Ocet jabłkowy na refluks i zgagę – jak stosować?

ocet jabłkowy na refluks fot. Adobe Stock, Sea Wave
Picie wody z octem jabłkowym to popularny domowy sposób na refluks i zgagę. Chociaż ocet jest kwaśny, może łagodzić objawy takie jak pieczenie w przełyku. Sprawdź, czy ocet jabłkowy to skuteczna metoda na refluks oraz jak go stosować.
/ 22.10.2024 05:02
ocet jabłkowy na refluks fot. Adobe Stock, Sea Wave

Spis treści:

  1. Czym jest refluks?
  2. Czy ocet jabłkowy pomaga na refluks?
  3. Jak pić ocet jabłkowy na refluks?
  4. Skutki uboczne stosowania octu jabłkowego na refluks
  5. Inne domowe sposoby na refluks i zgagę

Czym jest refluks?

Refluks żołądkowo-przełykowy to częsta choroba polegająca na nieprawidłowym cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku z powodu nieprawidłowego działania zwieracza dolnego przełyku. Główne objawy refluksu to:

  • ból w klatce piersiowej, może promieniować do szyi i żuchwy,
  • pieczenie w przełyku,
  • kaszel, 
  • choroby dróg oddechowych (zapalenie krtani, astma, zapalenie gardła),
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • ubytki w zębach.

Leczenie refluksu polega przede wszystkim na przyjmowaniu leków z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP) np. omeprazol, pantoprazol, które obniżają kwaśność soku żołądkowego. Niestety środki te powodują często działania niepożądane, a wiele osób poszukuje innych metod leczenia. W walce z objawami refluksu i zgagi niektórym pomaga ocet jabłkowy. 

Czy ocet jabłkowy pomaga na refluks?

Ocet jabłkowy może przynosić poprawę przy różnych problemach ze zdrowiem i bez wątpienia ma teraz swój czas. Niektóre osoby polecają picie octu jabłkowego na refluks i poprawę trawienia. Oczywiście musi być on dobrze rozcieńczony. Czy jest to metoda skuteczna? Kilka właściwości octu jabłkowego może przemawiać za jego korzystnym działaniem przy refluksie:

  • ocet jabłkowy jest preparatem probiotycznym, a więc może wspierać równowagę mikrobiologiczną dróg pokarmowych i usprawniać trawienie,
  • ocet jabłkowy zwiększa poziom kwasu soku żołądkowego, a przez to produkcję enzymów trawiennych, co przyspiesza trawienie pokarmu oraz opróżnianie żołądka. 

​Mimo wszystko nie ma badań, które potwierdziłyby, że picie octu jabłkowego leczy objawy relfuksu. Wiadomo jednak, że może wywołać skutki uboczne, w tym pogorszenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nie jest to na pewno sposób dobry dla każdego.

Przeczytaj też: domowe sposoby na refluks i zgagę

Jak pić ocet jabłkowy na refluks?

Aby zmniejszyć refluks, dodaj 1 łyżeczkę octu jabłkowego do 200 ml letniej wody i wypijaj taką miksturę 30 minut przed posiłkami. Ocet jest również dostępny w formie kapsułek oraz żelek. Rozcieńczenie octu jest niezbędny, gdy stosujemy go na zgagę i podobne dolegliwości. Sam ocet jest zbyt mocny i może podrażniać układ pokarmowy. 

Skutki uboczne stosowania octu jabłkowego na refluks

Ocet jabłkowy stosowany w ograniczonych ilościach jest bezpieczny i nie powoduje działań niepożądanych. Jest to składnik wielu popularnych produktów spożywczych (sosów, koncentratów, bulionów). Używany w nadmiarze lub bez rozcieńczenia może powodować skutki uboczne, w tym:

  • uszkodzenie szkliwa zębów,
  • podrażnienie żołądka, gardła, przełyku,
  • nudności i wymioty,
  • utrata masy kostnej,
  • obniżony poziom potasu.

Pamiętaj też, że ocet jabłkowy stosowany na refluks może wchodzić w interakcje z lekami i zmieniać ich działanie. Jeżeli przyjmujesz na stałe leki, najlepiej skonsultuj się z lekarzem i dopytaj, jak możesz przyjmować ocet na objawy refluksu. Nie zbadano jak dotąd, jakie są skutki długotrwałego stosowania tej metody. 

Inne domowe sposoby na refluks i zgagę

Jest wiele domowych środków, które są polecane na refluks i zgagę. Wśród nich: 

  • woda z sodą oczyszczoną – soda neutralizuje kwas żołądkowy, ale powinna być stosowana bardzo ostrożnie (więcej: soda na zgagę).
  • ziołowe napary – wspomagająco przy refluksie działają herbaty np. z rumianku, lukrecji, imbiru, nagietka; przy przejedzeniu korzystnie działa mięta; polecane są też zioła zawierające naturalne śluzy (rumianek, ślaz, prawoślaz, porost islandzki),
  • mleko migdałowe – migdały działają zobojętniająco na kwas żołądkowy,
  • siemię lniane – łyżkę zmielonego siemienia zalej gorącą wodą, zaparzaj pod przykryciem 10- 15 minut, a następnie wypijaj kleik małymi łykami przed posiłkami.

Sprawdź też: Owsianka na refluks.

W leczeniu refluksu bardzo ważna jest zmiana codziennych nawyków:

  • unikaj produktów, które mogą powodować zgagę (np. kawa, alkohol, tłuste, pikantne potrawy, słodycze, pomidory, cytrusy),
  • przez co najmniej 2-3 godziny po posiłku nie przyjmuj pozycji leżącej,
  • jedzenie spożywaj na siedząco,
  • nie przejadaj się; jedz małe posiłki,
  • schudnij w przypadku nadwagi,
  • zrezygnuj z palenia papierosów, 
  • ograniczaj stres, stosuj techniki relaksacyjne, aby zredukować napięcie. 

Jeżeli planujesz stosować ocet jabłkowy na refluks, to pamiętaj o tym, aby trzymać się zalecanego dawkowania i nie przekraczać 1-2 łyżek dziennie. Ocet zawsze też powinien być rozcieńczony przed spożyciem. Przyjmowanie go we właściwy sposób raczej nie powinno nikomu zaszkodzić.

Źródła:

Neiworth-Petshow EM, Baldwin-Sayre C. Naturopathic Treatment of Gastrointestinal Dysfunction in the Setting of Parkinson's Disease. Integr Med (Encinitas). 2018 Aug;17(4):44-50. PMID: 31043910; PMCID: PMC6469461,

Launholt TL, Kristiansen CB, Hjorth P. Safety and side effects of apple vinegar intake and its effect on metabolic parameters and body weight: a systematic review. Eur J Nutr. 2020 Sep;59(6):2273-2289. doi: 10.1007/s00394-020-02214-3. Epub 2020 Mar 13. PMID: 32170375,

Schulz RM, Ahuja NK, Slavin JL. Effectiveness of Nutritional Ingredients on Upper Gastrointestinal Conditions and Symptoms: A Narrative Review. Nutrients. 2022 Feb 5;14(3):672. doi: 10.3390/nu14030672. PMID: 35277031; PMCID: PMC8839470.

Czytaj także:
Miód na zgagę
Zgaga – leki i domowe sposoby na zgagę, zgaga w ciąży, objawy i przyczyny pieczenia w przełyku
Zgaga w czasie ciąży. Skuteczne sposoby na pieczenie w przełyku

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA