jak szybko wytrzeźwieć fot. iStock by Getty Images

Jak szybko wytrzeźwieć? Oto najskuteczniejsza metoda

Aby szybko wytrzeźwieć, można próbować wielu sposobów: wziąć zimny prysznic, wypić mocną kawę albo zjeść tłusty posiłek, jednak według wszelkich badań najskuteczniejszym czynnikiem, który pozwala pozbyć się alkoholu z organizmu, jest czas. Trzeba więc uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość. Istnieją za to sposoby zapobiegawcze, dzięki którym dolegliwości dnia następnego będą łagodniejsze.
/ 29.12.2020 12:50
jak szybko wytrzeźwieć fot. iStock by Getty Images

Pomimo istnienia wielu opinii na temat rozmaitych środków na szybszy powrót do formy po spożyciu alkoholu, tak naprawdę jedyną skuteczną metodą na wytrzeźwienie jest upływ czasu. Trzeźwienie należy rozumieć jako proces usuwania alkoholu z krwiobiegu. Za to zadanie odpowiedzialna jest przede wszystkim wątroba i nic nie jest w stanie sprawić, że ten narząd zacznie rozkładać alkohol w ekspresowym tempie i usuwać go z organizmu ponad swoje fizjologiczne możliwości, co mogłoby przydać się np. wtedy, gdy musimy poprowadzić samochód lub pójść do pracy w przyzwoitym stanie po zakrapianym spotkaniu.

Spis treści:

 1. Dlaczego się upijamy?
 2. Jak trzeźwiejemy?
 3. Dlaczego mamy kaca?
 4. Płukanie żołądka i wlewy glukozy
 5. Co zrobić, żeby szybko wytrzeźwieć – MITY
 6. Jak szybko wytrzeźwieć? Zapobieganie
 7. Dlaczego alkohol może być groźny?

Dlaczego się upijamy?

Za upojenie alkoholowe i jego późniejsze konsekwencje odpowiada alkohol etylowy (etanol) – bezbarwna, łatwopalna ciecz o intensywnym zapachu i smaku, powszechna na świecie substancja psychoaktywna, należąca do grupy depresantów. Bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego (największa ilość przez błonę śluzową jelita cienkiego). Po ok. 10 minutach od wypicia zaczynamy odczuwać pierwsze efekty, ponieważ alkohol wchłania się już w ustach i tyle czasu potrzebuje, by pojawić się w naszych żyłach. Największe stężenie alkoholu we krwi osiągamy w czasie od pół godziny do nawet 2-3 godzin – czas ten może się różnić m.in. w zależności od tego, co i ile jedliśmy.

Jak trzeźwiejemy?

W międzyczasie z alkoholem rozprawia się nasza wątroba (produkowane przez nią enzymy rozkładają ponad 90% spożytej dawki, reszta wydalana jest w niezmienionej postaci wraz z moczem i oddychaniem). U wszystkich osób schemat wydalania alkoholu z organizmu jest taki sam.

Niestety eliminacja tej toksyny jest znacznie wolniejsza niż wchłanianie (trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin). Wątroba jest w stanie przekształcić jedynie określoną ilość alkoholu w danym czasie (7-10 g etanolu w ciągu godziny), stąd chociażby zagrożenie dla zdrowia i życia po spożyciu zbyt dużej dawki etanolu w krótkim czasie. Nie ma możliwości, aby w jakikolwiek sposób zmienić, przyspieszyć czy poprawić pracę tego narządu w celu wydalania większych ilości alkoholu z organizmu.

Dlaczego mamy kaca?

Powszechnie wiadomo, że po wypiciu nadmiernej ilości alkoholu, kolejnego dnia pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości, zwane potocznie kacem. Zalicza się do nich:

Wskazuje się na kilka czynników odpowiedzialnych za te symptomy, które są związane z działaniem alkoholu:

 • hipoglikemię (niskie stężenie glukozy we krwi),
 • odwodnienie,
 • niedobór witaminy B12,
 • zatrucie aldehydem octowym (głównym produktem przemian alkoholu etylowego w wątrobie),
 • wypłukanie magnezu i potasu z organizmu,
 • oraz przyczyny pośrednio związane z wypitym alkoholem, jak palenie papierosów podczas imprezy, przejedzenie, za mała ilość wypoczynku, mocniejsze niż zwykle chrapanie wynikające z nadmiernego rozluźnienia mięśni.

Nie ma jednej wyjaśnionej przyczyny powodującej tzw. syndrom dnia następnego. Złe samopoczucie może wynikać z kilku wymienionych czynników jednocześnie.

Płukanie żołądka i wlewy glukozy

W obliczu zatrucia alkoholem rozważa się różne metody radzenia sobie z dolegliwościami, m.in. płukanie żołądka i kroplówki z glukozy. Są to metody terapii stosowane podczas pobytu w szpitalu u osób z zanikiem odruchów lub problemami krążeniowo-oddechowymi po spożyciu alkoholu.

Płukanie żołądka powinno być przeprowadzone w czasie 1 godziny od spożycia alkoholu. Jednak efekty takiej procedury zależą od szybkości rozkładu tej substancji u danej osoby, a to cecha indywidualna i zmienna. 

Wlewy glukozy są stosowane z kolei w celu wyeliminowania hipoglikemii. W czasie przebywania w szpitalu podaje się również wodorowęglan sodowy (leczenie kwasicy metabolicznej). 

Trzeba jasno zaznaczyć, że leczenie objawów zatrucia alkoholowego ukierunkowane jest przede wszystkim na naprawienie zaburzeń metabolicznych, nie na przyspieszenie trzeźwienia. Żadna z powyższych metod nie jest skuteczna w zwiększaniu metabolizmu alkoholu etylowego.

Co zrobić, żeby szybko wytrzeźwieć – mity

Kawa i napoje energetyczne a szybsze trzeźwienie

Wiele osób uważa, że po spożyciu alkoholu, na nogi szybciej postawi dawka kofeiny, np. w postaci kawy albo napojów energetyzujących. To nie jest postępowanie rekomendowane przez lekarzy. Kofeina pogłębia problem odwodnienia i wypłukiwania z organizmu składników mineralnych, nie pomoże więc na kaca, a tym bardziej nie sprawi, że szybciej wytrzeźwiejmy. Dodatkowo połączenie alkoholu i kofeiny może przyczyniać się do wystąpienia nieregularnej pracy serca.

Tłuste potrawy a szybsze trzeźwienie

Gdy alkohol krąży we krwi, jedzenie tłustych potraw nie przyspieszy usuwania go z organizmu. Niektórzy zapobiegawczo łączą spożycie alkoholu i tłustych dań, jednak ta taktyka sprawia, że alkohol będzie tylko wchłaniany do krwiobiegu wolniej. Warto przy tym pamiętać, że połączenie alkoholu i tłustego jedzenia u niektórych osób powoduje biegunkę.

Wymioty a szybsze trzeźwienie

Jeśli wypicie alkoholu powoduje natychmiast wymioty, to faktycznie mniejsza ilość spożytego alkoholu trafi do krwi. Wymioty jednak nie pomogą szybciej wytrzeźwieć. Mogą jedynie złagodzić przykre samopoczucie i nudności.

Zimny prysznic a szybsze trzeźwienie

Logika faktycznie podpowiada, że wzięcie zimnego prysznica pobudziwszy krążenie mogłoby przyspieszać wydalanie alkoholu z organizmu. Badania jednak tego nie potwierdzają. Możemy poczuć poprawę samopoczucia, jednak alkohol nadal krąży w naszej krwi.

Jak szybko wytrzeźwieć? Zapobieganie

To, co na pewno możemy zrobić, aby kolejnego dnia zmniejszyć przykre konsekwencje spożycia alkoholu, to działania zapobiegające, mające potwierdzenie w pracach naukowych. Zalicza się do nich:

 • unikanie głodówki przed spożyciem alkoholu – obniżenie dodatkowo stężenia glukozy we krwi oraz niedostarczenie sobie składników mineralnych wynikające z ograniczenia diety pogorszą stan następnego dnia,
 • ograniczenie wypalanych papierosów – spożywanie alkoholu często wpływa na zwiększenie ilości wypalanego tytoniu, a w rezultacie pogarsza się samopoczucie,
 • wybieranie alkoholi jasnych zamiast kolorowych – jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Browna (USA), ciemne napoje alkoholowe, takie jak whisky czy czerwone wino, zawierają toksyczne kongenery (substancje, które powstają z materiałów stosowanych podczas procesów fermentacji, jak beczki czy ziarna), a przez to powodują nasilone objawy kaca,
 • wypijanie wody niegazowanej lub soku między napojami alkoholowymi – zapobiega odwodnieniu i może ograniczyć ilość przyjętego alkoholu,
 • wybieranie napojów o mniejszej zawartości alkoholu.

Dlaczego alkohol może być groźny?

Należy zaznaczyć, że etanol w większych dawkach jest śmiertelny. Szacuje się, że śmiertelna dawka alkoholu dla człowieka to 300-400 ml czystego alkoholu wypitego w ciągu godziny. Inne źródła podają, że wypicie 150-250 g alkoholu etylowego może prowadzić do zgonu. Dla lepszego zobrazowania: średnio 10 g etanolu zawiera szklanka piwa, lampka wina (125 ml) oraz kieliszek wódki (30 ml).

Alkohol wypijany regularnie prowadzi do licznych problemów zdrowotnych, m.in.: alkoholizmu, marskości wątroby, podnosi ryzyko nowotworów złośliwych, w tym raka piersi, okrężnicy i odbytnicy, raka gardła, przełyku, trzustki, wątroby, powoduje obniżenie odporności, działa szkodliwie na płód.

Więcej na podobny temat:
Wpływ alkoholu na organizm kobiety
Alkohol - prawdy i mity o alkoholu
Jak regularne spożywanie alkoholu wpływa na zdrowie?
Alkohol w upalne dni? Sprawdź, czym grozi!
Jak alkohol wpływa na uczucia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!