nasiadówka fot. Adobe Stock

Jak przygotować nasiadówkę?

Nasiadówka, inaczej kąpiel nasiadowa, to naturalna metoda lecznicza stosowana na wiele dolegliwości, takich jak zapalenie pęcherza moczowego, infekcje pochwy, żylaki odbytu (hemoroidy) czy ból krocza po porodzie. Aby zrobić nasiadówkę, potrzebne są woda i zioła lub inne preparaty lecznicze.
Marta Kosakowska / 04.08.2020 13:59
nasiadówka fot. Adobe Stock

Nasiadówka jest formą kąpieli leczniczej, znanym od pokoleń prostym sposobem na dolegliwości dolnych partii ciała. Można ją wykonać w wannie, misce lub specjalnym zestawie umieszczanym na sedesie. W zależności od problemu zdrowotnego, nasiadówki mogą być głębokie, płytkie, chłodne lub gorące, albo na przemian: ciepłe i zimne.

Na jakie dolegliwości zaleca się stosowanie nasiadówki?

Nasiadówki są zalecane przy dolegliwościach dolnych partii ciała, zwłaszcza miejsc intymnych, pęcherza i odbytu, objawiających się niewielkim bólem, dyskomfortem, pieczeniem lub swędzeniem, a także przy bólach skurczowych. Stosuje się je na:

Na czym polega nasiadówka?

Nasiadówka to przeważnie ciepła kąpiel (parowa lub zwyczajna) dolnych partii ciała (ciało zanurzone jest do bioder) w wodzie z dodatkiem ziół lub preparatów leczniczych. Nasiadówka trwa 15-20 minut. Rozgrzewa chore okolice oraz działa na nie kojąco. Pobudza krążenie, może łagodzić swędzenie, działać obkurczająco, przeciwzapalnie, rozluźniająco i przyspieszać gojenie ran.

Jak zrobić nasiadówkę?

Do przygotowania nasiadówki potrzebny będzie leczniczy wywar. Dr Jadwiga Górnicka poleca przygotowanie go z 3 łyżek Septosanu oraz 1 łyżki suszonej mięty, które należy gotować przez 5 minut w ok. 3 litrach wody. Przeznaczmy do tego celu specjalny garnek, ponieważ następnym krokiem jest umieszczenie naczynia z wywarem w muszli sedesowej.

Należy usiąść nad parą i szczelnie okryć całą dolną partię ciała. Nasiadówkę kończymy, gdy wywar wystygnie.

Inne źródła zalecają przygotowywanie nasiadówki w wannie, z wykorzystaniem 100 g surowca w postaci suszonych ziół. Należy wcześniej przygotować z nich macerat na zimno przez 10-12 godzin, następnie zagotować, odsączyć i dodać do kąpieli. Zanurzyć ciało do bioder na 15-20 minut, a po wyjściu z wody owinąć się ręcznikiem i pozostać w cieple przez 1 godzinę. 

Popularne nasiadówki to:

  • nasiadówka z kory dębu na hemoroidy,
  • nasiadówka z rumianku, krwawnika lub dziurawca na stany zapalne miejsc intymnych i pęcherza,
  • nasiadówka z kopru na bolesne miesiączkowanie.

Nasiadówkę dobrze jest robić wieczorem, tuż przed pójściem spać, aby po skończonej kuracji ciepło otulić dolne partie ciała i uniknąć wychłodzenia chorej okolicy. Ponadto na dłużej zachowamy lecznicze i kojące działanie ciepła.

Nasiadówki są bezpieczne. W rzadkich przypadkach mogą nie być dobrze tolerowane, zwłaszcza u osób z problemami krążenia. Mogą powodować osłabienie, kołatanie serca lub zawroty głowy - wtedy nie należy ich stosować. Nasiadówek nie powinny robić również kobiety w ciąży.

Źródło: J.Górnicka, S.Zwolińska-Kańtoch, Na zdrowie. Porady dr Górnickiej, Warszawa 2008.Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 15.01.2019.

Więcej na podobny temat:
Jak przygotować ziołową kąpiel?
Ziołowe kąpiele
Zapalenie pęcherza - domowe sposoby (7 skutecznych terapii)
Domowe metody na infekcje intymne - jak NIE należy się leczyć?
Poznaj domowe sposoby na hemoroidy [3 skuteczne metody]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!