Podwyższona temperatura ciała jest naturalną reakcją obronną organizmu na czynniki wywołujące stan zapalny. Najczęstsze objawy gorączki to: dreszcze, wypieki, potliwość, pogorszenie samopoczucia czy przyspieszenie tętna. Długotrwała gorączka może przyczynić się do niewydolności krążenia, a temperatura ciała powyżej 41°C może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń komórkowych. Dlatego wysoką temperaturę ciała należy obniżać za pomocą leków i domowych sposobów na gorączkę.
Spis treści:
Okłady i kąpiel na gorączkę
Skutecznym naturalnym sposobem na zmniejszenie temperatury są metody ochładzania organizmu. Gorączkę mogą obniżyć okłady z użyciem ręcznika zmoczonego w chłodnej wodzie (ok. 20ºC). Kompresy należy przykładać na czoło, skronie, kark, przedramiona czy łydki.
Oprócz chłodnych okładów, gorączkę może też obniżyć kąpiel w wodzie o temperaturze nieco niższej niż temperatura ciała chorego. Lepiej jednak nie korzystać z tego sposobu, jeśli chory ma dreszcze.
Jeśli wysoka temperatura jest wynikiem choroby, to zniwelowanie gorączki może nastąpić wtedy, gdy zostanie wyleczona właściwa dolegliwość.
Należy pamiętać o tym, by pić dużo płynów, ponieważ gorączka powoduje zwiększoną utratę wody przez skórę i płuca. Można pić słabą herbatę, napar z malin, lipy, mięty, róży.
Napary z roślin na gorączkę
Działanie przeciwgorączkowe i napotne mają napar z kwiatu lipy oraz bzu czarnego. Lipa dodatkowo wpływa uspokajająco na układ nerwowy i ułatwia zasypianie. Herbatki ziołowe łagodzą objawy przeziębienia i usuwają z organizmu szkodliwe substancje, a przy tym nie powodują skutków ubocznych. Napary z lipy lub bzu można pić 2-3 razy dziennie.
Lecznicze działanie ma również sok malinowy i napar z suszonych owoców malin. Herbatka malinowa ma właściwości rozgrzewające, pobudza gruczoły potowe i sprawia, że gorączka szybciej mija.
Inną leczniczą rośliną, która może wspomagać leczenie gorączki, jest wierzba. Jej kora zawiera salicynę i działa podobnie jak aspiryna. Odwar z kory wierzby działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.
Pochodne kwasu salicylowego zawiera też wiązówka błotna. Napar z jej kwiatów łagodzi stan zapalny oraz bóle mięśni i stawów, działa napotnie. Nie należy jednak przekraczać zalecanej dawki naparu (3 razy dziennie między posiłkami), ponieważ możemy podrażnić przewód pokarmowy.
Herbatek z kory wierzby i wiązówki błotnej powinny unikać osoby, które są uczulone na salicylany.
Jeżeli gorączka się utrzymuje, należy zawiadomić o tym lekarza, który pomoże ustalić przyczyny wysokiej temperatury i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 13.06.2012.
Więcej artykułów na temat przeziębienia i grypy:
Co jest najlepsze na przeziębienie - jak leczyć przeziębienie?
Domowe sposoby na przeziębienie - sposoby na ból gardła, kaszel, gorączkę
Grypa – co trzeba o niej wiedzieć (objawy, zarażanie, leczenie)
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!