Sepsa (posocznica) jest to zagrażający życiu zespół nieprawidłowych reakcji organizmu na zakażenie. Charakteryzuje się uogólnioną reakcją zapalną, której towarzyszy uszkodzenie różnych narządów i tkanek. W warunkach pozaszpitalnych przyczyną sepsy najczęściej jest zakażenie meningokokami. Chorują głównie dzieci i osoby młode. W szpitalach zagrożeniem są szczególnie bakterie Acinetobacter baumannii, pałeczka zapalenia płuc, gronkowiec, E. coli, pałeczka ropy błękitnej, paciorkowce. Według szacunków u 1 na 5 pacjentów dochodzi do zgonu. Charakterystycznym objawem sepsy (choć nie zawsze występującym) jest wysypka wybroczynowa. Oto jak wygląda, skąd się bierze i jak przebiega leczenie.
Spis treści:
- Wysypka wybroczynowa przy sepsie – objawy
- Wysypka przy sepsie – zdjęcia
- Wysypka przy sepsie – test szklanki
- Gdzie pojawia się wysypka przy sepsie?
- Wysypka przy sepsie – leczenie
Wysypka wybroczynowa przy sepsie – objawy
Wysypka przy sepsie nazywana jest wysypką wybroczynową. Jej objawem są drobne podskórne wybroczyny, które nie bledną po ucisku. Mają kolor od czerwonego po ciemnobrązowy. Wysypka pojawia się z powodu uszkodzenia naczyń krwionośnych przez bakterie lub inny czynnik zakaźny i wynaczynienia się krwi z drobnych naczyń włosowatych do skóry i błon śluzowych.
Sepsa jest ciężkim systemowym zakażeniem, najczęściej wywołanym przez bakterie, ale może też być wywołana przez pasożyty, wirusy lub grzyby. W odpowiedzi na zakażenie organizmu dochodzi do uogólnionej reakcji zapalnej. Choroba prowadzi do niewydolności wielonarządowej oraz zaburzeń krzepnięcia
– wyjaśnia dr n. med. Marek Kot, dermatolog z Salve Przychodnie.
Wysypka przy sepsie nie zawsze się pojawia. Początkowo objawy sepsy mogą przypominać przeziębienie, grypę lub nieżyt żołądkowo-jelitowy. Następnie pojawiają się:
- wysoka gorączka powyżej 38,5°C, na którą nie pomagają leki przeciwgorączkowe (początkowo może wystąpić spadek temperatury poniżej 36°C),
- nadmierna potliwość,
- dreszcze,
- wymioty,
- sztywność karku,
- światłowstręt,
- bóle głowy,
- niepokój ruchowy,
- brak apetytu.
Dziecko, u którego rozwija się sepsa, staje się apatyczne, dużo śpi, nie reaguje na bodźce, przestaje interesować się otoczeniem. Sepsa rozwija się szybko. W ciągu kilkunastu godzin może spowodować zagrażającą życiu niewydolność narządów.
Wysypka przy sepsie – zdjęcia
Wysypka przy sepsie pojawia się zazwyczaj w zaawansowanym stadium choroby. Ma ona postać wybroczyn, które mogą zlewać się w większe plamy. Wysypka przy sepsie początkowo ma postać małych (1-2 mm) czerwonych punktów na skórze lub błonach śluzowych.
fot. Wysypka wybroczynowa w przebiegu sepsy / Adobe Stock, clsdesign
fot. Sepsa - wysypka / iStock, Jodi Jacobson
Wysypka przy sepsie – test szklanki
Tzw. test szklanki jest to polecany przez lekarzy sposób oceny wysypki przy podejrzeniu sepsy. Polega na uciśnięciu wybroczyny szklanką i obserwowaniu, czy zmiany bledną. Wysypka, która nie jaśnieje pod wpływem nacisku, jest sygnałem alarmowym. Wybroczyny mogą się powiększać i rozlewać na większe fragmenty ciała, trwale uszkadzając tkanki, dlatego lepiej nie zwlekać z wezwaniem pomocy.
Gdzie pojawia się wysypka przy sepsie?
Wysypka będąca objawem sepsy może wystąpić w każdym miejscu ciała na skórze oraz błonach śluzowych. Może się pojawić na nogach, rękach, tułowie, za uszami, w miejscach intymnych czy w jamie ustnej. Jeśli podejrzewamy sepsę, ciało chorego należy dokładnie obejrzeć. Tam, gdzie pojawiły się wybroczyny, można przyłożyć szklankę, aby sprawdzić, czy wysypka blednie pod wpływem ucisku. Jeśli nie jaśnieje, to znak, że mogła rozwinąć się wysypka wybroczynowa i konieczny jest pilny kontakt z lekarzem.
Wysypka przy sepsie – leczenie
Jeżeli występują objawy sepsy i nieblednąca wysypka wybroczynowa, należy wezwać pogotowie ratunkowe. Sepsa wymaga pilnego leczenia szpitalnego, w tym podania antybiotyków. O życiu chorego z sepsą decydują godziny, jeśli więc obserwujemy u siebie lub bliskiej osoby niepokojące objawy, koniecznie jak najszybciej wezwijmy pomoc.
Leczenie sepsy można podzielić na przyczynowe, czyli wdrożenie leczenia przeciwko konkretnemu patogenowi, który wywołał zakażenie, oraz objawowe, ukierunkowane na łagodzenie lub eliminowanie objawów.
Leczenie sepsy jest multidyscyplinarne i prowadzone jest w oddziałach intensywnej opieki medycznej. Opiera się na utrzymaniu pracy narządów wewnętrznych i przeciwdziałaniu ich niewydolności, antybiotykoterapii, opanowaniu uogólnionego stanu zapalnego i zatrzymaniu kaskady zaburzeń krzepnięcia
– wyjaśnia dr n. med. Marek Kot.
Warto pamiętać, że można zabezpieczyć się przed sepsą. W Polsce dostępne są szczepienia przeciwko meningokokom i szczepienia przeciwko pneumokokom.
Najbardziej narażone na wystąpienie sepsy są osoby po rozległych operacjach, starsze, niedożywione, wyniszczone, z osłabioną odpornością i chorobami przewlekłymi, a także niemowlęta i wcześniaki
– mówi dermatolog dr n. med. Marek Kot.
Czytaj także:
Wysypka bostońska – jak wygląda? (zdjęcia)
Jak wygląda wysypka alergiczna? Sposoby leczenia uczulenia na skórze
Szkarlatyna objawy – jak wygląda płonica?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!