aromaterapii.

Spis treści: 

  1. Inhalacje z amolu – zastosowanie
  2. Inhalacje z amolu – jak przygotować?
  3. Inhalacja z amolu – przeciwwskazania i bezpieczeństwo
  4. Inhalacja z amolu dla dzieci

Inhalacje z amolu – zastosowanie

Inhalacje z amolu szczególnie sprawdzą się w udrażnianiu nosa i zatok, łagodzeniu złego samopoczucia, kaszlu, bólu gardła i głowy. Olejki eteryczne zawarte w amolu mają wiele udowodnionych właściwości:

  • olejek lawendowy działa m.in. przeciwdrobnoustrojowo, dezynfekująco, rozluźniająco i przeciwbólowo,
  • olejek goździkowy rozluźnia i działa antyseptycznie,
  • olejek cytronelowy działa przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo,
  • olejek cynamonowy działa ściągająco i antyseptycznie,
  • olejek z mięty pieprzowej działa przeciwbólowo, udrażnia drogi oddechowe, zmniejsza katar.

Inhalacje z olejków eterycznych, ale też ziół lub roztworu soli, są polecane przede wszystkim na zatkany nos i kaszel, ponieważ nawilżają błonę śluzową dróg oddechowych oraz rozrzedzają wydzielinę, dzięki czemu jest łatwiej usuwana.

Inhalacje z amolu – jak przygotować?

Aby przygotować inhalację z amolu, należy do dużego naczynia nalać 1 litr gorącej wody oraz dodać kilka kropel leku. Następnie nakryć głowę ręcznikiem i wdychać parę unoszącą się nad naczyniem. Taką inhalację parową wykonuje się doraźnie w czasie dolegliwości.

Inhalacja z amolu – przeciwwskazania i bezpieczeństwo

Lek nie jest przeznaczony dla każdego. Amolu nie należy stosować u dzieci poniżej 12. roku życia. Przeciwwskazaniami są również nadwrażliwość lub uczulenie na składniki leku, choroba alkoholowa (ze względu na zawartość etanolu), a także astma oskrzelowa i inne choroby dróg oddechowych, które przebiegają z dużą nadwrażliwością dróg oddechowych.

Kobiety ciężarne oraz karmiące przed użyciem powinny skonsultować się z lekarzem.

Nie należy dodawać zbyt dużo amolu do inhalacji, ponieważ może podrażniać oczy i błony śluzowe. Najlepiej zacząć od minimalnej ilości preparatu. Wdychanie amolu może skutkować wystąpieniem suchego kaszlu i/lub trudności w oddychaniu. W przypadku problemów z oddychaniem, należy zaprzestać stosowania i wezwać lekarza.

Trzeba też dodać, że wskazane przez producenta sposoby stosowania leku obejmują wyłącznie nacieranie skóry oraz przyjmowanie doustne.

Inhalacja z amolu dla dzieci

U małych dzieci i niemowląt nie należy stosować inhalacji z amolu. Przeciwwskazaniem do stosowania leku w każdej postaci jest wiek poniżej 12. roku życia. 

U dzieci najlepiej stosować inhalacje parą wodną, roztworem soli fizjologicznej lub na bazie ziół (np. rumianek, tymianek, majeranek). W przypadku małych dzieci i niemowląt zalecaną metodą jest wykonywanie inhalacji za pomocą specjalnego urządzenia (nebulizatora). 

Źródła:
Amol, Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta,
G.Horváth, K. Ács, Essential oils in the treatment of respiratory tract diseases highlighting their role in bacterial infections and their anti‐inflammatory action: a review, doi: 10.1002/ffj.3252.

Czytaj także:
Inhalacje z soli fizjologicznej - jak przygotować i na co działają
Najlepsze domowe sposoby na zapalenie krtani. Inhalacje, płukanki, zioła
Inhalacje na przeziębienie - olejki eteryczne, tymianek, sosna
Domowe sposoby na zatoki: inhalacje, okłady, nawilżanie, napary i płukanie zatok
Jak rozrzedzić gęsty katar u dziecka i dorosłego? Niezawodne sposoby
Majeranek na kaszel i katar – jak działa i jak go stosować?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA