jakiej witaminy brakuje gdy pękają żyły fot. Adobe Stock

Jakiej witaminy brakuje, gdy pękają żyły? 9 produktów na wzmocnienie żył

Naczynia krwionośne można wzmocnić lekami i ziołami. Poznaj 9 substancji, które możesz włączyć do codziennej diety, żeby żyły były zdrowsze.
Marta Wilczkowska / 29.04.2021 12:23
jakiej witaminy brakuje gdy pękają żyły fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Escyna
  2. Witamina C
  3. Witamina K
  4. Wyciąg z oczaru
  5. Diosmina
  6. Ruskogeniny
  7. Miłorząb
  8. Rutyna
  9. Wyciąg z arniki

Jest wiele substancji czynnych, które zapobiegają chorobom naczyń krwionośnych i pomagają je leczyć. Większość z nich pochodzi z naturalnych źródeł – ziół oraz produktów spożywczych, w aptekach możesz też dostać zawierające je suplementy. Zobacz, jakie produkty pomogą ci zadbać o zdrowie żył.

Escyna, czyli substancja z kasztanowca

Wyciąg z kasztanowca to najbardziej znany środek przeciw żylakom. Hamuje działanie enzymu, który rozkłada kwas hialuronowy – główne spoiwo ścian naczyń krwionośnych. Dzięki temu uszczelnia żyły i zapobiega pękaniu naczyń włosowatych. To z kolei zapobiega przenikaniu osocza do tkanek i obrzękom.

Escyna ma jeszcze co najmniej trzy ważne właściwości: hamuje stany zapalne w żyłach, poprawia elastyczność ich ścianek, a także zmniejsza lepkość krwi (działa przeciwzakrzepowo).

Preparaty z tą substancją przyspieszają również wchłanianie krwiaków po urazach.

Escynę pozyskuje się wyłącznie z nasion kasztanowca (a z kory, substancję z tej samej grupy – eskulinę). Nie występuje ona w żadnych produktach spożywczych.

Przeczytaj też: Jak zrobić nalewkę z kasztana?

Witamina C

Gdy w organizmie brakuje witaminy C, małe żyły pękają. Naczynia krwionośne pod skórą stają się kruche i widoczne mogą być siniaki lub wybroczyny. W ochronie układu krwionośnego witamina C pełni rolę pomocniczą.

Witamina C działa ochronnie głównie na najmniejsze naczynia krwionośne. O jej obfitość w diecie powinny więc zadbać osoby, które mają problemy z cerą naczynkową i niewielkie teleangiektazje na nogach. 

Witamina C ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu zapobiega infekcjom, które mogą uszkadzać żyły. Współdziała z rutyną.

Najwięcej witaminy C mają acerola i dzika róża, których jednak nie jada się na surowo (a np. jako dżemy i soki). Inne jej źródła to: czarne i czerwone porzeczki, owoce cytrusowe, natka pietruszki, cebula, kiszona kapusta, papryka.

Przeczytaj też: Przedawkowanie witaminy C

Witamina K

Witamina K reguluje wytwarzanie protrombiny, czyli jednego z białek, od których zależy krzepnięcie krwi. Zapobiega krwotokom i powoduje szybkie ich zatrzymanie. Skutecznie zmniejsza sińce pod oczami oraz różnego rodzaju krwiaki.

Organizm ludzki w większości produkuje witaminę K samodzielnie, można jednak wzbogacić dietę w zawierające ją produkty. Jednak lepiej nie przyjmować na własną rękę doustnych suplementów.

Witamina K znajduje się przede wszystkim w warzywach i olejach. Szczególnie bogate w nią są: ciemnozielone warzywa (brokuły, szpinak, kapusta, sałata), awokado, brzoskwinia, wątróbka, olej sojowy, tran.

Wyciąg z oczaru

Oczar od stuleci uznawany jest za skuteczny środek przeciw wielu dolegliwościom. Współczesna medycyna doceniła zwłaszcza jego działanie przeciwkrwotoczne. Zawiera wiele cennych substancji, m.in. flawonoidy i saponiny, które uszczelniają naczynia krwionośne i zmniejszają kruchość najmniejszych żyłek, regulują krążenie podskórne, działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Diosmina

Diosmina razem ze swoją „kuzynką” hesperydyną należą do najsilniejszych flawonoidów (związków zaliczanych do przeciwutleniaczy). Wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i zmniejszają ich przepuszczalność, dzięki czemu zapobiegają obrzękom.

Mają również działanie przeciwzapalne i antyrodnikowe (zapobiegają uszkadzaniu komórek przez wolne rodniki tlenowe). Oba te flawonoidy zmniejszają dolegliwości związane z chroniczną niewydolnością żył: ból i uczucie ciężkości nóg, wrażliwość na dotyk i skurcze łydek.

Diosmina i hesperydyna występują m.in. w: owocach cytrusowych i liściach mięty pieprzowej, jednak w postaci naturalnej są słabo przyswajalne. Mają one postać trudno przyswajalnych kryształków. Naukowcy poradzili sobie z tym dzięki mikronizacji, czyli rozbijaniu kryształków na bardzo drobne cząsteczki, które świetnie się wchłaniają.

Ruskogeniny

Grupę ruskogeninów uzyskuje się z kłączy ruszczyka kolczastego. Działają na żyły wzmacniająco, uszczelniają je i zapobiegają ich wypadaniu. Mają też właściwości przeciwobrzękowe, łagodzą świąd, dzięki czemu są bardzo skutecznym środkiem przeciw hemoroidom.

Uwaga: środków doustych z wyciągami z ruszczyka nie powinny stosować osoby z nadciśnieniem tętniczym.

Miłorząb

Wyciągi z miłorzębu japońskiego poprawiają mikrokrążenie i zmniejszają napięcie ścian naczyń krwionośnych. Mają działanie przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe. Łagodzą też skurcze i bóle nóg związane z ich niedokrwieniem. Zapobiegają niewydolności żył i zmniejszają obrzęki.

Rutyna

Rutyna jest jedną z najważniejszych substancji na wzmocnienie żył. Uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, zapobiega pękaniu naczyń włosowatych, zapobiega obrzękom oraz zapaleniom żył, które grożą uszkodzeniem zastawek. Rutyna wzmacnia i przedłuża działanie witaminy C.

Substancja występuje w wielu roślinach, m.in. gryce i pąkach perłowca japońskiego. Najważniejsze źródła jadalne to: kasza gryczana, kwiaty czarnego bzu (np. sok z nich), szczaw, dziurawiec, mięta.

Na wzmocnienie żył często stosuje się półsyntetyczne pochodne rutyny, np. trokserutynę, ponieważ są lepiej przyswajalne. 

Wyciąg z arniki

Arnika zawiera wiele substancji czynnych, które działają przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Związki czynne arniki są dobrze wchłaniane przez naskórek, docierają do naczyń włosowatych, wzmacniają ich ścianki i w przypadku uszkodzeń zapobiegają przenikaniu przez nie osocza. Dzięki temu przyspieszają wchłanianie się krwiaków i sińców oraz łagodzą ból w chorych miejscach.

Dodatkowo wyciągi z arniki mają właściwości przeciwzakrzepowe, więc zapobiegają niewydolności żył. Podstawowym środkiem leczniczym jest napar z kwiatów – warto zawsze mieć w domu suche zioła do jego przygotowania. Uwaga: arnika może uczulać.

Źródło: magazyn Vita
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 08.06.2009.

Czytaj także:
Jak pozbyć się pajączków na nogach? Najskuteczniejsze sposoby na naczynka
Domowe sposoby na hemoroidy. Jak sobie poradzić z żylakami odbytu?
Zakrzepica żył: objawy, kto jest narażony, zapobieganie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!